Wyszukiwarka
Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco
Dodał Administrator,
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych


prowadzony w ramach wypełniania Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Wpisanie obiektu czy miejsca na Listę UNESCO to wielkie wyróżnienie, promocja, i co najważniejsze, stała troska państwa i lokalnych społeczności o wartość światowego formatu.
W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich od 3 do 20 sierpnia można obejrzeć kilkadziesiąt prac powstałych w ciągu ostatnich 40 lat autorstwa fotoreporterów związanych z Rosyjską Agencją Informacyjną Nowosti dokumentujących rosyjskie dziedzictwo z listy UNESCO. Towarzyszy im wybór zdjęć Mirosława Wiśniewskiego dokumentujących polskie dziedzictwo.
Uczeni przekonują, że nadeszła ostatnia chwila, kiedy można jeszcze uratować i przekazać bezcenne dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Świat nauki oraz przywódcy dzisiejszych państw zgodnie twierdzą, że w XXI wieku problem tzw. "krótkiej pamięci" jest nadzwyczaj poważny.
Idea ochrony dziedzictwa istniała w zasadzie od zawsze. Można ją uważać za przejaw instynktu samozachowawczego człowieka. W 1972 roku Generalna Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że dziedzictwu kulturalnemu i przyrodniczemu grozi zagłada, i to nie tylko w związku z naturalnymi uszkodzeniami, lecz przede wszystkim z powodu gwałtownego rozwoju i niekiedy nieodpowiedzialnej działalności gospodarczej człowieka.

Państwa, które podpisały Konwencję UNESCO, zobowiązały się do opieki nad znajdującym się na ich terytorium dziedzictwem kulturalnym i przyrodniczym. Konwencję podpisało 149 państw, uznając tym samym za własność światową znajdujące się na ich terytorium zabytki. Lista "skarbów UNESCO" zawiera w tej chwili 506 zabytków światowych, z czego 22 leży na terenie Rosji. Z roku na rok Lista poszerza się o kolejne skarby.
Więcej na culture.plWARTO PRZECZYTAĆ
  • Wielkie katastrofy Wielkie katastrofy i nieszczęścia poruszają nas zawsze z niezmienną siłą. Katastrofy spowodowane siłami natury, dowodzą, że przyroda nie została jeszcze opanowana.
  • Windows 98 System ten, opracowany i systematycznie ulepszany przez amerykańską firmę komputerową Microsoft Corporation, na początku lat dziewięćdziesiątych, wykorzystując graficzny interfejs...
  • Kinezyterapia Metoda PETO Twórcą metody PETO był węgierski lekarz, filozof i pedagog. W 1947r. utworzył w Budapeszcie Instytut Osób Niepełnosprawnych Ruchowo.
  • Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia.
NEWSY
  • Zlot Krótkofalowców w Suchej Rzeczce k/Augustowa Augustowski klub SP4KNB zaprasza wszystkich krótkofalowców na XIV Zlot pod nazwą "Krótkofalarska Noc Świętojańska Sucha Rzeczka '2007".
  • Nowy album Anoushki Shankar Anoushka Shankar i Karsh Kale – dwoje najbardziej utalentowanych wizjonerów współczesnej muzyki etnicznej w popularnym wydaniu - stworzyło wspólne dzieło, muzyczną podróż po różnych krainach.
  • 80 proc. cyfrowej TV w Wielkiej Brytanii W Wielkiej Brytanii na cyfrową telewizję przełączyło się prawie 870 tys. gosp. domowych przez pierwsze 3 miesiące tego roku, co w sumie daje liczbę 20.4 mln gosp. domowych,
Copyright © 2007-2009seoteka