Wyszukiwarka
holandia
Dodał admin, 2008-04-16
Na wschodzie Holandia graniczy z Niemcami, na południowym zachodzie z Belgią, północno-zachodnie i północne granice kraju wyznacza wybrzeże Morza Północnego.

1  2  3    >

Historię Holandii zdominowała ciągła walka z wodą. Morze Północne, przez lokalnych rybaków lekceważąco nazywane„śledziowym stawem’’, wdzierając się w ląd pochłaniało miasta i rozległe połacie ziemi. Działo się tak, ponieważ połowa powierzchni Holandii leży na poziomie morza, a nawet poniżej jego poziomu – do około 7metrów. Budowane przez stulecia tamy, zapory i bariery przeciwsztormowe umożliwiły odwodnienie znacznych obszarów i zamianę morskiego dna w poldery – pola uprawne roślin użytkowych i kwiatów. Nieodłącznym elementem krajobrazu Holandii są kręcące się wiatraki. Kinderdijk, czyli "Tama dziecka" jest najbardziej znaną grupą wiatraków w Holandii. Wiatraków jest 19, stoją szeregiem nad kanałem. Pochodzą z końca XVIII wieku i jeszcze do 1950 roku służyły odwadnianiu polderu. Od 1997 roku figurują na liście zabytków UNESCO.

Ściśle rzecz biorąc, nazwa Holandia odnosi się tylko do 2 z 12 prowincji – Holandii Południowej i Północnej. Grupa miast, jaka tu powstała, nazwana okręgiem Randstad ”krąg miast”, jest aglomeracją obejmującą największe ośrodki miejskie Holandii, w której mieszka większa część ludności kraju. Głównym ośrodkiem Randstad jest Amsterdam.

Amsterdam jest konstytucyjną stolicą Holandii. Jest siedzibą wielu koncernów, miastem pełnym muzeów (tu znajdują się najcenniejsze zbiory malarstwa w Europie), galerii, instytucji muzycznych, najlepszych w Europie coffee-shopów, słynącym z tolerancji i otwartości miastem.
Tutaj też mieści się słynna na cały świat dzielnica Czerwonych Latarni, pełna sex-shopów i kin porno. Dzielnica ta zaczyna się przy Warmoesstraat, najstarszej ulicy w mieście i znana jest z prostytutek siedzących w oświetlonych na czerwono oknach, które stanowią jeden z najsilniejszych magnesów przyciągających do Amsterdamu tysiące turystów.

Jedną z ciekawostek "dzielnicy czerwonych świateł" jest Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopi. Ekspozycja prezentuje różne rodzaje skrętów i metody palenia; wystawiana jest także Biblia zrobiona z konopi.
Jednak nie każdy wie, że właśnie w tym rejonie znajdują się również jedne z najpiękniejszych zabytków Amsterdamu, np. Oude Kerk- najstarszy kościół w mieście, dom Rembrandta- obecnie muzeum poświęcone wielkiemu artyście czy piękna mieszczańska kamienica z katolickim kościołem ukrytym na najwyższym piętrze, obecnie muzeum Amstelkring.
Warte zobaczenia są również Rijksmuseum (kolekcja XVII-wiecznego malarstwa holenderskiego z ponad 20 płótnami Rembrandta), Muzeum Van Gogha (ogromna kolekcja jego płócien zgromadzona przez brata malarza marszanda Theo) oraz Muzeum Anny Frank- Anna Frank ukrywała się wraz z rodziną i przyjaciółmi (w sumie osiem osób) w oficynie domu przy ulicy Prinsengracht 263 w latach 1942-44. W sierpniu 1944 r. wszyscy zostali aresztowani przez gestapo i wywiezienie do obozów koncentracyjnych. Wojnę przetrwała tylko jedna osoba z całej ósemki - ojciec Anny, Otto. Właśnie on, kiedy stało się jasne, że nikt z rodziny nie wróci do Amsterdamu, zajął się rozpowszechnianiem dziennika Anny, który prowadziła przez cały okres ukrywania się. Pokoje, w których przez dwa lata mieszkali Frankowie, zachowały oryginalny wystrój: w sypialni Anny wciąż wiszą wycięte przez nią z gazet zdjęcia gwiazd filmowych. W Muzeum można obejrzeć też film biograficzny o Annie i wystawę poświęconą zbrodniom nazizmu.
Nie można opuścić Amsterdamu nie przepłynąwszy się stateczkiem jego kanałami. Kanały wyznaczają układ średniowiecznego centrum miasta. 

1  2  3    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Czarnogóra - kurorty w byłej Jugosławii Czarnogóra staje się coraz chętniej wybierenym kierunkiem turystycznym
  • Opawy Extreme Dział Opawy Extreme, to w naszej ofercie zaszczyt zaproszenia Was do wspólnej przygody górskiej. Podkreślam “wspólnej”, bo przecież wśród Nas “nie ma ludzi z przypadku”.
  • Tunele i przełęcze w Alpach Budowa dróg przez góry a zwłaszcza przez przełęcze alpejskie była zadaniem niełatwym. Jednakże ich budowę rozpoczęli już starożytni rzymianie.
  • Australia - charakterystyka regionu turystycznego Australia jest najmniejszym kontynentem Ziemi o powierzchni niecałych 7,7 milionów km2, co stanowi około 5% ogólnej powierzchni lądów na świecie. Jest jedynym zamieszkanym kontynentem…
NEWSY
  • Ferguson może odetchnąć Ostatnie dwa ligowe mecze między Chelsea a Manchesterem United kończyły się remisami. Do rozstrzygnięcia finału Pucharu Anglii potrzebowano dogrywki, a wczoraj Tarczę Wspólnoty MU wygrał
  • Warsztaty QRP Zapraszamy do udziału w Warsztatach QRP, które odbędą się w dniach 14-16 września 2007 w Tomaszowie Mazowieckim.
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
Copyright © 2007-2009seoteka