Wyszukiwarka
Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę
Dodał Administrator,
W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.


Nie ma drugiej takiej imprezy, która przyciąga do muzeów tylu widzów co właśnie Noc Muzeów. To impreza od dawna organizowana w wielu krajach świata, także w kilku miastach Polski. Podobno jednak najlepiej udaje się w Krakowie.
Każda z krakowskich instytucji biorących udział w Nocy przygotowuje specjalny program. I tak w ubiegłym roku z dziedzińca Collegium Maius wzlatywał pod niebo papierowy balon, w Muzeum Lotnictwa noc rozświetlały sztuczne ognie, w Celestacie król kurkowy fotografował się ze wszystkimi, w Muzeum Archidiecezjalnym pokazano rower, na którym jeździł Karol Wojtyła, a w Muzeum Farmacji - najprawdziwszy kołtun.
Tegoroczna Noc Muzeum przypada w piątek. Uroczysty rozpoczęcie o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W tym muzeum oraz w 24 innych biorących udział w imprezie będzie można kupić za jeden złoty okazjonalną monetę otwierającą wszystkie drzwi. W tym roku nawet wawelskie wrota będą otwarte. Po raz pierwszy od godz. 18 do pierwszej w nocy będzie można w grupach wejść na dziedziniec arkadowy Bramą Senatorską i do komnat królewskich.
Bogaty program przygotowuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Na przykład w Muzeum Wyspiańskiego i w Muzeum Mehoffera, w ogrodach, odbędą się pokazy filmów o obu artystach, a w Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano koncert.

W Muzeum Historycznym m. Krakowa w Starej Synagodze będzie można robić wycinanki, częstować się słodyczami i uczyć tańców żydowskich. Z kolei w Barbakanie zaplanowano pokazy walk rycerskich, a w Kamienicy Hipolitów - koncerty. W Celestacie imprezę rozpocznie palba armatnia, a potem będzie nauka strzelania z kuszy i łuku, koncert orkiestry wojskowej w ogrodzie Strzeleckim, inscenizacja legend związanych z bractwem kurkowym i możliwość sfotografowania się w kontuszu szlacheckim. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można wziąć udział w multimedialnej prezentacji "Kraków w Collegium Maius", a Muzeum Archidiecezjalne pokaże nowe dary papieskie. Muzeum Historii Fotografii zaprezentuje latarnie magiczne, pracownię fotograficzną, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię w scenografii atelier z przełomu XIX/XX. A "Wokół Wesela..., czyli sceny z życia Krakowiaków wzięte" odegrają artyści w Muzeum Etnograficznym.

Więcej na miasto.info 








WARTO PRZECZYTAĆ
  • Segregacja odpadów Produkujemy coraz więcej odpadów. Jest to cywilizacyjny uboczny aspekt naszego życia. Musimy mądrze i rozsądnie z tym problemem sobie poradzić, aby nie powodować degradacji naszego środowiska.
  • Amerykańska propaganda filmowa W latach 1942-1946 wykształciły się trzy centra filmowej produkcji propagandowej w zjednoczonych siłach zbrojnych USA
  • Handel międzynarodowy Handel międzynarodowy, mimo postępującej globalizacji, jest nadal jednym z głównych powiązań gospodarek poszczególnych państw z gospodarką światową.
  • Pestycydy Głównym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka oraz fauny i flory są związki organiczne pochodzenia antropogennego.
NEWSY
  • Planeta, której rok trwa 360 dni Astronomowie pod kierownictwem Aleksandra Wolszczana odkryli planetę, która okrążenie wokół jej słońca trwa niemal tyle, co ziemski rok.
  • Infolinia dla klientów ZUS Osoby dzwoniące na infolinię mogą uzyskać informacje o celu wysyłania przez ZUS "Informacji o stanie konta w ZUS" oraz sposobach weryfikacji danych zawartych w tej informacji.
  • Bethesda uruchamia oficjalną stronę Fallout 3 Fani nadchodzącego tytułu musieli długo czekać na pojawienie się porządnej oficjalnej witryny. Teraz wreszcie jest i oferuje wszystko co powinna, a nawet więcej. Szczegóły poniżej.
Copyright © 2007-2009seoteka