Wyszukiwarka
Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa !
Dodał Administrator,
Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.


Prezentowane są niej polskie banknoty, a wśród m.in. najstarszy polski banknot, egzemplarze nigdy nie wprowadzone do obiegu, a także projekty banknotów.

Wystawa obrazuje dorobek historyczny i kulturowy polskich banków emisyjnych w dziedzinie emisji pieniędzy papierowych. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z końca XVIII wieku. Najstarszy z nich, z 1792 roku, to dokument "Projekt na Bank Nacyonalny", zawierający między innymi projekty graficzne banknotów.

Na wystawie prezentujemy około 500 eksponatów w kolejności chronologicznej. Składają się na nią: banknoty, projekty graficzne banknotów, próby druku banknotów oraz matryce używane do ich druku. Prezentowane przedmioty obrazują różne style artystyczne oraz przemiany zachodzące w technice produkcji. Są także dowodem ewolucji technik stosowanych do zabezpieczania się przed fałszerstwami.

W ciągu gablot, gdzie zgromadzono banknoty i projekty graficzne banknotów począwszy od 1794 roku, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują projekty banknotów Banku Polskiego z lat 1830-1865. Po raz pierwszy zastosowano w nich technikę mikrodruku. Niemałą atrakcją są również banknoty Rządu Emigracyjnego, wydrukowane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Po wojnie sprowadzono je do Polski, ale ówczesne władze nie zgodziły się na wprowadzenie ich do obiegu. Zostały zniszczone, do celów archiwalnych pozostawiono jedynie po 1000 sztuk wzorów i banknotów obiegowych.

Godne uwagi są również projekty graficzne banknotów z serii "Wielcy Polacy" z lat 1974-1993. Przedstawiamy kolejne etapy powstawania tych małych dzieł sztuki: od czarno-białego rysunku ołówkiem do kolorowej wersji ostatecznej.

Prezentujemy projekt nie wprowadzonego do obiegu banknotu o nominale 5.000.000 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Na wystawie można również obejrzeć projekt banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Więcej na nbpportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Koszt kapitału własnego Banki powinny oferować swoim akcjonariuszom, obecnym i potencjalnym inwestorom, konkurencyjną rentowność inwestycji. Oznacza to, że stopa zwrotu z kapitału powinna być wyższa niż stopa inflacji
  • Pięć porad jak wybrać najlepszy samochód dla siebie Wybieranie najlepszego auta: poniższe pięć wskazówek dotyczących wyboru najlepszego samochodu pomogą wam podjąć decyzję, czego tak naprawdę powinniście szukać udając się do salonu.
  • Nawigacja GPS Globalny System Pozycjonowania (GPS) składa się z 24 satelitów poruszających się wokół Ziemi po kołowych orbitach o nominalnej wysokości 20183 km nad powierzchnią naszej planety.
  • Wizja Polski do roku 2015 Społeczeństwo polskie oczekuje zmian, które doprowadzą do wzrostu standardu życia. Temu celowi ma służyć polityka rozwojowa państwa.
NEWSY
  • TP ukarana za dane abonenta Prezes UKE nałożył 20 000 zł kary na Telekomunikację Polską S.A. za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej. W dniu 13 sierpnia 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na
  • Światowa Wystawa Filatelistyczna w Pradze W dniach 12-14/09/2008 w Pradze odbędzie się pod patronatem FIP Światowa Wystawa Filatelistyczna obejmująca następujące klasy konkursowe:
  • Nintendo zdominowało niemiecki rynek Firma Nintendo odcisnęła w ostatnim czasie mocne piętno na niemieckim rynku gier komputerowych. W zestawieniu dziesięciu najpopularniejszych gier ostatnich miesięcy, tytuły na konsole
Copyright © 2007-2009seoteka