Wyszukiwarka
Trądzik pospolity i różowaty
Dodał admin, 2007-10-28 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak
Trądzik pospolity i trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne choroby skóry, w których zmiany chorobowe dotyczą głównie twarzy

1  2    >

Pomimo, że występują u pacjentów w różnym przedziale wiekowym i mają odmienny obraz kliniczny, to posiadają jednak wiele wspólnych cech. Szczególną cechą wspólną i ważną, ze względu na bliskość błon śluzowych oczu, jest
w obu tych schorzeniach rola bakterii występujących na skórze i w obrębie zmian ropnych.
Trądzik różowaty (łacińska nazwa - "rosacea") jest schorzeniem dotyczącym głównie skóry twarzy. Choroba ma związek z występowaniem łojotoku i częstymi zaczerwienieniami skóry pod wpływem zdenerwowania lub ciepła, co świadczy o zaburzeniach naczyniowo-ruchowych. Początek choroby nazywamy – „prerosacea” (stan przed rosacea). W stadium choroby prerosacea występuje nadmierna wrażliwość skóry, dlatego wszelkie działania profilaktyczne ukierunkowane są na właściwą pielęgnację skóry. Bardzo ważna w tym okresie jest ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym oraz unikanie sytuacji, w których może dojść do podrażnienia skóry przez czynniki zewnętrzne. Zastosowanie działań profilaktycznych może zapobiec rozwojowi utrwalonych zmian rumieniowych i dalszego rozwoju pełnoobjawowego trądziku różowatego (rosacea).
W przebiegu trądziku różowatego wyróżniamy następujące postacie:
1) Postać rumieniowo-naczyniową. Stadium to występuje u ponad 80% wszystkich przypadków rosacea. Cechuje się początkowo przemijającymi napadowymi rumieniami, które z biegiem czasu ulegają utrwaleniu. Dodatkowo pojawiają się teleangiektazje, czyli rozszerzenia naczyń krwionośnych. Zmiany skórne mają charakter symetryczny, występują w środkowej części twarzy, nosa, czoła oraz na policzkach. Pierwsze objawy pojawiają się w 30 - 50 roku życia. Zmianom skórnym towarzyszą często dolegliwości - pieczenie, swędzenie, palenie, uczucie napięcia skóry.
2) Postać grudkowo - krostkowa. Okres ten charakteryzuje się długotrwałym
rumieniem, na podłożu którego pojawiają się grudki i krosty. W tym stadium u niektórych pacjentów dołączają się objawy zapalenia spojówek oczu. Objawia się to łzawieniem, pieczeniem oczu, nietolerancją światła oraz obrzękiem powiek.
3) Postać przerosła. Charakterystyczną cechą tego stadium jest obecność guzków i guzów szczególnie na skórze nosa. W przypadku rozpoznania tej postaci należy podjąć systematyczne leczenie i wdrożyć działania profilaktyczne.
Rosacea powraca zwykle przez wiele lat. U kobiet nawroty i zaostrzenia często mają związek z występowaniem miesiączki i okresu przekwitania. Postać przerosła trądziku wymaga leczenia chirurgicznego, a nawroty choroby po takim leczeniu są częstsze, o wiele bardziej nasilone i trudniej poddające się dalszej terapii. W leczeniu trądziku różowatego wskazane jest przyjmowanie witamin, głównie PP i B2. Leczenie jest długotrwałe, wielomiesięczne, a nawet kilkuletnie. W zależności od zaawansowania zmian skórnych stosuje się:
• leki zewnętrzne (odkażające, przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwłojotokowe),
• leki doustne (niektóre antybiotyki, leki hormonalne, witaminy),
• zabiegi fizykoterapeutyczne (np. masaż),
• odpowiednie postępowanie pielęgnacyjne w gabinecie kosmetycznym i w domu,
• ochrona przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych (kremy
z filtrami przeciwsłonecznymi).
Osoby chorujące na trądzik różowaty powinny unikać nasłoneczniania skóry twarzy, a także nie powinny korzystać z opalania w solarium, z sauny, unikać wysokich i niskich temperatur, nadmiernej suchości lub wilgotności otoczenia, wiatru, ćwiczeń fizycznych, stresu, alkoholu, pikantnych potraw oraz leków rozszerzających naczynia krwionośne, sterydów i niektórych leków obniżających poziom cholesterolu. Do pielęgnacji cery skłonnej do trądziku różowatego powinno się używać odpowiednich dermokosmetyków zaleconych przez dermatologa. Do mycia twarzy dobrze jest używać tylko przegotowanej wody bez mydła, wycierać twarz bardzo miękkim ręcznikiem, nie pocierając jej. Z diety powinno się wykluczyć kawę, mocną herbatę, ocet, musztardę oraz chrzan. 

1  2    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Inhalacja Inhalacje - wziewania - aerosoloterapia - metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu leku do układu oddechowego (tzw. aerozolu leczniczego) o różnym stopniu rozproszenia , aparat Schnitzlera , .
  • Opis anatomiczny układu szkieletowego Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.
  • Koenzym Q10 Wiadomości o tym ważnym dla organizmu ludzkiego związku czerpie się głównie z pierwotnych badań Petera Mitchella. Ten angielski naukowiec za swoje odkrycia dostał nagrodę Nobla w 1978 roku.
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A, hepatitis A) Wirusowe zapalenie wątroby
NEWSY
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
  • SuitSat Czegoś tak szalonego w historii astronautyki jeszcze nie było. Ze stacji orbitalnej ISS wyrzucono skafander kosmiczny z nadajnikami radiowymi, który stał się samodzielnym satelitą.
  • Dekoder MPEG-4 wielkości karty Czy można sobie wyobrazić dekoder MPEG-4 o wymiarach karty kredytowej? Dzięki wyprodukowanemu przez francuską firmę Neotion - Pocket DTV, każdy może oglądać znakomitej jakości obraz w kompresji
Copyright © 2007-2009seoteka