Wyszukiwarka
Zobacz unikalne zbiory - ostatnia szansa !
Dodał Administrator,
Ostatnia szansa na zobaczenie unikalnych zbiorów! Jeszcze tylko 2 tygodnie - do 27 kwietnia potrwa wystawa w Muzeum Numizmatycznym NBP w Warszawie pt. Polski pieniądz papierowy od XVIII wieku.


Prezentowane są niej polskie banknoty, a wśród m.in. najstarszy polski banknot, egzemplarze nigdy nie wprowadzone do obiegu, a także projekty banknotów.

Wystawa obrazuje dorobek historyczny i kulturowy polskich banków emisyjnych w dziedzinie emisji pieniędzy papierowych. Niektóre eksponaty pochodzą nawet z końca XVIII wieku. Najstarszy z nich, z 1792 roku, to dokument "Projekt na Bank Nacyonalny", zawierający między innymi projekty graficzne banknotów.

Na wystawie prezentujemy około 500 eksponatów w kolejności chronologicznej. Składają się na nią: banknoty, projekty graficzne banknotów, próby druku banknotów oraz matryce używane do ich druku. Prezentowane przedmioty obrazują różne style artystyczne oraz przemiany zachodzące w technice produkcji. Są także dowodem ewolucji technik stosowanych do zabezpieczania się przed fałszerstwami.

W ciągu gablot, gdzie zgromadzono banknoty i projekty graficzne banknotów począwszy od 1794 roku, na szczególną uwagę zwiedzających zasługują projekty banknotów Banku Polskiego z lat 1830-1865. Po raz pierwszy zastosowano w nich technikę mikrodruku. Niemałą atrakcją są również banknoty Rządu Emigracyjnego, wydrukowane w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w czasie II wojny światowej. Po wojnie sprowadzono je do Polski, ale ówczesne władze nie zgodziły się na wprowadzenie ich do obiegu. Zostały zniszczone, do celów archiwalnych pozostawiono jedynie po 1000 sztuk wzorów i banknotów obiegowych.

Godne uwagi są również projekty graficzne banknotów z serii "Wielcy Polacy" z lat 1974-1993. Przedstawiamy kolejne etapy powstawania tych małych dzieł sztuki: od czarno-białego rysunku ołówkiem do kolorowej wersji ostatecznej.

Prezentujemy projekt nie wprowadzonego do obiegu banknotu o nominale 5.000.000 zł z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. Na wystawie można również obejrzeć projekt banknotu kolekcjonerskiego z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.

Więcej na nbpportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Samochód wczoraj, dziś i jutro Zastanawiając się nad tematem mojej pracy, chciałem przede wszystkim pokazać jak technologia może wpływać na życie ludzkie. Jak może je zmieniać a co za tym idzie ulepszać.
  • Ryzyko w inwestowaniu Mierniki zagrożenia – jedna z metod jest wartość narażona na ryzyko czyli miara możliwych strat podawana z określonym prawdopodobieństwem dla danego okresu
  • Maseczki firmy JADWIGA Jedną z firm produkujących różnego rodzaju kosmetyki, m.in. maseczki, jest „JADWIGA”. Firma ta zyskała wiele pucharów i medali za jakość swych produktów.
  • W południowym Meksyku odkryto starożytną, mezoamerykańską rzeźbę "Jest piękna i z pewnością miała bardzo duże znaczenie", mówi o nowo odkrytym kamiennym monumencie archeolog z Uniwersytetu Wisconsin.
NEWSY
  • XI Festiwal Szekspirowski Festiwal Szekspirowski, organizowany co roku w sierpniu w Gdańsku, jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na wybrzeżu.
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Kraków z myślą o przyszłych mamach Urząd Miasta Krakowa zaprasza mieszkające na terenie Krakowa kobiety w ciąży na bezpłatne wykłady i ćwiczenia realizowane w ramach „Szkół rodzenia”.
Copyright © 2007-2009seoteka