Wyszukiwarka
Czynniki ch³odnicze
Doda³ admin, 2007-10-07 Autor / Opracowanie: Pawe³ Kowalewski
Pierwsze urz±dzenia ch³odnicze, budowane w drugiej po³owie XIX wieku, by³y nape³niane ró¿nymi czynnikami, przede wszystkim amoniakiem, chlorkiem metylu CH3cl, dwutlenkiem wêgla i dwutlenkiem siarki.

1  2    >

W latach trzydziestych rozpoczê³a siê era tzw. freonów bêd±cych pochodnymi wêglowodorów, które cechuj± siê wieloma doskona³ymi w³asno¶ciami. Czynniki te s± oznaczane liter± R oraz liczb± zwi±zan± z ilo¶ci± atomów fluoru F, wodoru H, oraz wêgla C, wystêpuj±cych w zwi±zku.
W latach osiemdziesi±tych stwierdzono, ¿e znajduj±ca siê na wysoko¶ci od 15 do 50 km warstwa ozonu ulega stopniowemu niszczeniu. Przyczynia siê to do zwiêkszenia promieniowania ultrafioletowego, którego nadmiar docieraj±cy na powierzchniê Ziemi powoduje wzrost zachorowalno¶ci ludzi, os³abienie rozwoju ro¶lin i organizmów morskich. Stwierdzono, ¿e przyczyn± tego jest chlor i brom uwalniaj±ce siê z freonów przy ich wêdrówce z powierzchni Ziemi do góry. Nast±pi³a wiêc konieczno¶æ wprowadzenia bardziej ekologicznych czynników ch³odniczych. Te nowe zwi±zki s± wprowadzone pod ró¿nymi nazwami fabrycznymi, np.: Reclin, Suva, Solkane. Jedn± z istotnych cech czynników jest ich mieszalno¶æ z olejami wp³ywaj±ca na konstrukcjê urz±dzeñ. Rozró¿nia siê:
1) czynniki nie tworz±ce z olejami roztworów, przyk³adem jest amoniak.
2) rozpuszczaj±ce siê w olejach bez ograniczeñ, np. R12
3) rozpuszczaj±ce siê w okre¶lonym zakresie temperatur, np. R22 oraz wielosk³adnikowe R502, R134a.
Urz±dzenia z czynnikami grupy 2 i 3 musz± byæ tak skonstruowane aby olej, który w niewielkich ilo¶ciach wydostaje siê ze sprê¿arki, kr±¿y³ w obiegu wraz z czynnikiem i wraca³ do sprê¿arki. Przy czynnikach z grupy 1 istnieje mo¿liwo¶æ wyprowadzenia oleju na zewn±trz
W¶ród czynników mo¿na rozró¿niæ czynniki jedno- i wielosk³adnikowe oraz azeotropowe i zeotropowe. W czynnikach azeotropowych para, powstaj±ca przy wrzeniu w punkcie azeotropowym, ma taki sam sk³ad jak ciecz, a temperatura wrzenia jest sta³a. Przy czynnikach zeotropowych sk³ady cieczy i pary s± ró¿ne , a temperatura wrzenia ulega zmianie.
Wszystkie czynniki, wprowadzane jako zamienniki czynników szkodliwych dla warstwy ozonowej, ni s±: palne, wybuchowe i toksyczne, rozpuszczaj± siê w olejach, nie dzia³aj± na wiêkszo¶æ metali, ale w niektórych przypadkach niszcz± materia³y uszczelniaj±ce i izolacyjne.
Charakterystyki g³ówniejszych czynników ch³odniczych:
Solkane 123 jest zamiennikiem dla R11, ale nie mo¿na go stosowaæ w sprê¿arkach hermetycznych, gdy¿ niszczy pow³oki izolacyjne. Czynnik R11 by³ stosowany w turbosprê¿arkowych urz±dzeniach klimatyzacyjnych, jako ch³odziwo, do p³ukania czê¶ci i do prób szczelno¶ci. Miesza siê z olejami mineralnymi. Ca³kowicie zaniechano jego produkcji od 1996r.
Solkane 134a zastêpuje R12. Solkane 134a wymaga syntetycznych olejów poliestrowych. Spo¶ród metali nie nale¿y stosowaæ magnezu, o³owiu i cynku. W podwy¿szonych ci¶nieniach mo¿e on tworzyæ z powietrzem mieszaniny wybuchowe, dlatego nie nale¿y stosowaæ go do prób szczelno¶ci. Zawory rozprê¿ne, odwadniacze, przewody i manometry nale¿y stosowaæ o konstrukcji dopasowanej do Solkane 134a.
Solkane 22 i R22 s± stosowane w urz±dzeniach o niskich zakresach temperatur ze sprê¿arkami ró¿nych typów. W wy¿szych temperaturach miesza siê z olejami mineralnymi, w ni¿szych w stopniu ograniczonym. Zalecane jest w³±czanie sprawnego odolejacza. Czynnik R22 jest dopuszczony do produkcji do 2005r.
Solkane 507 zastêpuje nieekologiczny czynnik R502 we wszystkich uk³adach niskotemperaturowych w zakresie do -45 C. Jest on mieszanin± azeotropow± R143a i r125.
Solkane 23 zastêpuj±cy R13 ma bardzo zbli¿one do niego ci¶nienia pracy. Jest on czynnikiem u¿ywanym przy bardzo niskim zakresie temperatur. Wymaga olejów poliestrowych, nie miesza siê z olejami mineralnymi. Konieczne jest stosowanie odolejaczy.  

1  2    >






WARTO PRZECZYTAÆ
  • Promieniowanie UV Promieniowanie UV, nadfiolet, ultrafiolet, promieniowanie elektromagnetyczne o fali d³. 10–400 nm., nie wywo³uj±ce wra¿eñ wzrokowych.
  • Wulkany Wulkanizm rozwija siê w strefach g³êbokich pêkniêæ skorupy ziemskiej. Wyró¿nia siê dwa typy wulkanizmu. W wyd¼wigniêtych strefach ³añcuchów górskich przewa¿a wulkanizm silnie eksplozyjny
  • Pó³przewodniki Wa¿n± cech± pó³przewodników jest to, ¿e ich zdolno¶æ przewodzenia zale¿y od wielu czynników, w tym g³ównie od zawarto¶ci domieszek i temperatury.
  • Pora¿enia pr±dem elektrycznym Je¿eli cz³owiek dotyka jednocze¶nie dwóch punktów, miêdzy którym wystêpuje napiêcie, to przez jego cia³o przep³ywa pr±d elektryczny.
NEWSY
  • Obni¿ki po³±czeñ do sieci komórkowych dla abonentów TP Prezes UKE zatwierdzi³ projekty zmiany op³at po³±czeñ z sieci stacjonarnej TP do sieci komórkowych (F2M) przed³o¿one przez Telekomunikacjê Polsk± S.A.
  • Lataj±ce elektrownie Wiêkszo¶æ znanych dotychczas nowoczesnych sposobów pozyskiwania energii na du¿± skalê zwi±zanych jest z ziemi±. Dlaczego nikt nie wpad³ na pomys³, ¿eby szukaæ jej na du¿ych wysoko¶ciach?
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Ju¿ niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
Copyright © 2007-2009seoteka