Wyszukiwarka
Wirusy komputerowe
Dodał admin, 2008-01-13 Autor / Opracowanie: Paulina
Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego

1  2  3  4  5  6    >

Etykieta „wirus komputerowy” stosowana jest często do określania wszystkich destrukcyjnych programów. Istnieją trzy podstawowe rodzaje tych programów – wirusy, konie trojańskie i robaki. Uogólniając, można powiedzieć, że te programy wykonują czynności niezamierzone przez użytkownika lub starają się znaleźć w pewnych szczególnych miejscach niszcząc aktualnie przetwarzane informacje.
    Nosicielem może być szablon dokumentów stworzonych za pomocą aplikacji wchodzących w skład pakietów biurowych, wyposażonych w język makr (najczęściej MS Office). Na niebezpieczeństwo narażeni są wszyscy, którzy w dowolnej formie przenoszą dane między komputerami. Źródłem infekcji może być plik skopiowany ze strony WWW, dołączony do poczty elektronicznej albo wiadomości zamieszczonej na liście dyskusyjnej czy też przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dyskietki. Znane są przypadki, gdy producent oprogramowania, prawdopodobnie nieświadomie, rozpowszechniał swój produkt na oryginalnie zapakowanych, a jednocześnie zawirusowionych dyskietkach lub płytach CD-ROM. Natomiast w czasach, gdy do dystrybucji oprogramowania masowo wykorzystywano dyskietki, zdarzało się, że po zwrocie oprogramowania przez klienta przepakowany (i zarażony) towar, trafiał w ręce innego nabywcy. Nikt nie sprawdzał, czy w międzyczasie nie doszło do zarażenia plików na dyskietkach instalacyjnych.

    W 1985 roku dwóch Włochów Roberto Cerrutti i Marco Marocutti wysłało do pisma „Scientific American” list informujący o swoich  próbach napisania na komputerze Apple programu, który dołączałby się do systemu operacyjnego i przy każdej próbie zapisu na dysk kopiowałby siebie samego w odpowiednie miejsce tego dysku. Cała sprawa była właściwie tylko w stadium planów, ale i tak list odniósł skutek. Zainspirowani artykułem o „wojnach rdzeniowych” Włosi nie zdawali sobie zapewne sprawy ile zamieszania wywoła on w komputerowym światku. Uznaje się go, bowiem za początek wirusów – jednego z najdziwniejszych, a już na pewno wywołujących najwięcej plotek, nieporozumień i niejasności zjawisk we współczesnej informatyce.
    
Pierwszy DOS-owski wirus na komputerze IBM-PC pojawił się na Uniwersytecie w Leight. Twórca tego wirusa, wkrótce nazwanego „Leight”, pozostał, podobnie jak wielu innych twórców wirusów, anonimowy. Podejrzewa się, że był studentem tego uniwersytetu. W przeciwieństwie do wirusa w Apple, ten miał wbudowany w siebie pewnego rodzaju zapalnik. Licznik wewnątrz wirusa był zwiększany o 1 wraz z każdą infekcją– kiedy osiągał 4, wirus kasował FAT i boot-sektor. Wirus infekował plik Command.com dodając 555 bajtów i rezydował w pamięci po uruchomieniu komputera. Ponieważ zarażał tylko jeden plik i szybko oznajmiał swoją obecność (niszcząc dane na dysku razem z zarażonym plikiem), wirus ten nie rozprzestrzenił się. Następny DOS-owski wirus nazwano „Brain”. Był napisany prawdopodobnie przed wirusem „Leight”, ale został wykryty po nim i był znacznie bardziej skomplikowany. Twórcy nie byli zbyt trudni do wyśledzenia, ponieważ dołączyli do kodu wirusa swoje nazwiska, adresy i krótką reklamę. Pochodzili z Pakistanu. Gdy wirus był uruchamiany zarażał tylko boot-sektory dyskietek i rezydował w pamięci. Rozmnażał się zapisując swoją kopię do początkowych części zarażonych dyskietek. Poza boot-sektorem zapisywał się do sześciu innych sektorów. Te dodatkowe sześć sektorów oznaczone były jako uszkodzone i z tego powodu nie były wykorzystywane do przechowywania danych. W ten sposób „Brain” zabezpieczał się przed nadgrywaniem przez inne programy. Zmieniał również etykietę dyskietki na „(c) Brain” i infekował tylko dyski 5 ź” o pojemności 360kB.
    Wokół żadnego tematu związanego z komputerami nie narosło tyle mitów, co wokół wirusów. Świetnym tego przykładem była wrzawa wokół „Michała Anioła”, jednego z szeregu zwykłych wirusów, któremu przypisywano możliwości sparaliżowania wielu systemów informatycznych, czy wręcz fizycznego niszczenia dysków twardych, monitorów, myszek itd.   

1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Edytor tekstu Edytory tekstów są najczęściej używanym rodzajem programów. Nowoczesny edytor to nie tylko możliwość napisania każdego tekstu, ale jest to również możliwość tworzenia złożonych rysunków
  • Dysk twardy Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.
  • DRAM Pojedyncza komórka DRAM składa się w rzeczywistości tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pamięć DRAM pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia integracji.
  • Klasyfikacja wirusów i szczegóły ich działania Najstarszym i jednocześnie najbardziej znanym typem wirusa jest tak zwany wirus plikowy. Wirus taki do rozmnożenia i przeniesienia się w inne miejsce potrzebuje nosiciela, jakim jest plik.
NEWSY
  • Beenhakker wybierze stadion Widzewa Listkiewicz jasno daje do zrozumienia, że jedno z dwóch październikowych spotkań zostanie rozegrane w Łodzi. Które? - Zależy nam tylko na meczu w eliminacjach Euro. Gdy Leo Beenhakker gościł w
  • Poznański rynek pracy Na poznańskim rynku pracy notuje się systematyczny spadek liczby osób poszukujących pracy. Na 1000 dorosłych poznaniaków w wieku aktywności zawodowej przypadało 41 osób poszukujących pracy
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
Copyright © 2007-2009seoteka