Wyszukiwarka
Metody oceny projektów gospodarczych
Dodał admin, 2007-11-24 Autor / Opracowanie: Studentka_1984
Inwestycja – jest długookresowym obarczonym ryzykiem zaangażowaniem zasobów ekonomicznych w przedsięwzięcie gospodarcze mające na celu osiągnięcie korzyści w przyszłości.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

Inwestowanie – finansowe angażowanie się w jakieś przedsięwzięcie w nadziei uzyskania przyszłych korzyści. Jest więc to przeznaczenie zasobów finansowych nie na bieżącą konsumpcję, lecz na inne ich angażowanie, od którego oczekuje się w przyszłości określonych korzyści.

Inwestycje to aktywa, które nie są wykorzystywane (np. wybudowanie magazynu pod wynajem) przez podmiot gospodarczy w jego działalności operacyjnej, ale znajdują się pod jego kontrolą w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych zasobów lub uzyskiwania z nich przychodów w postaci odsetek, tantiem, czynszów, udziału w zyskach, itp.

Inwestycja jest aktualnym wyrzeczeniem się dla przyszłych oczekiwanych korzyści. Aby inwestycja przyniosła inwestorowi oczekiwane korzyści musi upłynąć określony czas.

W literaturze przedmiotu wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje inwestycji:
1. inwestycje o charakterze finansowym – odzwierciedlają ruch pieniądza i dotyczą aktywów finansowych np. środki pieniężne, należności, instrumenty kapitałowe, instrumenty finansowe. Inwestycje finansowe – celowo wydatkowany kapitał przez przedsiębiorstwo (inwestora) skierowany na powiększenie jego dochodów.
2. inwestycje rzeczowe – odzwierciedlają ruch dóbr i dotyczą aktywów materialnych, np. środki trwałe, zapasy
3. inwestycje niematerialne i prawne, dotyczą takich aktywów np. prawa do patentów, prawa autorskie, licencje, znaki handlowe, itp.
4. inwestycje w kapitał ludzki – proces zdobywania wiedzy i umiejętności specjalistycznych, w wyniku którego ponoszone nakłady przynoszą wymierne korzyści ekonomiczne. Są uznawane za podstawowy element tzw. kapitału intelektualnego, który stanowi najsilniejszy czynnik kreowania wartości jednostki i jej przewagi konkurencyjnej.

Inwestowanie oznacza każde wykorzystanie kapitału „dziś” dla osiągnięcia pożądanych korzyści w przyszłości. W ujęciu tym wychodzi się z założenia, że pieniądz musi pracować na właściciela i musi przynosić mu dochód, stąd też właściciel może lokować wolny kapitał w zakup obligacji, akcji, bonów skarbowych i innych papierów wartościowych, jak również może lokować je na rachunkach bankowych w formie lokat pieniężnych, terminowych lub bezterminowych.

Istotę i zakres decyzji inwestycyjnych w ujęciu finansowym wyznacza odpowiedź na pytanie: W co inwestować?

Sposób inwestowania zależy od wielkości zgromadzonego kapitału i skali oczekiwanych korzyści. Od wielkości kapitału zależy skala pomnożenia jego wartości przez inwestycje.

Proces zarządzania finansami przedsiębiorstwa składa się z dwóch kategorii decyzji:

1. decyzje o charakterze inwestycyjnym (w szerokim znaczeniu) - decyzje inwestycyjne to decyzje, w wyniku których kształtowana jest wielkość i struktura aktywów niezbędna do prowadzenia działalności gospodarczej. Z istoty tych decyzji wynika, że dotyczą one sposobu wykorzystania kapitału.
2. decyzje o charakterze finansowym - decyzje finansowe dotyczą źródeł finansowania tych aktywów, a szczególnie ich rozmiarów, rodzajów i struktury. Są to więc decyzje o pozyskiwaniu kapitału.


1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wpływ Banku Centralnego W Polsce do 1998 r. NBP w procesie realizacji polityki pieniężnej formułował właśnie cele pośrednie i operacyjne, przyjmując pewne specyficzne wielkości, które oprócz tego, że zachowują
  • Finanse bubliczne W systemie finansów publicznych centralne miejsce zajmuje budżet państwa. Wynika to nie tylko stąd, że w budżecie państwa gromadzi się i dzieli największą część środków publicznych
  • Ryzyko leasingowe Działalność firm leasingowych, specyficznych podmiotów gospodarczych, polega na finansowaniu zakupu środków trwałych i oddawaniu ich następnie do używania klientom
  • Telepraca jako nowa forma zatrudnienia Telepraca to nowa forma świadczenia pracy, której powstanie jest wynikiem rozwoju technologii oraz nowych form komunikacji.
NEWSY
  • RMF FM - muzyka najlepsza pod słońcem 21 czerwca zaczyna się lato a już dzień później ma premierę najlepsza składanka tegorocznych wakacji ! RMF FM – muzyka najlepsza pod słońcem to dwie płyty przebojów z anteny radia RMF FM.
  • Kraków z myślą o przyszłych mamach Urząd Miasta Krakowa zaprasza mieszkające na terenie Krakowa kobiety w ciąży na bezpłatne wykłady i ćwiczenia realizowane w ramach „Szkół rodzenia”.
  • Świetlana przyszłość energii słonecznej Stany Zjednoczone w kwestiach energetyki, w przeważającym stopniu, uzależnione są od importowanych nieodnawialnych źródeł energii takich jak ropa i gaz. W świeżo opublikowanym raporcie
Copyright © 2007-2009seoteka