Wyszukiwarka
Telefonia Internetowa
Dodał admin, 2008-03-08
Telefonia internetowa - jeszcze kilka lat temu hasło to było popularne jedynie wśród małej grupki ludzi z branży komputerowej.

1  2  3    >

Dzisiaj technologia ta nabiera zupełnie innego znaczenia. Firmy proponujące rozmowy telefoniczne za pośrednictwem Internetu rozwijają się w błyskawicznym tempie, a coraz więcej osób korzysta z ich usług nie tylko w pracy, ale także w domu.
Przewidywania, że tańsza - w istocie o ok. 50-70 proc. - telefonia internetowa będzie w dość krótkim czasie rzeczywistym konkurentem klasycznej telefonii i firm telekomunikacyjnych okazały się prognozami na wyrost. Rozmowy prowadzone za pośrednictwem Internetu nadal stanowią ułamek ruchu telefonicznego. Telefonia internetowa w swej pierwszej postaci (prostej transmisji głosowej w globalnej sieci) ma wiele ograniczeń. Powodzenie zaczęła natomiast zdobywać dzięki rozwojowi technicznemu nie tyle w ogólnoświatowej, co w prywatnych sieciach komputerowych przedsiębiorstw. Przewiduje się, że może aż100-krotnie do 2001 roku zwiększy się wartość tego rynku osiągając 8 mld dol. Największe korzyści z telefonii internetowej, a właściwie z możliwości przekazywania głosu w teleinformatycznych sieciach pakietowych, odnosić mogą w najbliższej przyszłości przedsiębiorstwa. Mają one bowiem możliwość integrowania transmisji danych i głosu w swych sieciach.

Za pośrednictwem Internetu możemy również zatelefonować do znajomych mieszkających w dowolnym miejscu na świecie, a koszt takiej rozmowy wyniesie nas tyle, co za połączenie lokalne. Rozwiązanie to określane jest skrótem VoIP (Voice over Internet Protocol) czyli przekazywanie głosu protokołem internetowym. Aby to jednak było możliwe, musimy dysponować modemem o prędkości równej co najmniej 28 800 bps, kartą dźwiękową, mikrofonem oraz specjalnym oprogramowaniem (np. Microsoft NetMeeting 2.0 lub Internet Phone 5.0 firmy Vocaltec). Jeżeli nasz rozmówca posiada komputer o takim samym wyposażeniu, to niezależnie od tego gdzie mieszka, będzie móżna porozmawiać z nim po cenie połączenia lokalnego. Telefonia internetowa umożliwia nie tylko przeprowadzanie rozmów pomiędzy właścicielami pecetów. Obecnie możliwości techniczne produkowanych urządzeń pozwalają na wszelkie możliwe kombinacje rodzajów połączeń. Pc - pc, pc - telefon, telefon - pc, a niektóre firmy wprowadziły nawet możliwość połączenia typu telefon - telefon, gdzie rolę medium komunikacyjnego pełni Internet, zamiast tradycyjnej sieci telekomunikacyjnej. Jednak o ile pierwsze z rozwiązań typu pc - pc nie wymaga rozbudowy istniejącej sieci komputerowej, to w trzy pozostałe wymagają dodatkowych urządzeń pośredniczących pomiędzy siecią komputerową, a tradycyjną centralą telefoniczną.
Połączenia z Internetem, jak by na to nie patrzeć, są połączeniami lokalnymi, czego nie można powiedzieć o jakimkolwiek połączeniu zagranicznym. Dlatego też internetowe telefonowanie zaczyna nabierać szczególnego znaczenia, gdy często dzwonimy za granicę. Rozmowy przez sieć nie grzeszą jednak dobrą jakością dźwięku. Wszystko to spowodowane jest kiepską jakością łączy oraz często zbyt wolnym modemem. Drugi minus tego rozwiązania to fakt, że po drugiej stronie podmorskiego kabla też musi być człowiek z komputerem, bo tylko w ten sposób możemy ucinać sobie prawie darmowe pogawędki (taki sposób komunikacji nazywany jest PC-to-PC).
To jednak nie wszystko. Komputer koniecznie musi być wyposażony w kartę dźwiękową. Najlepiej by pracowała w tzw. trybie full duplex, który pozwala na równoczesne mówienie i słuchanie. Patrząc od strony technicznej na pełny dupleks (bo tak też jest nazywany) chodzi o zdolność karty do jednoczesnego rejestrowania i odtwarzania dźwięków. W przeciwnym razie musimy zadowolić się half duplexem (półdupleksem). Wtedy rozmowę prowadzimy na zasadzie: ja mówię, on słucha (i na odwrót). Do karty podłączamy głośniki i mi-krofon lub zestaw telefoniczny - słuchawki zintegrowane z mikrofonem. Jeżeli chcemy dodatkowo przesyłać obraz, to musimy do komputera podłączyć kamerę wideo. Oczywiście potrzebny jest też modem. Im szybszy, tym lepszy. 

1  2  3    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Yahoo Yahoo jest to jeden z najpopularniejszych i największych serwisów internetowych na świecie, posiadający wersje w piętnastu językach. Istnieją 24 lokalne oddziały Yahoo na świecie.
  • Protokół FTP Od czasu gdy komputery zostały ze sobą połączone w sieć zaczęły przesyłać między sobą informacje. Obecnie, w czasach gdy Internet jest siecią globalną, różnego rodzaju pliki krążą po całym świecie.
  • BGŻOptima - nietypowy internetowy rachunek oszczędnościowy BGŻ Optima to wirtualny oddział Banku BGŻ, jednak jego oferta jest całkiem inna niż stacjonarnego BGŻ
  • Sieci Peer to Peer Istnieje dużo definicji, czym naprawdę jest sieć P2P. Jednak do tej chwili nie udało się ustalić stałego jej pojęcia. Różne firmy kreują swoje definicje tego określenia.
NEWSY
  • Valox - nowe tworzywo GE Plastics o mniejszej palności Koncern GE Plastics wprowadza dzisiaj nową rodzinę termoplastycznych tworzyw poliestrowych Valox o zmniejszonej palności. Pomogą one producentom i dostawcom urządzeń elektrycznych i elektronicznych
  • TP ukarana za dane abonenta Prezes UKE nałożył 20 000 zł kary na Telekomunikację Polską S.A. za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej. W dniu 13 sierpnia 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na
  • Planeta, której rok trwa 360 dni Astronomowie pod kierownictwem Aleksandra Wolszczana odkryli planetę, która okrążenie wokół jej słońca trwa niemal tyle, co ziemski rok.
Copyright © 2007-2009seoteka