Wyszukiwarka
Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco
Dodał Administrator,
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych


prowadzony w ramach wypełniania Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Wpisanie obiektu czy miejsca na Listę UNESCO to wielkie wyróżnienie, promocja, i co najważniejsze, stała troska państwa i lokalnych społeczności o wartość światowego formatu.
W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich od 3 do 20 sierpnia można obejrzeć kilkadziesiąt prac powstałych w ciągu ostatnich 40 lat autorstwa fotoreporterów związanych z Rosyjską Agencją Informacyjną Nowosti dokumentujących rosyjskie dziedzictwo z listy UNESCO. Towarzyszy im wybór zdjęć Mirosława Wiśniewskiego dokumentujących polskie dziedzictwo.
Uczeni przekonują, że nadeszła ostatnia chwila, kiedy można jeszcze uratować i przekazać bezcenne dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Świat nauki oraz przywódcy dzisiejszych państw zgodnie twierdzą, że w XXI wieku problem tzw. "krótkiej pamięci" jest nadzwyczaj poważny.
Idea ochrony dziedzictwa istniała w zasadzie od zawsze. Można ją uważać za przejaw instynktu samozachowawczego człowieka. W 1972 roku Generalna Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że dziedzictwu kulturalnemu i przyrodniczemu grozi zagłada, i to nie tylko w związku z naturalnymi uszkodzeniami, lecz przede wszystkim z powodu gwałtownego rozwoju i niekiedy nieodpowiedzialnej działalności gospodarczej człowieka.

Państwa, które podpisały Konwencję UNESCO, zobowiązały się do opieki nad znajdującym się na ich terytorium dziedzictwem kulturalnym i przyrodniczym. Konwencję podpisało 149 państw, uznając tym samym za własność światową znajdujące się na ich terytorium zabytki. Lista "skarbów UNESCO" zawiera w tej chwili 506 zabytków światowych, z czego 22 leży na terenie Rosji. Z roku na rok Lista poszerza się o kolejne skarby.
Więcej na culture.plWARTO PRZECZYTAĆ
  • Czynny układ ruchu Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.
  • Włochy Półwysep Apeniński wrzyna się swym „kozaczym” konturem w basen morza śródziemnego, którego naturalne granice wybrzeży jak sięgnąć wzrokiem powlekane są lazurową wodą słonego morza
  • Dyskryminacja rasowa We wcześniejszych cywilizacjach nie znano rasizmu. Chociaż wielu starożytnych wierzyło, że ich społeczeństwo jest lepsze od innych, nie łączyli tych różnic z rasą czy kolorem skóry.
  • Pożyczka Extraportfel - nasza opinia Ostatnio coraz więcej pojawia się mało znanych firm tego typu. Oferują darmowe pożyczki, czy doprowadzają ludzi do ruiny? W tym artykule postaramy się przybliżyć nieco jak to wygląda w praktyce.
NEWSY
  • Polska bomba tenisowa Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w turnieju tenisowym Nordic Light Open w Sztokholmie określane jest przez skandynawskie media jako sensacja. W Norwegii młoda Polka nazywana jest nowa bombą tenisa.
  • Szybki dostawca - Ford Transit Van SWB 130 KM Laureat tegorocznej nagrody Van of the Year, choć nie zaskakuje szczególnie nowatorskimi rozwiązaniami w stosunku do swojego poprzednika (zaprezentowanego jedynie 5 lat temu
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
Copyright © 2007-2009seoteka