Wyszukiwarka
Góry Opawskie – kraina zdrowia i uśmiechu w Italii
Dodał admin, 2008-01-05 Autor / Opracowanie: Sylwester Legut
W dniach 9 – 15 listopada br. grupa partnerska “Góry Opawskie – Kraina Zdrowia i Uśmiechu” oraz Stowarzyszenie Kopa Biskupia odbywały wizytę studyjną po Włoszech

1  2    >

Grupa partnerska powstała w marcu 2007 roku i zrzesza właścicieli pensjonatów, hoteli, restauracji, gospodarstw agroturystycznych z terenu Głuchołaz, Jarnołtówka, Pokrzywnej skupionych wokół turystyki. W podróży udział wzięły również władze Głuchołaz: Burmistrz Edward Szupryczyński, Przewodniczący Rady Miejskiej Anatol Bukała, Naczelnik Wydziału Promocji Paweł Szymkowicz, a także sympatycy i miłośnicy Gór Opawskich.
Niby zwykła wycieczka – a jednak. Program wycieczkowy do Włoch „Poznajmy się bliżej”, to integracja grupy partnerskiej oraz poznanie Italii, a właściwie pewnej krainy Ciociaria położonej nieopodal Rzymu. Kraj ten bez wątpienia żyje z turystyki, a w szczególności z turystyki zagranicznej – przyjazdowej. Dlatego też wybraliśmy taki, a nie inny adres realizacji naszej przygody.
Przygoda nasza zaczyna się od krótkiej wizyty w Padwie, jakże swojskiej, świętej i bardzo polskiej.
Swojskiej przez swoją bezpretensjonalną architekturę, gwar targowych głosów na największym placu miejskim Włoch – Prato delle velle, oraz życzliwość ludzi. O tym miłym pospólstwie pisał dawno temu w listach do domu pewien student padewski, Polak „...nikt sie nie puszy i nosa nie zadziera.” Święta przez obecność relikwi i ducha Doktora Kościoła Ferdynanda z Lizbony i wreszcie franciszkanina, Świętego Antoniego Padewskiego. Olbrzymia bazylika opowiada w serii kaplic i dzieł sztuki o jego życiorysie oraz innych ważnych bohaterach Europy – wspólnej i chrześcijańskiej. Polska, bo byliśmy tutaj w XVI wieku jedną z liczniejszych nacji pobierających wszelakie nauki. Tutaj Janicjusz Janicki, jako pierwszy Polak otrzymał w obecności Podesty miasta i rektora uniwersytetu wieniec wawrzynowy i tytuł Doktora filozofii i nauk wyzwolonych. Młody 21- letni Jan Kochanowski przez około 8 lat studiów na tutejszym uniwersytecie dorasta do ważnych decyzji życiowych, jakże istotnych dla Polaków. Staje się „Ronsardem”, Ojcem Słowa Polskiego, chodź w Padwie elegie miłosne do tajemniczej Lidii pisał jeszcze w łacinie.
W repertuarze wycieczki do Włoch nie mogło zabraknąć Rzymu. Przejście w ciszy przez Groty Watykańskie, to oddanie czci i hołdu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, oraz innym spoczywającym w tym miejscu. To szczególne miejsce, które w pozostałościach murów i fragmentów kolumn z IV wieku przypomina o Bazylice Konstantyńskiej i samym Cesarzu Konstantynie. W IV wieku właśnie ten Cesarz poprzez Edykt Mediolański pokazuje współczesnej Europie wzór na istnienie Europy wspólnej i tolerancyjnej. Nasz całodzienny spacer wśród tak wielu dzieł sztuki z różnych epok, wyzwalał w nas coraz więcej pozytywnej energii: Antyczny Panteon –świątynia tolerancji; barokowa Fontanna di Trevii – misterium wśród trzech ulic, jakże międzynarodowych i często dekadenckich; gotycki kościół Santa Maria Sopra Minerva – gdzie spoczywa Święta Katarzyna Sienieńska, a świątynia jest symbolem dyplomacji, zrozumienia i miłości. Plac Navona – piękny, barokowy, pełen sekretów i uszczypliwości. Ołtarz Narodu „Il Victoriano” - dla rzymian ten olbrzymi neoklasyczny twór, to największy kicz narodu włoskiego. Na szczęście u jego stóp jest cały czas ten sam Rzym, od czasów antycznych – ludzki, święty, grzeszny i wieczny.
Dalej w swej podróży odwiedziliśmy Pompeje, były one dla nas świadkiem codzienności ludzi antycznych. Jak niewiele się zmieniło w dzisiejszym świecie. Używamy tych samych rozwiązań urbanistycznych, wzorów architektury, organizacji pracy, życia i symboli wiary. Żyjemy według podobnych praw, rygorów, obowiązków i uciech życiowych.
Nie zabrakło krótkiej wizyty w Nea – Polis (Neapol). Tylko na chwilę, z braku czasu i strachu przed tutejszą kantyleną „zobaczyć Neapol i umrzeć”. A jednak przeżyliśmy i to z zachwytem patrząc na Twierdzę Andegaweńską, w której Bona podpisała akt małżeństwa z Jagiellonem i w ten sposób rozpoczęła się Jej historia z polskością, Zatrzymany czas architektury Burbonów miejskich pod szklaną kopułą Galerii Umberta, olbrzymi Plac Plebiscito z dziwaczną Bazyliką Świętego Franciszka z Paoli.

1  2    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Przekraczanie granicy EU Przystąpienie do Unii Europejskiej nie oznacza jednoczesnego włączenia Polski do strefy Schengen. Nie znikła więc kontrola naszych obywateli wjeżdżających do krajów UE i EOG. Od dnia 1 maja 2004
  • Białowieża - rozwój turystyki Na terenie Białowieży istnieją znakomite warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej, a w szczególności pieszej, rowerowej, kajakowej i konnej.
  • Opawy Extreme Dział Opawy Extreme, to w naszej ofercie zaszczyt zaproszenia Was do wspólnej przygody górskiej. Podkreślam “wspólnej”, bo przecież wśród Nas “nie ma ludzi z przypadku”.
  • Turystyka w EU Przewiduje się, że po przystąpieniu do EU w Polsce nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, co powinno korzystnie wpłynąć również na branżę turystyczną, zwiększając popyt na jej usługi
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka