Wyszukiwarka
Linux Debian
Dodał admin, 2007-08-05
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)

1  2    >

Czym jest Debian ?
Debian to wolny system operacyjny (OS). System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Linux jest jądrem uniksopodobnego sytemu operacyjnego. Pierwotnie był on przeznaczony dla maszyn 386 (i lepszych), a teraz jest on w trakcie przenoszenia na inne architektury, włącznie z wieloprocesorowymi. Linuksa napisał Linux Torvalds i wielu informatyków z całego świata.
Poza samym jądrem, system ,,Linux” zazwyczaj posiada:
• System plików zgodny ze Standardem Hierarchii Linuksowego Systemu Plików
• Szeroki wybór narzędzi Uniksowych, z których wiele było stworzonych przez projekt GNU oraz Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF).
Kombinacja jądra Linuksa, jego systemu plików, oprogramowania pochodzącego z projektu GNU i FSF, oraz innego oprogramowania, jest tak zaprojektowana, aby osiągnąć kompatybilność ze standardem POSIX (IEEE 1003.1)
Debian to coś więcej niż sam system operacyjny: zawiera ponad, 15490 pakietów,
czyli skompilowanych programów zapakowanych w łatwy do instalacji format.
Projekt Debian to grupa osób, które wspólnie zdecydowały się stworzyć wolny system operacyjny. Stworzony przez nas system nazywa się Debian GNU/Linux, albo krótko: Debian.
System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Rdzeniem systemu operacyjnego jest jądro. Jest to najbardziej podstawowy program w komputerze, który zarządza systemem i pozwala uruchamiać inne programy.
Systemy Debian używają obecnie jądra Linux. Jest to oprogramowanie, które zaczął tworzyć Linus Torvalds, a którym obecnie zajmują się tysiące programistów z całego świata.
Trwają jednak prace mające na celu udostępnienie Debian innym jądrom, przede wszystkim Hurt. Burd to zestaw serwerów, które działają wokół mikrojądra (takiego jak Mach) udostępniając różne usługi. Hurt jest oprogramowaniem wolnym, tworzonym przez projekt GNU.
Duża część podstawowych programów narzędziowych tworzących system operacyjny pochodzi z projektu GNU; stąd nazwy: GNU/Linux oraz GNU/Burd. Te narzędzia są także darmowe.
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). Dziś deweloperzy Debian myślą o nim jak o bezpośrednim potomku projektu GNU.
Mimo, że Debian GNU/Linux jest Wolnym Oprogramowaniem, jest on podstawą, na której mogą powstawać kolejne dystrybucje Linuksa. Przez dostarczanie niezawodnego, szeroko rozbudowanego systemu podstawowego, Debian dostarcza system Linux użytkownikom ze zwiększoną kompatybilnością i pozwala twórcom dystrybucji Linuksa skupić uwagę na rzeczach, które powodują, że ich dystrybucja jest szczególna.
• Debian GNU/Linux jest rozpowszechniany z mapami znaków dla blisko dwóch tuzinów klawiatur wraz z narzędziami (w pakiecie kbd) do instalowania, przeglądania i modyfikowania map.
Podczas instalacji systemu użytkownik jest proszony o określenie klawiatury
• Znaczna większość programów w pakietach obsługuje wprowadzanie znaków innych niż US-ASCII używanych w innych językach (Np. ISO-8859-1 czy ISO-8859-2); niektóre programy obsługują wielobajtowe języki, takie jak japoński czy chiński.

1  2    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Sieć komputerowa Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci
  • Projekt sieci lokalnej Sieć lokalna (Local Area Network stąd używany także w języku polskim skrót LAN) najmniej rozległa postać sieci komputerowej, zazwyczaj ogranicza się do jednego budynku lub kilku pobliskich budynków
  • Hurtownia danych dla apteki Hurtownie danych to systemy informatyczne, które przechowują dane przedstawiane i zapisywane w takiej postaci, w jakiej dane te prezentowane są w raportach.
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
NEWSY
  • Jeleniewskie lato muzyczne Jeleniewskie Lato Muzyczne to festiwal muzyki klasycznej, na który zapraszani są najlepsi polscy muzycy młodego pokolenia (studenci akademii muzycznych).
  • SuitSat Czegoś tak szalonego w historii astronautyki jeszcze nie było. Ze stacji orbitalnej ISS wyrzucono skafander kosmiczny z nadajnikami radiowymi, który stał się samodzielnym satelitą.
  • Konferencja Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami SC Consulting we współpracy z IFMA Polska ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji: „Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami”,
Copyright © 2007-2009seoteka