Wyszukiwarka
Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę
Dodał Administrator,
W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.


Nie ma drugiej takiej imprezy, która przyciąga do muzeów tylu widzów co właśnie Noc Muzeów. To impreza od dawna organizowana w wielu krajach świata, także w kilku miastach Polski. Podobno jednak najlepiej udaje się w Krakowie.
Każda z krakowskich instytucji biorących udział w Nocy przygotowuje specjalny program. I tak w ubiegłym roku z dziedzińca Collegium Maius wzlatywał pod niebo papierowy balon, w Muzeum Lotnictwa noc rozświetlały sztuczne ognie, w Celestacie król kurkowy fotografował się ze wszystkimi, w Muzeum Archidiecezjalnym pokazano rower, na którym jeździł Karol Wojtyła, a w Muzeum Farmacji - najprawdziwszy kołtun.
Tegoroczna Noc Muzeum przypada w piątek. Uroczysty rozpoczęcie o godz. 19 na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego w Krakowie. W tym muzeum oraz w 24 innych biorących udział w imprezie będzie można kupić za jeden złoty okazjonalną monetę otwierającą wszystkie drzwi. W tym roku nawet wawelskie wrota będą otwarte. Po raz pierwszy od godz. 18 do pierwszej w nocy będzie można w grupach wejść na dziedziniec arkadowy Bramą Senatorską i do komnat królewskich.
Bogaty program przygotowuje Muzeum Narodowe w Krakowie. Na przykład w Muzeum Wyspiańskiego i w Muzeum Mehoffera, w ogrodach, odbędą się pokazy filmów o obu artystach, a w Muzeum Książąt Czartoryskich zaplanowano koncert.

W Muzeum Historycznym m. Krakowa w Starej Synagodze będzie można robić wycinanki, częstować się słodyczami i uczyć tańców żydowskich. Z kolei w Barbakanie zaplanowano pokazy walk rycerskich, a w Kamienicy Hipolitów - koncerty. W Celestacie imprezę rozpocznie palba armatnia, a potem będzie nauka strzelania z kuszy i łuku, koncert orkiestry wojskowej w ogrodzie Strzeleckim, inscenizacja legend związanych z bractwem kurkowym i możliwość sfotografowania się w kontuszu szlacheckim. W Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius można wziąć udział w multimedialnej prezentacji "Kraków w Collegium Maius", a Muzeum Archidiecezjalne pokaże nowe dary papieskie. Muzeum Historii Fotografii zaprezentuje latarnie magiczne, pracownię fotograficzną, gdzie będzie można zrobić sobie pamiątkową fotografię w scenografii atelier z przełomu XIX/XX. A "Wokół Wesela..., czyli sceny z życia Krakowiaków wzięte" odegrają artyści w Muzeum Etnograficznym.

Więcej na miasto.info 








WARTO PRZECZYTAĆ
  • Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia.
  • Przezwyciężanie dysleksji i trudności w nauce dzięki nowoczesnej technologii Dysleksja jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności w uczeniu się u dzieci i wielu dorosłych, utrudnia czytanie, pisanie, wymowę i przyswajanie zasad ortografii.
  • Pętle w Pascalu i ich porównanie Pętla jest to instrukcja lub zestaw instrukcji do wykonania przez program pod określonym warunkiem. Jak sama nazwa wskazuje powtarza pewną czynność określoną ilość razy, działa dopóki... (Marcin D.)
  • Eniac Cudo ważyło 30 ton i pobierało 140kW energii na godzinę. Każda szafa miała ręcznie regulowany nawilżacz powietrza, a termostat zatrzymywał maszynę gdy któraś część przekroczyła 48st C
NEWSY
  • Usługi dla wojska w TTcomm S.A TTcomm S.A., jako największy dostawca usług satelitarnych w Polsce i Europie, posiada w swojej ofercie bogaty zestaw usług i dostaw urządzeń dla wojska
  • ICE może uratować Ci życie ICE - właśnie pod takim hasłem coraz więcej Polaków zapisuje w komórce numer osoby, do której ratownicy powinni zadzwonić w razie wypadku.
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
Copyright © 2007-2009seoteka