Wyszukiwarka
Układy cyfrowe w technice komputerowej
Dodał admin, 2008-03-13
W prostych urządzeniach automatyki powszechnie stosowane są układy elektryczne, wykorzystujące przekaźniki jako podstawowe elementy przełączające.

1  2  3  4    >

Są stosowane również cyfrowe układy pneumatyczne i hydrauliczne. Złożoność logiczna i szybkość działania takich układów jest jednak relatywnie niewielka, natomiast ich rozmiary, ciężar, pobór mocy i koszt są duże. Najpowszechniej stosowane układy cyfrowe wytwarzane są technologią mikoroelektroniczną jako układy scalone.

Układ scalony (ang. integrated circuit - IC) stanowi fizycznie wykonany mikrominiaturowy układ elektroniczny, którego część lub wszystkie elementy i ich połączenia są wytworzone we wspólnym procesie technologicznym, wewnątrz lub na powierzchni wspólnego podłoża. W czasie procesu technologicznego wytwarza się jednocześnie wiele takich struktur układowych w postaci kostek (płatków, ang. chip) półprzewodnikowych, najczęściej krzemowych, które po przetestowaniu umieszcza się w odpowiednich obudowach (znacznie większych od struktur). Obudowy te chronią struktury od szkodliwych wpływów otoczenia i ułatwiają realizację połączeń zewnętrznych. Do celów aplikacyjnych układem(modułem) scalonym nazywa się półprzewodnikową strukturę układową, umieszczoną w obudowie, z wyprowadzonymi końcówkami.

Cyfrowe układy scalone są wytwarzane wyłącznie jako układy monolityczne. Cyfrowe układy scalone, które jako elementy czynne wykorzystują tranzystory bipolarne (npn lub pnp), nazywają się bipolarnymi. Podobnie układy z tranzystorami unipolarnymi określa się jako unipolarne.

Niżej wymienione jest siedem klas cyfrowych układów scalonych, z których pierwsze cztery osiągnęły wysoki poziom technologiczny i znaczne upowszechnienie rynkowe oraz w dalszym ciągu są ulepszane jakościowo i rozszerzane asortymentowo. Nazewnictwo klas wywodzi się z terminologii angielskiej, związanej z charakterystycznymi cechami konfiguracji elektronicznej podsawowego funktora logicznego lub z użytą technologią.

Są to następujące klasy:

- TTL (ang. Transistor-Transistor Logic ) - układy TTL,

- ECL (ang. Emitter - Coupled Logic) - układy o sprężeniu emiterowym,

- MOS (ang. Metal-Oxide-Semiconductor) - układy MOS,

- CMOS (ang. Complementary MOS) - układy komplementarne MOS,

- I2 L (ang. Integrated Injection Logic) - układy iniekcyjne,

- CTD (ang. Charge Transfer Device) - układy o sprzężeniu ładunkowym,

- GaAs MESFET (ang. Gallium Arsenide Metal-Semiconductor Field-Effect

Transistor) - układy GaAs.
 

1  2  3  4    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • UNIX System operacyjny Unix jest obok systemu MS-DOS i Windows jednym z najpopularniejszych obecnie systemów operacyjnych. Jest to system, który został napisany przez Kena Thompsona...
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • Linux Debian Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)
  • Wirusy komputerowe Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka