Wyszukiwarka
Obchody Dnia Niepodległości w Chicago
Dodał Administrator,
W niedzielę, 11 listopada odbyły się liczne obchody Dnia Niepodległości w Chicago. Jedna z uroczystości została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Muzeum Polskim w Ameryce.


Wzięło w niej około 200 osób. List od gubernatora stanu Roda Blagojevicha przeczytała pani Ewa Sieradzki, Dyrektor d/s Protokołu.
Kilkudziesięciu weteranów II wojny światowej i Sybiraków zostało odznaczonych za ich działalność na rzecz walki o niepodległość Polski. Odznaczenia w imieniu władz RP wręczali Konsul Pawel Pietrasieński i Mariusz Gbiorczyk.
Krzysztof Guc otrzymał wyróżnienie od Prezydenta RP za pomoc w zorganizowaniu wystawy o Powstaniu Warszawskim w NLU w kwietniu b.r.
Wśród odznaczonych znalazł się także Wojciech Białasiewicz , red. naczelny Dziennika Związkowego, dziennika obchodzącego 100- letni jubileusz.
W trakcie uroczystości odbył się przepiękny koncert patriotycznych utworów w wykonaniu artystów z Polski i we współpracy z Polsko-Amerykańską Orkiestra im. Ignacego J. Paderewskiego.
W koncercie wystąpili:
Edyta Ciechomska- sopran
Wojciech Lewandowski- baryton
Krzysztof Gasz –tenor
Krzysztof Tomaszewski- fortepian
Głównym mówcą z okazji uroczystości był dr. Krzysztof Pawłowski, Rektor WSB-NLU w Nowym Sączu, były senator RP.
WOLNOŚĆ i NIEPODLEGLOŚĆ to wielkie słowa, które należy przekazać przyszłym pokoleniom, powiedział 60. letni rektor WSB-NLU w Nowym Sączu. Podkreślił, że on sam jest przedstawicielem powojennego pokolenia, które nie przeżyło wojny. Zna ją ze wspomnień poprzedników.
Według Pawłowskiego Polska otrzymała pełne swobody demokratyczne po 1989 roku. W tym roku został on wybrany do Senatu RP. Wiele się od tego czasu zmieniło w Polsce. Teraz jego zdaniem w Polsce są dwie opcje polityczne, które się mocno z sobą ścierają.
Polska stoi przed nowymi możliwościami, nieznanymi poprzednim pokoleniom. Jako przykład podał WSB-NLU, uczelnię która powstała kilkanaście lat temu, m.in. dzięki pomocy Polonii. Obecnie uczelnia ta jest jedną z najlepszych uczelni pozarządowych w Polsce.
 
Więcej na  polishnews.comWARTO PRZECZYTAĆ
  • Materiały magnetyczne Materiał magnetyczny jest to materiał wykazujący własności magnetyczne. Generalnie, wszystkie pierwiastki chemiczne i wszystkie ich związki chemiczne wykazują pewne własności magnetyczne
  • Rozwój Polski wschodniej Zwiększenie tempa rozwoju społeczno - gospodarczego Polski Wschodniej wymaga nie tylko środków finansowych, ale również zastosowania nowoczesnych instrumentów polityki regionalnej
  • Diagnostyka w wychowaniu resocjalizującym Diagnostyka resocjalizacyjna – jest dyscypliną naukową zajmującą się stawianiem trafnych i rzetelnych diagnoz na użytek wychowania resocjalizującego osób wadliwie przystosowanych społecznie
  • Bankowość elektroniczna w Polsce Głównym, a zarazem podstawowym celem tej odmiany bankowości jest umożliwienie dostępu do pieniędzy zgromadzonych na rachunkach klientom indywidualnym i instytucjonalnym w prosty i bezpieczny sposób.
NEWSY
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
  • Prace nad traktatem reformującym UE ruszają pełną parą Na konferencji międzyrządowej z udziałem przywódców państw członkowskich (23–24 lipca) rozpoczynają się negocjacje w sprawie nowego traktatu reformującego UE.
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
Copyright © 2007-2009seoteka