Wyszukiwarka
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie 2007
Dodał Administrator,
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie - najstarszy w Polsce i jeden z najstarszych tego typu festiwali na świecie, który już na stałe wpisał się w kalendarz międzynarodowych imprez.


Koncerty festiwalowe będą odbywać się w każdy wtorek i piątek o godz. 20.00 od 29 czerwca do 24 sierpnia.
W tej edycji festiwalu obok organistów katedralnych z Polski wystąpią znakomici wirtuozi organów z całego świata m.in. z Urugwaju, Australii, Szwajcarii, Francji, Niemiec, którzy miłośnikom muzyki organowej zaprezentują szeroki repertuar literatury organowej – utwory znane szerokiej publiczności jak i utwory kompozytorów nieznanych w Polsce, oraz utwory napisane specjalnie dla nich, które w Oliwie będą miały swe premiery światowe. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż w tym roku w Oliwie ponownie wystąpi niewidomy francuski organista Jean – Pierre Leguay – organista katedry Notre – Dame w Paryżu.
ORGANY OLIWSKIE
Organy Bazyliki Katedralnej w Oliwie zawsze budziły podziw niezliczonych rzesz turystów z kraju i zagranicy. Rzeźbiona kunsztownie w drewnie lipowym zewnętrzna struktura instrumentu w rokokowe girlandy kwiatów i pnących roślin, wyposażona w liczne figury aniołów poruszających trąbkami, puzonami, fanfarami i dzwonkami; ruchome słońca i gwiazdy – wszystko to stanowi do dziś niepowtarzalne dzieło najwspanialszej tego rodzaju sztuki, nie mającej odpowiednika w żadnych innych organach zabytkowych w Europie. Być może, iż ta właśnie niezwykła oprawa instrumentu rozsławiła organy oliwskie na całym świecie.
Jednakże organy oliwskie to nie tylko ciekawa historia czy sama wspomniana konstrukcja instrumentu; to fascynujące w swoich nie kończących się zestawieniach brzmieniowych wielkie instrumentarium, którego fenomen ukazuje się dopiero pod palcami wybitnego organisty artysty – wirtuoza. Nie można się więc dziwić, iż te właśnie, połączone ze sobą walory zewnętrzne i muzyczne instrumentu, stały się niejako „magnesem” przyciągającym nie tylko turystów i słuchaczy koncertowych, lecz również nieustannie wzrastającą liczbę artystów – wirtuozów z całego świata, pragnących wystąpić z koncertem w ramach Oliwskiego Międzynarodowego Festiwalu.
 WARTO PRZECZYTAĆ
  • Charles Horton Cooley Cooley od dzieciństwa był idealistą, dlatego uważał, ze jego praca badawcza powinna przyczyniać się do reform społecznych, obrony przed załamaniem systemu ekonomicznego, politycznego... (Jezebel)
  • Nowoczesne platformy przekazu informacji W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
  • Klasyczne teorie socjologiczne W ujęciu Comte\'a filozofem pozytywnym jest ten, kto zrozumiał, że nauki przyrodnicze stworzyły doskonały wzór dochodzenia naukowego, posługuje się tylko badaniami czysto faktycznymi... (Jezebel)
  • Regulamin Polskiej Akademii Filatelistyki Polska Akademia Filatelistyki, zwana dalej Akademią, jest najwyższym organem naukowym Polskiego Związku Filatelistów.
NEWSY
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • Poznański rynek pracy Na poznańskim rynku pracy notuje się systematyczny spadek liczby osób poszukujących pracy. Na 1000 dorosłych poznaniaków w wieku aktywności zawodowej przypadało 41 osób poszukujących pracy
  • Gdańsk pomaga szpitalom Z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną szpitali oraz z troski o zdrowie mieszkańców prezydent Gdańska umorzył szpitalom działającym na terenie miasta zaległości od podatku od nieruchomości
Copyright © 2007-2009seoteka