Wyszukiwarka
Typy sieci
Dodał admin, 2008-03-08
Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.

1  2  3  4  5    >

Zasoby te można udostępniać w:

    •  Sieciach równorzędnych systemem "peer - to - peer", czyli każdy z każdym. Umożliwia to użytkownikom poszczególnych komputerów wzajemne udostępnianie zasobów ich komputerów, a także dostęp do zasobów pozostałych komputerów w sieci. Każdy system w sieci posiada taki sam status. Nie ma podporządkowania urządzeniom nadrzędnym, każda ze stacji roboczych posiada taki sam stopień kontroli nad bieżącą sesją, dysponuje osobną mocą przetwarzania oraz może kontrolować swe działania. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, nie jest natomiast zbyt często przez administratorów sieci. Jest to spowodowane szczątkowymi możliwościami zarządzania całą siecią oraz bardzo niskim poziomem bezpieczeństwa. Mogą wystąpić problemy z odpowiednią lokalizacją transmitowanych danych, z zapewnieniem ochrony transmitowanych danych oraz z tworzeniem kopii zapasowych. Systemy operacyjne umożliwiające stworzenie tego typu sieci to: rodzina MS Windows, Artisoft, LANtastic, OS/2 oraz IBM LAN serwer.
    •  Sieciach opartych na dedykowanych serwerach. Wydzielony komputer lub większa ich ilość pełnią rolę serwera, nie wykonując innych zadań Komputer - serwer spełnia następujące zadania: przechowuje i udostępnia pliki, zarządza współdzieleniem danych oraz drukarek, zapewnia wiele funkcji związanych z zabezpieczeniem danych przed niepowołanym dostępem.
    •  Sieciach mieszanych, będących połączeniem na pewnych poziomach sieci serwerowych oraz równorzędnych.

Topologie sieci

Topologią sieci nazywamy fizyczny układ sieci. Rozumiemy przez to rodzaj rozmieszczenia jej elementów oraz połączeń między nimi a także stosowane przez węzły sieci metody odczytu i wysyłania danych. Fizyczną topologią sieci nazywamy metodę, którą przewody łączą poszczególne komputery. Logiczną topologią nazywamy przepływ danych przez sieć od jednego komputera do drugiego. Rozróżnienie to jest dosyć istotne, fizyczna i logiczna topologia sieci może się bowiem od siebie znacząco różnić. Podstawowe topologie sieci to:

    •  Pierścień
    •  Gwiazda
    •  Magistrala liniowa
 

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Hurtownia danych dla apteki Hurtownie danych to systemy informatyczne, które przechowują dane przedstawiane i zapisywane w takiej postaci, w jakiej dane te prezentowane są w raportach.
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • Red Hat Linux Dzięki swoim cechom Red Hat Linux jest szeroko stosowany w zwykłych systemach odpowiedzialnych za kierowanie ruchem w sieci, w serwerach wydruków, ppp, poczty, ftp, serwerach... (Marcin D.)
  • Typy sieci Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.
NEWSY
  • W RAJDZIE MAGURSKIM DEBIUTUJE NOWA ZAŁOGA Prace nad programem rajdowym Fiata Punto Super 2000 w Polsce trwały od kilku miesięcy. Dziś wiadomo już na pewno, że Maciej Lubiak i Sebastian Rozwadowski oficjalnie rozpoczynają starty w barwach
  • Peugeot 407 Po ośmiu latach obecności na rynku model 406 przechodzi do historii. W jego miejsce wiosną przyszłego roku Peugeot wprowadzi \
  • Dramat Chelsea - 13 kontuzjowanych piłkarzy Statystycy wyliczyli, że w składzie z Terrym "The Blues" traci jedną bramkę na dwa mecze ligowe. Bez niego zaś jednego gola na jedno spotkanie. To nie koniec zmartwień Mourinho.
Copyright © 2007-2009seoteka