Wyszukiwarka
Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę
Dodał Administrator,
W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.


Nie ma drugiej takiej imprezy, która przyciąga do muzeów tylu widzów co właśnie Noc Muzeów. To impreza od dawna organizowana w wielu krajach świata, także w kilku miastach Polski. Podobno jednak najlepiej udaje się w Krakowie.
Każda z krakowskich instytucji biorących udział w Nocy przygotowuje specjalny program. I tak w ubiegłym roku z dziedzińca Collegium Maius wzlatywał pod niebo papierowy balon, w Muzeum Lotnictwa noc rozświetlały sztuczne ognie, w Celestacie król kurkowy fotografował się ze wszystkimi, w Muzeum Archidiecezjalnym pokazano rower, na którym jeździł Karol Wojtyła, a w Muzeum Farmacji - najprawdziwszy kołtun.
Tegoroczna Noc Muzeum przypada w piątek. Uroczysty rozpoczęcie o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W tym muzeum oraz w 24 innych biorących udział w imprezie będzie można kupić za jeden złoty okazjonalną monetę otwierającą wszystkie drzwi. W tym roku nawet wawelskie wrota będą otwarte. Po raz pierwszy od godz. 18 do pierwszej w nocy będzie można w grupach wejść na dziedziniec arkadowy Bramą Senatorską i do komnat królewskich.
Bogaty program przygotowuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Na przykład w Muzeum Wyspiańskiego i w Muzeum Mehoffera, w ogrodach, odbędą się pokazy filmów o obu artystach, a w Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano koncert.

W Muzeum Historycznym m. Krakowa w Starej Synagodze będzie można robić wycinanki, częstować się słodyczami i uczyć tańców żydowskich. Z kolei w Barbakanie zaplanowano pokazy walk rycerskich, a w Kamienicy Hipolitów - koncerty. W Celestacie imprezę rozpocznie palba armatnia, a potem będzie nauka strzelania z kuszy i łuku, koncert orkiestry wojskowej w ogrodzie Strzeleckim, inscenizacja legend związanych z bractwem kurkowym i możliwość sfotografowania się w kontuszu szlacheckim. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można wziąć udział w multimedialnej prezentacji "Kraków w Collegium Maius", a Muzeum Archidiecezjalne pokaże nowe dary papieskie. Muzeum Historii Fotografii zaprezentuje latarnie magiczne, pracownię fotograficzną, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię w scenografii atelier z przełomu XIX/XX. A "Wokół Wesela..., czyli sceny z życia Krakowiaków wzięte" odegrają artyści w Muzeum Etnograficznym.

Więcej na miasto.info 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Akcja jest to część majątku spółki przez wykonanie którego nabywamy prawo do tego majątku. Na dowód posiadania akcji otrzymujemy dokument akcyjny zwany potocznie akcją, który legitymuje akcjonariusza...
  • Układy cyfrowe w technice komputerowej W prostych urządzeniach automatyki powszechnie stosowane są układy elektryczne, wykorzystujące przekaźniki jako podstawowe elementy przełączające.
  • Świeczki zapachowe i ozodbne - jaki mają na nas wpływ i jakie swiece wybierać. Świece mogą mieć większy wpływ na nasze samopoczucie niż mogłoby się to nam wydawać.
  • Powstanie pieniądza Pieniądz pełni w systemie gospodarczym kilka ważnych funkcji. Jest przede wszystkim miernikiem wartości towarów oraz środkiem, umożliwiającym dokonywanie jakichkolwiek transakcji.
NEWSY
  • Polska bomba tenisowa Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w turnieju tenisowym Nordic Light Open w Sztokholmie określane jest przez skandynawskie media jako sensacja. W Norwegii młoda Polka nazywana jest nowa bombą tenisa.
  • Zaproszenie na Krótkofalarskie Warsztaty APRS – Tama 2006 Krótkofalarskie Warsztaty APRS - TAMA 2006" odbędą się w okolicy Bornego Sulinowa, w sobotę 3 czerwca 2006.
  • Peugeot 407 Po ośmiu latach obecności na rynku model 406 przechodzi do historii. W jego miejsce wiosną przyszłego roku Peugeot wprowadzi \
Copyright © 2007-2009seoteka