Wyszukiwarka
Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę
Dodał Administrator,
W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.


Nie ma drugiej takiej imprezy, która przyciąga do muzeów tylu widzów co właśnie Noc Muzeów. To impreza od dawna organizowana w wielu krajach świata, także w kilku miastach Polski. Podobno jednak najlepiej udaje się w Krakowie.
Każda z krakowskich instytucji biorących udział w Nocy przygotowuje specjalny program. I tak w ubiegłym roku z dziedzińca Collegium Maius wzlatywał pod niebo papierowy balon, w Muzeum Lotnictwa noc rozświetlały sztuczne ognie, w Celestacie król kurkowy fotografował się ze wszystkimi, w Muzeum Archidiecezjalnym pokazano rower, na którym jeździł Karol Wojtyła, a w Muzeum Farmacji - najprawdziwszy kołtun.
Tegoroczna Noc Muzeum przypada w piątek. Uroczysty rozpoczęcie o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W tym muzeum oraz w 24 innych biorących udział w imprezie będzie można kupić za jeden złoty okazjonalną monetę otwierającą wszystkie drzwi. W tym roku nawet wawelskie wrota będą otwarte. Po raz pierwszy od godz. 18 do pierwszej w nocy będzie można w grupach wejść na dziedziniec arkadowy Bramą Senatorską i do komnat królewskich.
Bogaty program przygotowuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Na przykład w Muzeum Wyspiańskiego i w Muzeum Mehoffera, w ogrodach, odbędą się pokazy filmów o obu artystach, a w Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano koncert.

W Muzeum Historycznym m. Krakowa w Starej Synagodze będzie można robić wycinanki, częstować się słodyczami i uczyć tańców żydowskich. Z kolei w Barbakanie zaplanowano pokazy walk rycerskich, a w Kamienicy Hipolitów - koncerty. W Celestacie imprezę rozpocznie palba armatnia, a potem będzie nauka strzelania z kuszy i łuku, koncert orkiestry wojskowej w ogrodzie Strzeleckim, inscenizacja legend związanych z bractwem kurkowym i możliwość sfotografowania się w kontuszu szlacheckim. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można wziąć udział w multimedialnej prezentacji "Kraków w Collegium Maius", a Muzeum Archidiecezjalne pokaże nowe dary papieskie. Muzeum Historii Fotografii zaprezentuje latarnie magiczne, pracownię fotograficzną, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię w scenografii atelier z przełomu XIX/XX. A "Wokół Wesela..., czyli sceny z życia Krakowiaków wzięte" odegrają artyści w Muzeum Etnograficznym.

Więcej na miasto.info 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Regulamin Polskiej Akademii Filatelistyki Polska Akademia Filatelistyki, zwana dalej Akademią, jest najwyższym organem naukowym Polskiego Związku Filatelistów.
  • SETI @ Home W SETI@Home może uczestniczyć każdy użytkownik Internetu. Wzięcie udziału w Projekcie wymaga jedynie zainstalowania na komputerze programu klienta SETI i utworzenia indywidualnego konta uczestnika
  • Nawyki żywieniowe Jedzenie jest częścią naszego życia, w związku z tym powinno dostarczać nie tylko podstawowych składników odżywczych, ale i przyjemności.
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
NEWSY
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • Plany urodzinowe Madonny Madonna znana jest z tego, że wszystko lubi mieć dopięte na ostatni guzik. Dlatego już teraz planuje 50. urodziny.
Copyright © 2007-2009seoteka