Wyszukiwarka
Rosyjskie i Polskie skarby na liście Unesco
Dodał Administrator,
Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO to rejestr najwybitniejszych zabytków - zespołów i miejsc zabytkowych, pomników przyrody i obszarów chronionych


prowadzony w ramach wypełniania Konwencji o ochronie światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego. Wpisanie obiektu czy miejsca na Listę UNESCO to wielkie wyróżnienie, promocja, i co najważniejsze, stała troska państwa i lokalnych społeczności o wartość światowego formatu.
W Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach Królewskich od 3 do 20 sierpnia można obejrzeć kilkadziesiąt prac powstałych w ciągu ostatnich 40 lat autorstwa fotoreporterów związanych z Rosyjską Agencją Informacyjną Nowosti dokumentujących rosyjskie dziedzictwo z listy UNESCO. Towarzyszy im wybór zdjęć Mirosława Wiśniewskiego dokumentujących polskie dziedzictwo.
Uczeni przekonują, że nadeszła ostatnia chwila, kiedy można jeszcze uratować i przekazać bezcenne dziedzictwo przyszłym pokoleniom. Świat nauki oraz przywódcy dzisiejszych państw zgodnie twierdzą, że w XXI wieku problem tzw. "krótkiej pamięci" jest nadzwyczaj poważny.
Idea ochrony dziedzictwa istniała w zasadzie od zawsze. Można ją uważać za przejaw instynktu samozachowawczego człowieka. W 1972 roku Generalna Konferencja Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) stwierdziła, że dziedzictwu kulturalnemu i przyrodniczemu grozi zagłada, i to nie tylko w związku z naturalnymi uszkodzeniami, lecz przede wszystkim z powodu gwałtownego rozwoju i niekiedy nieodpowiedzialnej działalności gospodarczej człowieka.

Państwa, które podpisały Konwencję UNESCO, zobowiązały się do opieki nad znajdującym się na ich terytorium dziedzictwem kulturalnym i przyrodniczym. Konwencję podpisało 149 państw, uznając tym samym za własność światową znajdujące się na ich terytorium zabytki. Lista "skarbów UNESCO" zawiera w tej chwili 506 zabytków światowych, z czego 22 leży na terenie Rosji. Z roku na rok Lista poszerza się o kolejne skarby.
Więcej na culture.pl







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Przezwyciężanie dysleksji i trudności w nauce dzięki nowoczesnej technologii Dysleksja jest jedną z najczęstszych przyczyn trudności w uczeniu się u dzieci i wielu dorosłych, utrudnia czytanie, pisanie, wymowę i przyswajanie zasad ortografii.
  • Kardynał Stefan Wyszyński Kardynał Stefan Wyszyński (1901 – 1981) urodził się 3 sierpnia w miejscowości Zuzela nad Bugiem, na pograniczu Podlasia i Mazowsza. Był drugim dzieckiem państwa Wyszyńskich
  • Objawy choroby Alzheimera Wraz ze starzeniem się ludzi, ich pamięć i zdolność koncentracji naturalnie się pogarszają. Rozpoznanie objaw choroby Alzheimera może często być trudne ze względu na subiektywny charakter
  • Kabaret olgi Lipińskiej Kabaret Olgi Lipińskiej od 1970 roku miał 180 wydań. Żaden inny program tego typu nie gościł tak długo na antenie. Pod różnymi nazwami, z udziałem całej plejady znakomitych aktorów.
NEWSY
  • Ferrari 360 GT Evo Kiedy w zasięgu wzroku pojawi się samochód z rumakiem na masce, możesz być pewien ulicznych zamieszek. Ferrari to agresor, którego nie powinno się puszczać bez kagańca.
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
  • Raport o internetowych porównywarkach cen Porównywarki cen zagościły w polskiej sieci już na przełomie 2003 i 2004 roku stając się obecnie trwałym elementem e-commerce. Do pierwszych takich witryn należą kupujemy.pl oraz skapiec.pl.
Copyright © 2007-2009seoteka