Wyszukiwarka
GPS segment satelitarny
Dodał admin, 2008-01-06 Autor / Opracowanie: Jacek Tomczak - Janowski
Satelity są rozmieszczone na sześciu orbitach (cztery satelity na każdej), co pozwala na odbiór sygnału od pięciu do dwunastu satelitów z każdego punktu globu.


Płaszczyzny orbit nachylone są pod kątem 55 stopni do równika. Czas obiegu orbity wynosi około 12 godzin. Satelity rozmieszczone są tak, że prawdopodobieństwo dostępności co najmniej 5 z nich w dowolnym punkcie Ziemi wynosi 0.9996.
Pierwsze operacyjne satelity, oznaczone jako Blok I to satelity o numerach (SVN) od 1 do 11, projektu Rockwell International. NAVSTARStartowały z bazy Vandenberg AFB w Kalifornii przy użyciu rakiet Atlas E/F w latach 1978 - 1985. Satelity Bloku I umieszczono na orbitach kołowych, na wysokości 10,900 mil morskich, z okresem obiegu wynoszącym 12-godzin. Ich parametru orbitalne są zbliżone do satelitów Bloku II, różnią się jedynie kątem nachylenia, który dla Bloku I wynosi 63 stopnie.
Satelity Bloku II, o numerach (SVN) od 13 do 21, umieszczano na orbitach od lutego 1989 do października 1990. Powinny one zapewnić poprawną pracę przez okres 14 dni bez kontaktu z segmentem kontroli (Control Segment - CS).
Satelity Bloku IIR (R od replacement) o numerach SVN od 41 do 62 są produkcji General Electric. Satelity Bloku IIR są zaprojektowane tak, aby mogły pracować przez okres co najmniej 14 dni bez kontaktu z segmentem kontroli oraz do 180 dni w trybie autonomicznej nawigacji (AUTONAV) dzięki technice automatycznego wyznaczania odległości pomiędzy satelitami.
Obecnie segment satelitarny tworzy 27 satelitów serii II, IIA i IIR (24 operacyjne - 3 rezerwowe). Czas pracy satelity serii IIR wynosi około 7,5 roku. Przez ten czas satelita pokonuje odległość 1 miliarda 74 milionów km.
Docelowo planowane jest uzyskanie konstelacji około 30 satelitów, w większości bloku II F", o żywotności około12 lat. Generalnym wykonawcą bloku II F jest Boeing North American Space Systems Division. Satelity mają udostępniać dodatkowy kanał SPS (L5), poprawiający dokładność i dostępność systemu dla użytkowników cywilnych.







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Układ okresowy pierwiastków Pierwiastek chemiczny to według pierwotnej definicji substancja, której nie da się chemicznymi sposobami rozłożyć na prostsze substancje.
  • GPS - segment kontroli Stacje monitorujące kontrolują pozycję, prędkość i stan techniczny satelitów. Każda ze stacji może jednocześnie śledzić do 11 satelitów. Dane o odchyleniach trajektorii są wysyłane do MCS
  • Ropa Naftowa Ropę naftową i asfalt znano już kilka tys. lat temu, w starożytności ropę wykorzystywano m.in. do balsamowania ciał, oświetlania, w celach leczn. oraz w technice wojennej (m.in. płonące strzały
  • Promieniowanie rentgenowskie Promieniowanie rentgenowskie jest promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym wskutek hamowania elektronu w polu jąder atomów materiału anody w lampie rentgenowskiej.
NEWSY
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
  • XI Festiwal Szekspirowski Festiwal Szekspirowski, organizowany co roku w sierpniu w Gdańsku, jest jedną z największych międzynarodowych imprez teatralnych na wybrzeżu.
  • Lato z bankiem centralnym w Lublinie NBP Oddział Okręgowy w Lublinie organizuje letnią akcję Lato z bankiem centralnym w dniach 12 lipca - 10 sierpnia 2007 r. przy ul. Chopina 6 w godz. 8.00 - 13.00 od poniedziałku do piątku
Copyright © 2007-2009seoteka