Wyszukiwarka
Typy sieci
Dodał admin, 2008-03-08
Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.

1  2  3  4  5    >

Zasoby te można udostępniać w:

    •  Sieciach równorzędnych systemem "peer - to - peer", czyli każdy z każdym. Umożliwia to użytkownikom poszczególnych komputerów wzajemne udostępnianie zasobów ich komputerów, a także dostęp do zasobów pozostałych komputerów w sieci. Każdy system w sieci posiada taki sam status. Nie ma podporządkowania urządzeniom nadrzędnym, każda ze stacji roboczych posiada taki sam stopień kontroli nad bieżącą sesją, dysponuje osobną mocą przetwarzania oraz może kontrolować swe działania. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, nie jest natomiast zbyt często przez administratorów sieci. Jest to spowodowane szczątkowymi możliwościami zarządzania całą siecią oraz bardzo niskim poziomem bezpieczeństwa. Mogą wystąpić problemy z odpowiednią lokalizacją transmitowanych danych, z zapewnieniem ochrony transmitowanych danych oraz z tworzeniem kopii zapasowych. Systemy operacyjne umożliwiające stworzenie tego typu sieci to: rodzina MS Windows, Artisoft, LANtastic, OS/2 oraz IBM LAN serwer.
    •  Sieciach opartych na dedykowanych serwerach. Wydzielony komputer lub większa ich ilość pełnią rolę serwera, nie wykonując innych zadań Komputer - serwer spełnia następujące zadania: przechowuje i udostępnia pliki, zarządza współdzieleniem danych oraz drukarek, zapewnia wiele funkcji związanych z zabezpieczeniem danych przed niepowołanym dostępem.
    •  Sieciach mieszanych, będących połączeniem na pewnych poziomach sieci serwerowych oraz równorzędnych.

Topologie sieci

Topologią sieci nazywamy fizyczny układ sieci. Rozumiemy przez to rodzaj rozmieszczenia jej elementów oraz połączeń między nimi a także stosowane przez węzły sieci metody odczytu i wysyłania danych. Fizyczną topologią sieci nazywamy metodę, którą przewody łączą poszczególne komputery. Logiczną topologią nazywamy przepływ danych przez sieć od jednego komputera do drugiego. Rozróżnienie to jest dosyć istotne, fizyczna i logiczna topologia sieci może się bowiem od siebie znacząco różnić. Podstawowe topologie sieci to:

    •  Pierścień
    •  Gwiazda
    •  Magistrala liniowa
 

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • MAC OS X MAC OS X powstał w oparciu o mikrojądro Mach oraz usługi i narzędzia zaczerpnięte z projektów NetBSD oraz FreeBSD. Jego podstawą jest opracowancy w Apple Computer
  • Urządzenia sieciowe Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów,
  • Linux Mandriva Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux) został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich. Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu...
  • Typy sieci Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.
NEWSY
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
  • Fiat 500 Na 4 lipca zaplanowano uroczystą, światową premierę najnowszego „dziecka” koncernu Fiat – modelu 500.
  • Polsat w HDTV 25 maja przyszłego roku w ofercie Cyfrowego Polsatu pojawi się pierwszy kanał telewizyjny nadawany w rozdzielczości HD - będzie to Polsat Sport HD. Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu informują,
Copyright © 2007-2009seoteka