Wyszukiwarka
Udomowiona sztuka
Dodał krotecki, 2008-12-29 Autor / Opracowanie: Marek
Sztuka wkracza do naszego życia wraz ze wzrostem poziomu życia. Porównanie stanu obecnego z latami PRL


sztukaPoziom życia nieustannie wzrasta, a ludzkość się rozwija. Trywialne stwierdzenie, lecz prawdziwe i musimy sobie to uświadomić. Tempo wzrostu jest wolne i często niezauważalne w życiu codziennym. Jednak wystarczy się zatrzymać na chwilę i przeanalizować sytuację majątkową młodych ludzi. Obecnie młode małżeństwo ma własne mieszkanie bądź dom, dwa samochody, które stają się koniecznością ze względu na aktywny tryb życia. Ten tryb życia wymusza zakup zmywarki, odkurzacza piorącego, sprawnych telefonów komórkowych i innych „gadżetów” ułatwiających życie. Komputer z dostępem do internetu był rarytasem jeszcze osiem, dziesięć lat temu. Dziś mamy laptopy i wifi w środowisku, w którym przebywamy. Traktujemy te wszystkie przedmioty jak zwykłe narzędzia służące w codziennym życiu. Pracujemy i wydajemy, zaciągamy kredyty i zwiększamy wierzytelności wobec banków i sieci handlowych. Tylko jedno pokolenie wstecz miało zupełnie inną sytuację. Mieszkanie było lub nie, wszystko zależało od szczęścia i znajomości, a zamiast samochodu był przydział. Ludzie poruszali się komunikacją miejską i na spotkania umawiali się tylko wtedy, gdy się spotkali. Umeblowana w szafki i zlewozmywak kuchnia była zdobyczą nieporównywalnie większą niż zakup podstawowych sprzętów agd dziś. Dziś wybiera się meble do salonu z olbrzymiej oferty sklepów meblowych i sieci handlowych, a kiedyś dążyło się do posiadania dwóch pokoi na własność. Życie kulturalne kwitło chyba w podobnym stopniu, nie licząc pewnych ograniczeń wynikających z panującego ustroju, ale już sztuka panowała w muzeach, teatrze polskim i galeriach sztuki. W domu dekoracje kojarzyły się ze świetami Bożego Narodzenia, choinką, stroikami, a w przypływie romantycznych pobudek ze świecami. Do dekoracji zaliczały się jeszcze kwiaty doniczkowe. Na tej przestrzeni dokonało się sporo zmian właśnie wraz ze wzrostem jakości życia. Obecnie szukamy przedmiotów, które obok funkcji użytkowej, spełniają również funkcje dekoracyjne. Lampy stojące nie składają się z tyczki i żarówki zakrytej abażurem, ale są dopasowane do wnętrza, wielkości, formą przekazują dodatkowe elementy stylu, który dominuje w pomieszczeniu. Durnostojki zostały wyparte przez dekoracje ceramiczne nawiązujące do konkretnego stylu w sztuce czy historii. Sztuka została udomowiona dla zaspokajania wyższych ludzkich potrzeb. Sceptycy prorokują, że cybernetyczny świat zabije pojęcia takie jak sztuka, tradycja, kultura. Dzisiejsze wnioski z obserwacji życia zdają się mówić zupełnie coś innego.







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Kultura Kultura nierozerwalnie związana jest z człowiekiem, a tym samym odróżnia go od innych organizmów. Jest pośrednikiem między ludźmi a środowiskiem, w którym żyją.
  • Polskie ekspedycje archeologiczne Cechą charakteryzującą stopień ogólnego poziomu kultury, jaki posiada dane społeczeństwo jest jego zainteresowanie sztuką i kulturą kolebki naszej cywilizacji, jaką jest świat śródziemnomorski.
  • Składniki kultury Kultura to złożona całość obejmująca wiedzę, wierzenia, sztukę, moralność, prawa, obyczaje oraz inne umiejętności nabywane przez człowieka jako członka społeczeństwa
  • Muzeum papiernictwa Jedyne w Polsce Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju mieści się w XVII wiecznym młynie papierniczym, unikatowym zabytku techniki.
NEWSY
  • Polska turystyka pielgrzymkowa kwitnie W 2006 roku 10 najpopularniejszych polskich sanktuariów odwiedziło prawie 11 milionów pielgrzymów. Chociaż sanktuaria słabo się reklamują to liczba turystów ciągle wzrasta - pisze Rzeczpospolita
  • Nowy album Anoushki Shankar Anoushka Shankar i Karsh Kale – dwoje najbardziej utalentowanych wizjonerów współczesnej muzyki etnicznej w popularnym wydaniu - stworzyło wspólne dzieło, muzyczną podróż po różnych krainach.
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
Copyright © 2007-2009seoteka