Wyszukiwarka
Windows 98
Dodał admin, 2007-08-05 Autor / Opracowanie: Marcin D.
System ten, opracowany i systematycznie ulepszany przez amerykańską firmę komputerową Microsoft Corporation, na początku lat dziewięćdziesiątych, wykorzystując graficzny interfejs...

1  2  3  4  5  6  7  8    >

Budowa i charakterystyka systemu Windows 98
1. System operacyjny – Windows
Windows to ogólna nazwa jednego z najbardziej znanych systemów operacyjnych przeznaczonych na komputery klasy IBM PC. To system operacyjny pełniący nadzór nad pracą wszystkich uruchomionych programów, oraz wszystkich urządzeń komputera.
System ten, opracowany i systematycznie ulepszany przez amerykańską firmę komputerową Microsoft Corporation, na początku lat dziewięćdziesiątych, wykorzystując graficzny interfejs użytkownika GUI, zrewolucjonizował sposób komunikacji przeciętnych użytkowników z komputerem, czyniąc go w pełni użytecznym narzędziem pracy i rozrywki również na polu domowych zastosowań. Jego kolejne wersje wykorzystując coraz to bardziej zaawansowane technologie, umożliwiają intuicyjną i prostą obsługę zaawansowanych aplikacji i kontrolę podłączonych do komputera urządzeń. Producent wraz z systemem dostarcza użytkownikowi również podstawowe aplikacje tekstowe i graficzne, oraz za dodatkową opłatą ściśle współpracujące z systemem zaawansowane pakiety biurowe takie jak MS. Office.

2. Windows 98
Windows 98 to wielozadaniowy, 32-bitowy system operacyjny z graficznym interfejsem użytkownika (GUI Microsoft) o kodowej nazwie Memphis. Światowa premiera tego systemu odbyła się 25 czerwca 1998 roku, natomiast polska wersja dostępna była od września 98 roku. Nie było to „wielkie bum” jak w przypadku rewolucyjnego Windows 95 o kodowej nazwie Chicago, gdy tekstowo-oknowy tryb DOS-a zastąpiony został graficznym i jednocześnie łatwiejszym w obsłudze dla użytkownika interfejsem użytkownika GUI. O Windows 98
w jednym zdaniu można by powiedzieć, że w dużej mierze opiera się on na Windowsie 95 – ma praktycznie niezmieniony interfejs użytkownika, dodano w nim więcej sterowników, wprowadzono tylko nieznaczne zmiany i poprawki względem poprzednika. Jeśli jednak przyjrzymy się dokładnie systemowi z zewnątrz jak i wewnątrz zauważymy istotne zmiany ułatwiające i usprawniające pracę a także dające nowe możliwości użytkownikowi tego właśnie systemu.
CHARAKTERYSTYKA SYSTEMU
Architektura Windows 98 wywodzi się z tej, na jakiej opierał się Windows 95, jednak wprowadzono do niej szereg istotnych udoskonaleń. Do najważniejszych możemy zaliczyć
w pełni 32-bitowy, zintegrowany system operacyjny pracujący w trybie chronionym, wyposażony w mechanizmy zwiększające niezawodność i wydajność, czyli wielozadaniowość z wywłaszczeniem i wielowątkowość oraz system obsługi plików obejmujący VFAT (wirtualny FAT do obsługi długich nazw plików), CDFS (umożliwia odnajdywanie i czytanie plików na nośnikach CD). System plików charakteryzuje
się zwiększoną wydajnością, otwartą architekturą pozwalającą na jego dalszy rozwój
oraz możliwością stosowania długich nazw plików. Pracą urządzeń sterują 32-bitowe sterowniki, z wbudowanymi mechanizmami optymalnego wykorzystywania pamięci.
Jądro systemu jest również 32-bitowe, wbudowano w nie mechanizmy zarządzania pamięcią komputera oraz wykonywalnymi procesami. Istotną cechą systemu jest odporność systemu
na wadliwe działające aplikacje. Potrafi on obronić się zabezpieczeniem przez błędnie działający program, co jest ważne przy wielozadaniowych systemach operacyjnych.


1  2  3  4  5  6  7  8    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.
  • DRAM Pojedyncza komórka DRAM składa się w rzeczywistości tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pamięć DRAM pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia integracji.
  • Topologie - logiczne struktury sieci Oprócz tego, że sieci komputerowe dzieli się ze względu na ich wielkość, podział stosuje się też ze względu na ich logiczną strukturę.
  • Układy cyfrowe w technice komputerowej W prostych urządzeniach automatyki powszechnie stosowane są układy elektryczne, wykorzystujące przekaźniki jako podstawowe elementy przełączające.
NEWSY
  • Latające elektrownie Większość znanych dotychczas nowoczesnych sposobów pozyskiwania energii na dużą skalę związanych jest z ziemią. Dlaczego nikt nie wpadł na pomysł, żeby szukać jej na dużych wysokościach?
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • 2011: rynek mediów i rozrywki będzie warty 2 bln USD Jak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers "Global Entertainment and Media Outlook 2007-2011", w ciągu następnych pięciu lat prawie połowa wzrostu na rynku mediów i rozrywki będzie
Copyright © 2007-2009seoteka