Wyszukiwarka
Kataklizmy
Dodał admin, 2007-10-06 Autor / Opracowanie: Arczimedes
Kataklizm- a co to takiego ? Słowo to pochodzi od greckiego kataklysmós, co znaczy powódź, potop.

1  2  3  4    >

Człowiek wobec przyrody-kataklizmy
Kataklizm- a co to takiego? Słowo to pochodzi od greckiego "kataklysmós" co znaczy "powódź", "potop". Jednak co nazywamy kataklizmem dzisiaj? Próbowałem znaleźć wyjaśnienie w encyklopedii ,jednak go tam nie znalazłem. Postanowiłem szukać dalej, aż w końcu w moje zgrabne rączki trafiła książka pt.: "Wyrazy trudne, ważne i ciekawe". Otóż według niej kataklizmem nazywamy "klęskę żywiołową wywołującą duże zniszczenia i zmiany w powierzchni Ziemi. Kataklizmami są gwałtowne powodzie, silne trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, potężne huragany".
Słowa "kataklizm" możemy oczywiście używać w przenośni, na określenie klęski spowodowanej przez ludzi. Jednak nie tym pragnę się zająć. Nie interesują mnie kataklizmy wywołane przez ludzi gdyż zależą one od nas samych, od gatunku ludzkiego. Mamy na nie wpływ. To od nas zależy czy wywołamy wojnę, czy należycie zabezpieczymy obiekty wojskowe, aby żaden szaleniec nie doprowadził do zagłady świata... Natomiast klęski żywiołowe są kaprysem Boga, Natury, Obcych (?)...I my zwykli śmiertelnicy nic na nie poradzimy...Musimy przyjąć je z pokorą, ewentualnie starając się aby straty były jak najmniejsze.
Rozszalały żywioł potrafi w jednej chwili zniszczyć dorobek całego życia, ba nawet pokoleń. Jednak to co z jednej strony staje się udręką i przyczyną tragedii, może być przydatne, a nawet ,zaryzykuje stwierdzenie, potrzebne człowiekowi do życia. Nie chodzi mi tutaj oczywiście o egzystencje w ogóle, a o bytowanie na "godziwym" standardzie społeczno-ekonomicznym.
Pamiętam, że kiedyś rodzice przywieźli mi kawałek zastygłej magmy z Wezuwiusza. Dając mi go, ojciec opowiedział historię pogrzebania Pompei. Zacząłem się wtedy zastanawiać, ile lat może mieć ten kawałek skały ? Ile katastrof "pamięta"? Czy "brał udział" w zniszczeniu Pompejów w 79 roku naszej ery ?  Cóż na te pytania nie znalazłem odpowiedzi? Jednak zacząłem się zastanawiać jak to jest, że podczas erupcji giną ludzie? Skąd biorą się oni w pobliżu wulkanu w trakcie wybuchu ? Chyba nie mieszkają tam... Nikt chyba nie jest na tyle głupi żeby mieszkać w pobliżu śmiertelnego zagrożenia. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że jest. Dopiero później dowiedziałem się dlaczego.
Najpierw jednak powiem nieco o samym zjawisku wulkanizmu. Przede wszystkim po co komu wulkany? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, ze nam po nic (za chwile okaże się, ze jednak są dla człowieka "przydatne" ). Pamiętajmy jednak ,że nic w naturze nie istnieje bez potrzeby. Mianowicie wiemy doskonale, że wnętrze Ziemi jest płynne. W wielu miejscach ten płynny materiał skalny, pod wpływem ruchu płyt tektonicznych, dostaje się do skorupy ziemskiej, tworząc tak zwane komory magmowe. Ruchy płyt powodują zwiększenie ciśnienia w komorze magmowej, co w efekcie wywołuje erupcję. Zatem wulkany można traktować jako swego rodzaju zawory bezpieczeństwa Ziemi.
Jednak powyższe słowa mimo, iż prawdziwe (mam nadzieję), nie przywrócą życia 22.000 osób, które zginęły 13 listopada 1985 roku w Armero w Kolumbii, w strumieniach lawy i błota. Nie wskrzeszą 1700 ludzi zaczadzonych wyziewami wulkanu Nyos w 1986 roku, czy 2942 osób spalonych przez żarzącą się chmurę gazów z wulkanu Lamington (Nowa Gwinea) w 1951. Nie wspominając już o 6 metrowej warstwie pyłu, która żywcem pogrzebała mieszkańców wspomnianych już Pompei.
Jak widać wulkany posiadają dość duży "arsenał" broni, z których każda sieje spustoszenie i śmierć. Jednak człowiek zdaje się wytrwale ignorować to zagrożenie. Dzieje się tak dlatego, iż Człowiek nauczył się żyć z tak kapryśnym sąsiadem jakim jest wulkan. Ten zaś również zdał się "polubić" ludzi. Mianowicie "ostrzega" ich przed wybuchem, wypuszczając zamiast śnieżno białego, szary dym, świecąc w nocy kraterem, wysuszając wodę w studniach. Widać zatem, że zginąć z "rąk" wulkanu nie jest aż tak łatwo (gdzieś nawet czytałem, że istnieje większe prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka płuc, wywołanego paleniem papierosów, niż zejścia w wyniku wybuchu wulkanu!) . Jednak dlaczego ludzie decydują się na ten ciągły stres, to zagrożenie. Co więcej oni, przeżywszy kataklizm, wracają na to samo miejsce, aby zacząć wszystko od nowa.  

1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Machiavelli Myślicielem, który wyraził polityczne credo włoskiego humanizmu z największą pasją i determinacją, był Niccolo Machiayelli (1469 - 1527).
  • Monnari Marka Monnari istnieje na polskim rynku od 1988 roku, kiedy to powstała spółka cywilna o tej samej nazwie. W kwietniu 2000 roku spółka przekształciła się w spółkę akcyjną Monnari Trade S.A
  • Gromadzenie informacji w szpitalu Sposoby zapisu i gromadzenia informacji, analizy bieżącej działalności szpitalnej, w tym apteki szpitalnej i stacji krwiodawstwa.
  • Ruch husycki w Czechach Jan Hus był twórcą ruchu religijnego nazwanego od jego nazwiska husytyzmem. Urodził się w 1372 roku w rodzinie chłopskiej w południowych Czechach i życie nierozerwalnie złączył ze stanem duchownym
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka