Wyszukiwarka
Prawo Gospodarcze
Dodał admin, 2007-10-06 Autor / Opracowanie: Ola_W
Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r.

1  2  3  4  5    >

Prawo gospodarcze - zbiór przepisów prawnych, która w sposób kompleksowy regulują pewna dziedzinę społeczną.
Akty prawne to:
- ustawa z lipca 2004 „O swobodzie działalności gospodarczej”,
- ustawa z 15 września 2000 „Kodeks spółek handlowych”,
- ustawa z 29 lutego 2003 „Prawo upadłościowe i naprawcze”, a także kodeks cywilny i   
   kodeks postępowania cywilnego.
Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r. Był to akt o charakterze rewolucyjnym, który wprowadził zasadę, że podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej jest wolne i dozwolone każdemu w granicach określonych prawem we własnym imieniu i na własny rachunek. Natomiast działalnością gospodarczą uznano działalność usługowo-handlowo - wytwórczą i budowlaną rozszerzoną o poszukiwanie, wydobywanie i eksploatację zorganizowaną w sposób ciągły. Podmiotami gospodarczymi wg. tej ustawy mogły być osoby fizyczne oraz osoby prawne, które we własnym imieniu i na własny rachunek prowadziły działalność usługową, handlową, wytwórczą i budowlaną.
28.V.1989r. wydano dwie ustawy dotyczące prawa gospodarczego zatytułowaną „O rozpoznaniu przez sądy sprawy gospodarczej”. Ta ustawa oprócz powołania sądów gospodarczych nałożyła na te sądy obowiązek prowadzenia rejestrów spółek przedsiębiorstw. Miało to praktyczne i prawne znaczenie także, że mogły powstawać i prowadzić działalność gospodarczą spółki kodeksu handlowego z 34r. z tym, że wspólnikami mogły być tylko osoby fizyczne, a zatem mogły powstawać z udziałem tych osób spółki: jawna, z o.o., komandytowa, akcyjna. Nie mogły przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie tworzyć spółek bo nie były uregulowane.
Kolejnym aktem prawnym dotyczącym prawa handlowego i gospodarczego była ustawa z 28.VII.1990r. „Zmiana kodeksu cywilnego”, którą to ustawą:
1)powołano jako osobę prawną Skarb Państwa, który zarządzał, podejmuje czynności cywilno-prawne z mienia państwowego, a ponadto zerwano z podziałem ludu pracującego. Wprowadzono zapis, z godnie z którym mieniem jest własność i inne prawa rzeczowe. Ten zapis należy rozumieć, że prawo własności jest jedno o jednakowym zakresie uprawnień i ochrony prawnej. Z tego wynika, że bez względu na to, kto jest właścicielem, to w jednakowym stopniu maja uprawnienia i ochronę prawną.
2)W tej ustawie w art. 40 dokonano zapisu, że „Skarb Państwa nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstw państwowych i państwowych osób prawnych i przedsiębiorstwa państwowe i osoby prawne nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania.

Dopiero w 61r.uwłaszczono przedsiębiorstwa i spółdzielnie. Na ich wniosek wojewodowie przyznali im prawo własności.
Przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55 kodeksu SA nie tylko tereny, ale także prawa, znaki szczególne, zapasy, wyroby.
Od 91r. na naszym rynku zaistniała możliwość występowania wszystkich podmiotów prawa gospodarczego. Zarówno osoby  fizyczne jak i prawne w tym przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielnie mogły prowadzić działalność, brać udział w powoływaniu spółek by dysponowali własnością i mieniem, którym za swoje zobowiązania mogli odpowiadać.
Podstawą tworzenia spółdzielni i osób prawnych był kodeks handlowy z 39r., a zatem obowiązywało prawo, które dostosowywano do przemian społeczno-gospodarczych.
Zgodnie u ustawą z 89r. sądami gospodarczymi zostały wydziały sadów rejonowych, ale tylko tych, które tę siedzibę miały w stolicach województw i te sądy rozpoznawały sprawy gospodarcze całego województwa. A sprawami gospodarczymi zgodnie z tą ustawą SA sprawy państwowe między podmiotami prawa gospodarczego i na tle prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.  

1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Bankowość elektroniczna Rynek finansowy rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dzieje się tak, między innymi, dzięki szybkiemu rozwojowi technologii elektronicznej i informatycznej.
  • Spółka Komandytowa Spółka powstaje z chwilą zarejestrowania jej w sądzie. Prawo prowadzenia spółki w tej spółce mają komplementariusze, nie mają go zaś komandytariusze.
  • Wpływ polityki fiskalnej i monetarnej na sytuację finansową przedsiębiorstwa Funkcje polityki fiskalnej są determinowane rolą państwa w kierowaniu procesami gospodarczymi i społecznymi. Udział państwa w tych procesach jest zależny od
  • Inwentaryzacja w firmie Inwentaryzacja obejmuje ogół czynności zmierzających do ustalenia faktycznego stanu majątku jednostek gospodarczych.
NEWSY
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Dekoder MPEG-4 wielkości karty Czy można sobie wyobrazić dekoder MPEG-4 o wymiarach karty kredytowej? Dzięki wyprodukowanemu przez francuską firmę Neotion - Pocket DTV, każdy może oglądać znakomitej jakości obraz w kompresji
  • RMF FM - muzyka najlepsza pod słońcem 21 czerwca zaczyna się lato a już dzień później ma premierę najlepsza składanka tegorocznych wakacji ! RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem to dwie płyty przebojów z anteny radia RMF FM.
Copyright © 2007-2009seoteka