Wyszukiwarka
Typy sieci
Dodał admin, 2008-03-08
Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.

1  2  3  4  5    >

Zasoby te można udostępniać w:

    •  Sieciach równorzędnych systemem "peer - to - peer", czyli każdy z każdym. Umożliwia to użytkownikom poszczególnych komputerów wzajemne udostępnianie zasobów ich komputerów, a także dostęp do zasobów pozostałych komputerów w sieci. Każdy system w sieci posiada taki sam status. Nie ma podporządkowania urządzeniom nadrzędnym, każda ze stacji roboczych posiada taki sam stopień kontroli nad bieżącą sesją, dysponuje osobną mocą przetwarzania oraz może kontrolować swe działania. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, nie jest natomiast zbyt często przez administratorów sieci. Jest to spowodowane szczątkowymi możliwościami zarządzania całą siecią oraz bardzo niskim poziomem bezpieczeństwa. Mogą wystąpić problemy z odpowiednią lokalizacją transmitowanych danych, z zapewnieniem ochrony transmitowanych danych oraz z tworzeniem kopii zapasowych. Systemy operacyjne umożliwiające stworzenie tego typu sieci to: rodzina MS Windows, Artisoft, LANtastic, OS/2 oraz IBM LAN serwer.
    •  Sieciach opartych na dedykowanych serwerach. Wydzielony komputer lub większa ich ilość pełnią rolę serwera, nie wykonując innych zadań Komputer - serwer spełnia następujące zadania: przechowuje i udostępnia pliki, zarządza współdzieleniem danych oraz drukarek, zapewnia wiele funkcji związanych z zabezpieczeniem danych przed niepowołanym dostępem.
    •  Sieciach mieszanych, będących połączeniem na pewnych poziomach sieci serwerowych oraz równorzędnych.

Topologie sieci

Topologią sieci nazywamy fizyczny układ sieci. Rozumiemy przez to rodzaj rozmieszczenia jej elementów oraz połączeń między nimi a także stosowane przez węzły sieci metody odczytu i wysyłania danych. Fizyczną topologią sieci nazywamy metodę, którą przewody łączą poszczególne komputery. Logiczną topologią nazywamy przepływ danych przez sieć od jednego komputera do drugiego. Rozróżnienie to jest dosyć istotne, fizyczna i logiczna topologia sieci może się bowiem od siebie znacząco różnić. Podstawowe topologie sieci to:

    •  Pierścień
    •  Gwiazda
    •  Magistrala liniowa
 

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Edytor tekstu Edytory tekstów są najczęściej używanym rodzajem programów. Nowoczesny edytor to nie tylko możliwość napisania każdego tekstu, ale jest to również możliwość tworzenia złożonych rysunków
  • DRAM Pojedyncza komórka DRAM składa się w rzeczywistości tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pamięć DRAM pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia integracji.
  • Wi-Fi Technologia Wi-Fi może służyć do łączenia ze sobą dwóch lub więcej komputerów w sieć typu peer-to-peer, jednak najczęściej tworzony jest punkt dostępowy z anteną o większej mocy.
  • Ochrona danych osobowych Wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej informacji pochodzącej od byłego pracodawcy, jest w świetle tej ustawy nielegalne i zagrożone karą ograniczenia wolności do lat 2.
NEWSY
  • Pieniądze chińskie w NBP Prawie 500 sztuk monet i banknotów chińskich, magiczny chiński miecz z monet, tzw. płacidła (czyli przedmioty, których używali Chińczycy zamiast pieniędzy), a także przedmioty
  • Dramat Chelsea - 13 kontuzjowanych piłkarzy Statystycy wyliczyli, że w składzie z Terrym "The Blues" traci jedną bramkę na dwa mecze ligowe. Bez niego zaś jednego gola na jedno spotkanie. To nie koniec zmartwień Mourinho.
  • Mitsubishi Concept-cX Siedemdziesiąt lat doświadczeń koncernu Mitsubishi Motors Corporation w opracowywaniu systemów napędu na 4 koła, daje niespotykane korzyści w zakresie aktywnego bezpieczeństwa na drodze.
Copyright © 2007-2009seoteka