Wyszukiwarka
Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa !
Dodał Administrator,
Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.


Prezentowane są niej polskie banknoty, a wśród m.in. najstarszy polski banknot, egzemplarze nigdy nie wprowadzone do obiegu, a także projekty banknotów.

Wystawa obrazuje dorobek historyczny i kulturowy polskich banków emisyjnych w dziedzinie emisji pieniędzy papierowych. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z końca XVIII wieku. Najstarszy z nich, z 1792 roku, to dokument "Projekt na Bank Nacyonalny", zawierający między innymi projekty graficzne banknotów.

Na wystawie prezentujemy około 500 eksponatów w kolejności chronologicznej. Składają się na nią: banknoty, projekty graficzne banknotów, próby druku banknotów oraz matryce używane do ich druku. Prezentowane przedmioty obrazują różne style artystyczne oraz przemiany zachodzące w technice produkcji. Są także dowodem ewolucji technik stosowanych do zabezpieczania się przed fałszerstwami.

W ciągu gablot, gdzie zgromadzono banknoty i projekty graficzne banknotów począwszy od 1794 roku, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują projekty banknotów Banku Polskiego z lat 1830-1865. Po raz pierwszy zastosowano w nich technikę mikrodruku. Niemałą atrakcją są również banknoty Rządu Emigracyjnego, wydrukowane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Po wojnie sprowadzono je do Polski, ale ówczesne władze nie zgodziły się na wprowadzenie ich do obiegu. Zostały zniszczone, do celów archiwalnych pozostawiono jedynie po 1000 sztuk wzorów i banknotów obiegowych.

Godne uwagi są również projekty graficzne banknotów z serii "Wielcy Polacy" z lat 1974-1993. Przedstawiamy kolejne etapy powstawania tych małych dzieł sztuki: od czarno-białego rysunku ołówkiem do kolorowej wersji ostatecznej.

Prezentujemy projekt nie wprowadzonego do obiegu banknotu o nominale 5.000.000 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Na wystawie można również obejrzeć projekt banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Więcej na nbpportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Pętle w Pascalu i ich porównanie Pętla jest to instrukcja lub zestaw instrukcji do wykonania przez program pod określonym warunkiem. Jak sama nazwa wskazuje powtarza pewną czynność określoną ilość razy, działa dopóki... (Marcin D.)
  • Fale dźwiękowe Falą mechaniczną nazywamy zaburzenie ośrodka rozchodzące się ze stałą prędkością przenoszące energię bez przenoszenia masy źródłem fal są ciała drgające lub poruszające się z dużą prędkością
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • Nerwy czaszkowe Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)
NEWSY
  • Spam będzie surowiej karany Badania firmy Symantec dowodzą, że aż 59 proc. całej poczty elektronicznej wysyłanej na Świecie to spam. Sytuację tę mają zmienić nowe przepisy antyspamowe.
  • Beenhakker wybierze stadion Widzewa Listkiewicz jasno daje do zrozumienia, że jedno z dwóch październikowych spotkań zostanie rozegrane w Łodzi. Które? - Zależy nam tylko na meczu w eliminacjach Euro. Gdy Leo Beenhakker gościł w
  • Wilczy bilet dla koreańskich uczonych Czy rzeczywiście koreańscy naukowcy jako pierwsi sklonowali wilka? Naukowy świat sceptycznie kręci nosem. Dlaczego?
Copyright © 2007-2009seoteka