Wyszukiwarka
Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco
Dodał Administrator,
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych


prowadzony w ramach wypełniania Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Wpisanie obiektu czy miejsca na Listę UNESCO to wielkie wyróżnienie, promocja, i co najważniejsze, stała troska państwa i lokalnych społeczności o wartość światowego formatu.
W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich od 3 do 20 sierpnia można obejrzeć kilkadziesiąt prac powstałych w ciągu ostatnich 40 lat autorstwa fotoreporterów związanych z Rosyjską Agencją Informacyjną Nowosti dokumentujących rosyjskie dziedzictwo z listy UNESCO. Towarzyszy im wybór zdjęć Mirosława Wiśniewskiego dokumentujących polskie dziedzictwo.
Uczeni przekonują, że nadeszła ostatnia chwila, kiedy można jeszcze uratować i przekazać bezcenne dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Świat nauki oraz przywódcy dzisiejszych państw zgodnie twierdzą, że w XXI wieku problem tzw. "krótkiej pamięci" jest nadzwyczaj poważny.
Idea ochrony dziedzictwa istniała w zasadzie od zawsze. Można ją uważać za przejaw instynktu samozachowawczego człowieka. W 1972 roku Generalna Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że dziedzictwu kulturalnemu i przyrodniczemu grozi zagłada, i to nie tylko w związku z naturalnymi uszkodzeniami, lecz przede wszystkim z powodu gwałtownego rozwoju i niekiedy nieodpowiedzialnej działalności gospodarczej człowieka.

Państwa, które podpisały Konwencję UNESCO, zobowiązały się do opieki nad znajdującym się na ich terytorium dziedzictwem kulturalnym i przyrodniczym. Konwencję podpisało 149 państw, uznając tym samym za własność światową znajdujące się na ich terytorium zabytki. Lista "skarbów UNESCO" zawiera w tej chwili 506 zabytków światowych, z czego 22 leży na terenie Rosji. Z roku na rok Lista poszerza się o kolejne skarby.
Więcej na culture.plWARTO PRZECZYTAĆ
  • Marketing partnerski Marketing partnerski wymaga współpracy wszystkich działów w przedsiębiorstwie w wysiłkach, które maja służyć jak najlepszej obsłudze klienta.
  • Rynek kapitałowy Rynek kapitałowy jest segmentem rynku finansowego, który tworzą transakcje zawierane długoterminowymi instrumentami finansowymi, tzn. instrumentami o terminie realizacji dłuższym niż rok
  • Sieci komputerowe Karty interfejsu sieci komputerowej są konstruowane tak, aby pasowały do typowego złącza znajdującego się na płycie głównej komputera
  • MAC OS X MAC OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowancy w Apple Computer
NEWSY
  • 80 proc. cyfrowej TV w Wielkiej Brytanii W Wielkiej Brytanii na cyfrową telewizję przełączyło się prawie 870 tys. gosp. domowych przez pierwsze 3 miesiące tego roku, co w sumie daje liczbę 20.4 mln gosp. domowych,
  • Nocne zwiedzanie muzeów za złotówkę W tym roku już po raz czwarty - w piątkowy wieczór i noc - aż 25 krakowskich muzeów otworzy szeroko drzwi. Kluczem do tych miejsc będzie malutka moneta warta symboliczną złotówkę.
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
Copyright © 2007-2009seoteka