Wyszukiwarka
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007
Dodał Administrator,
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.


Koncerty festiwalowe będą odbywać się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00 od 29 czerwca do 24 sierpnia.
W tej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean – Pierre Leguay – organista katedry Notre – Dame w Paryżu.
ORGANY OLIWSKIE
Organy Bazyliki Katedralnej w Oliwie zawsze budziły podziw niezliczonych rzesz turystów z kraju i zagranicy. Rzeźbiona kunsztownie w drewnie lipowym zewnętrzna struktura instrumentu w rokokowe girlandy kwiatów i pnących roślin, wyposażona w liczne figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami; ruchome słońca i gwiazdy – wszystko to stanowi do dziś niepowtarzalne dzieło najwspanialszej tego rodzaju sztuki, nie mającej odpowiednika w żadnych innych organach zabytkowych w Europie. Być może, iż ta właśnie niezwykła oprawa instrumentu rozsławiła organy oliwskie na całym świecie.
Jednakże organy oliwskie to nie tylko ciekawa historia czy sama wspomniana konstrukcja instrumentu; to fascynujące w swoich nie kończących się zestawieniach brzmieniowych wielkie instrumentarium, którego fenomen ukazuje się dopiero pod palcami wybitnego organisty artysty – wirtuoza. Nie można się więc dziwić, iż te właśnie, połączone ze sobą walory zewnętrzne i muzyczne instrumentu, stały się niejako „magnesem” przyciągającym nie tylko turystów i słuchaczy koncertowych, lecz również nieustannie wzrastającą liczbę artystów – wirtuozów z całego świata, pragnących wystąpić z koncertem w ramach Oliwskiego Międzynarodowego Festiwalu.
 WARTO PRZECZYTAĆ
  • Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki to stanowczo arcydzieło malarstwa batalistycznego. Artysta zaczął przygotowywać się do stworzenia obrazu już w swej młodości.
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • WAP (Wireless Application Protocol) Większość składających się na WAP protokołów i aplikacji powstała bezpośrednio w wyniku modyfikacji bądź adaptacji istniejących protokołów internetowych, takich jak TCP/IP, HTML, HTTP.
  • Czynny układ ruchu Bierny układ ruchu poruszany jest przez mięśnie szkieletowe, stanowiące czynny układ ruchu. Ruch zachodzi dzięki skurczowi włókien mięśniowych, które należą do tkanki mięśniowej.
NEWSY
  • Internet zyskuje Internet zyskuje na znaczeniu wśród polskich klientów, zastępując coraz częściej telewizję kablową i telefonię stacjonarną. Jak pokazują badania Gemiusa, Eurostatu i SMG/KRC, w latach 2002-2005
  • Pięciolecie Agito.pl Ostatnie 5 lat to dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. W 2002 roku dostęp do zasobów sieci miało tylko 17,72%2 Polaków. Internet jawił się jako nowe, nieznane i nie do końca bezpieczne medium.
  • Infolinia dla klientów ZUS Osoby dzwoniące na infolinię mogą uzyskać informacje o celu wysyłania przez ZUS "Informacji o stanie konta w ZUS" oraz sposobach weryfikacji danych zawartych w tej informacji.
Copyright © 2007-2009seoteka