Wyszukiwarka
Nerwy czaszkowe
Dodał admin, 2007-08-05
Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem... (luniaa)


NERWY CZASZKOWE zaczynają się mózgowiu (włókna ruchowe) i zwojach nerwów czaszkowych (włókna czuciowe). Nerwów czaszkowych jest 12 par, wśród nich wyróżniamy nerwy czuciowe, ruchowe i mieszane. Niektóre nerwy czaszkowe, jak nerw okoruchowy, twarzowy, językowo - gardłowy i błędny posiadają również włókna przywspółczulne. Wszystkie nerwy czaszkowe z wyjątkiem węchowych, wzrokowego i przedsionkowo-ślimakowego posiadają włókna czuciowe i ruchowe.
12 PAR NERWÓW CZASZKOWYCH: węchowe(są to nerwy czuciowe, zaczynają się w okolicy węchowej jamy nosowej), wzrokowy(jest nerwem czuciowym, biegnie od siatkówki do kory płata potylicznego), okoruchowy(jest nerwem ruchowym, odpowiedzialnym za większość ruchów gałki ocznej, jego pobudzenie powoduje zwężenie źrenicy),bloczkowy(jest nerwem ruchowym, unerwia mięsień skośny górny kierujący gałką oczną ku dołowi i w stronę przyśrodkową), trójdzielny(oczny, szczękowy, żuchwowy; jego część czuciowa unerwia całą twarz),odwodzący(jest nerwem ruchowym, kieruje gałką oczną na zew.),twarzowy(nerw mieszany, część czuciowa odbiera bodźce z przedniej części języka),przedsionkowo-ślimakowy(nerw czuciowy, składa się z część przedsionkowej i ślimakowej, przekazuje bodźce słuchowe do kory mózgowej i z narządu równowagi),językowo-gardłowy(nerw mieszany, część ruchowa unerwia mięśniówkę gardła, część czuciowa unerwia jamę ustną, część języka i gardło),błędny(mieszany, biegnie od krtani, klatki piersiowej  i jamy brzusznej, a wraz z nim włókna przywspółczulne do serca klatki piersiowej i jamy brzusznej),dodatkowy(ruchowy, unerwia mięśnie szyi, krtani, podniebienia miękkiego),podjęzykowy(ruchowy, umożliwia ruchy języka). NERWY CZUCIOWE (nerw węchowy, nerw wzrokowy II, nerw przedsionkowo - ślimakowy VIII); ZAWIERAJĄCE WŁÓKNA RUCHOWE (nerw okoruchowy III, nerw bloczkowy IV, nerw odwodzący VI, nerw dodatkowy XI, nerw podjęzykowy XII);NERWY MIESZANE Z WŁÓKNAMI CZUCIOWYMI I RUCHOWYMI (nerw trójdzielny V, nerw twarzowy VII, nerw językowo - gardłowy IX, nerw błędny X); ZAWIERAJĄCE WŁÓKNA PRZYWSPÓŁCZULNE (nerw okoruchowy III, nerw twarzowy VII, nerw językowo-gardłowy IX, nerw błędny X).WARTO PRZECZYTAĆ
  • Klonowanie Internimizm genetyczny- człowiek będzie kojarzony z klonem, ale poprzez wychowywanie w innym środowisku, będzie zupełnie innym człowiekiem (luniaa)
  • Przyczyny szerzenia się narkomanii Współcześnie przyjmuje się, że nadużywanie i nałogowe używanie narkotyków nosi charakter wieloaspektowy i interakcyjny. (luniaa)
  • Układ rozrodczy męski Męskie narządy płciowe - to jądro wytwarzające komórki płciowe i najądrze, nasieniowód i pęcherzyki nasienne, cewka moczowa, gruczoł krokowy i gruczoły opuszkowo-cewkowe, prącie i moszna.
  • Masaż Masaż jest dziedzictwem całej ludzkości. Jego historia jest tak stara, jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiadomo dokładnie, kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu, jakim jest ludzki dotyk.
NEWSY
  • Eurostars - unijny program dla firm Program jest nastawiony na szybkie rezultaty oraz efekty rynkowe. Czas realizacji projektu badawczego nie może być dłuższy niż trzy lata, zaś wdrożenie produktu powinno nastąpić w trakcie
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
  • Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych
Copyright © 2007-2009seoteka