Wyszukiwarka
Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę
Dodał Administrator,
W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.


Nie ma drugiej takiej imprezy, która przyciąga do muzeów tylu widzów co właśnie Noc Muzeów. To impreza od dawna organizowana w wielu krajach świata, także w kilku miastach Polski. Podobno jednak najlepiej udaje się w Krakowie.
Każda z krakowskich instytucji biorących udział w Nocy przygotowuje specjalny program. I tak w ubiegłym roku z dziedzińca Collegium Maius wzlatywał pod niebo papierowy balon, w Muzeum Lotnictwa noc rozświetlały sztuczne ognie, w Celestacie król kurkowy fotografował się ze wszystkimi, w Muzeum Archidiecezjalnym pokazano rower, na którym jeździł Karol Wojtyła, a w Muzeum Farmacji - najprawdziwszy kołtun.
Tegoroczna Noc Muzeum przypada w piątek. Uroczysty rozpoczęcie o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W tym muzeum oraz w 24 innych biorących udział w imprezie będzie można kupić za jeden złoty okazjonalną monetę otwierającą wszystkie drzwi. W tym roku nawet wawelskie wrota będą otwarte. Po raz pierwszy od godz. 18 do pierwszej w nocy będzie można w grupach wejść na dziedziniec arkadowy Bramą Senatorską i do komnat królewskich.
Bogaty program przygotowuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Na przykład w Muzeum Wyspiańskiego i w Muzeum Mehoffera, w ogrodach, odbędą się pokazy filmów o obu artystach, a w Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano koncert.

W Muzeum Historycznym m. Krakowa w Starej Synagodze będzie można robić wycinanki, częstować się słodyczami i uczyć tańców żydowskich. Z kolei w Barbakanie zaplanowano pokazy walk rycerskich, a w Kamienicy Hipolitów - koncerty. W Celestacie imprezę rozpocznie palba armatnia, a potem będzie nauka strzelania z kuszy i łuku, koncert orkiestry wojskowej w ogrodzie Strzeleckim, inscenizacja legend związanych z bractwem kurkowym i możliwość sfotografowania się w kontuszu szlacheckim. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można wziąć udział w multimedialnej prezentacji "Kraków w Collegium Maius", a Muzeum Archidiecezjalne pokaże nowe dary papieskie. Muzeum Historii Fotografii zaprezentuje latarnie magiczne, pracownię fotograficzną, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię w scenografii atelier z przełomu XIX/XX. A "Wokół Wesela..., czyli sceny z życia Krakowiaków wzięte" odegrają artyści w Muzeum Etnograficznym.

Więcej na miasto.info 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Białowieża - rozwój turystyki Na terenie Białowieży istnieją znakomite warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej, a w szczególności pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej.
  • Sieci Peer to Peer Istnieje dużo definicji, czym naprawdę jest sieć P2P. Jednak do tej chwili nie udało się ustalić stałego jej pojęcia. Różne firmy kreują swoje definicje tego określenia.
  • Ropa Naftowa Ropę naftową i asfalt znano już kilka tys. lat temu, w starożytności ropę wykorzystywano m.in. do balsamowania ciał, oświetlania, w celach leczn. oraz w technice wojennej (m.in. płonące strzały
  • Kredyty bankowe Polskie prawo bankowe uzależnia przyznanie kredytu od zdolności kredytowej kredytobiorcy, rozumianej jako zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami z umownych terminach
NEWSY
  • Koszty podróży służbowej to koszt pracodawcy Diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacone pracownikom do wysokości określonej w odrębnych przepisach, nie zostały wymienione w art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • ICE może uratować Ci życie ICE - właśnie pod takim hasłem coraz więcej Polaków zapisuje w komórce numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku.
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
Copyright © 2007-2009seoteka