Wyszukiwarka
System ekspercki Choroby układu oddechowego
Dodał admin, 2008-02-13 Autor / Opracowanie: Paweł Kruk, Wanda Rydlewska
System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.

1  2  3    >

Do stworzenia naszego systemu eksperckiego wykorzystaliśmy moduł PC SHELL pakietu SPHINX firmy AITECH, moduł CAKE i DETREEX oraz program Microsoft Visio. Uruchomienie programu następuje automatycznie po jego otwarciu.

1. DETREEX

Nasze dane zapisaliśmy do programu Excel. Pierwsza linijka zawierała oznaczenie elementów wejściowych oraz wyjściowych (we- odpowiednio dla każdego atrybutu wejściowego oraz wy- dla atrybutu końcowego). Kolejna linijka zawierała konkretne nazwy atrybutów tj. kaszel, katar, bol_w_klatce_piersiowej itd. Ostatnia kolumna zawierała atrybut CHOROBY.
Kolejne wiersze są to już odpowiedzi do powyższych atrybutów. Czyli np. dla atrybutu kaszel odpowiedz może być tak, nie, brak.
Tak przygotowany dokument zapisaliśmy jako „Tekst (rozdzielony znakami tabulacji)”. Następnie otworzyliśmy powstały dokument testowy i zapisaliśmy go jako .LRN czyli plik rozpoznawalny przez program Detreex tzw Plik uczący. Następnie kliknęliśmy przycisk z symbolem drzewa „Generuj drzewo (crtl+D)”, a potem wyświetliliśmy je.

2. PC SHELL

a. Sources : opis źródeł wiedzy. Korzystamy z źródła wiedzy what_is utworzonego za pomocą CAKE. Ma ono rozszerzenie .dbw.
sources
coto:
type what_is_file
file "choroby.dbw";
end;

b. Facets: Zawiera zbiór deklaracji oraz zbiór atrybutów.

facets
choroby:
single yes
val oneof { "Alergia oddechowa",
"Angina",
"Astma oskrzelowa",
"Astma pyłkowa", itd….}
kaszel_tn:
single yes
query "[BCZY MASZ KASZEL?"
val oneof {"Tak","Nie"};
kaszel:
single yes
query "[BJAKI MASZ RODZAJ KASZLU?"
val oneof {"Mokry","Suchy","Z odkrztuszaniem wydzieliny","Przewlekły","Uporczywy","Napadowy",
"Po położeniu się na wznak","Poranny kaszel bez powodu"};


1  2  3    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Nowoczesne platformy przekazu informacji W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
  • Linux Mandriva Mandriva Linux (dawniej Mandrakelinux) został stworzony w 1998 w celu uczynienia Linuksa łatwiejszym w użytkowaniu dla wszystkich. Wówczas Linux był już dobrze znany ze względu...
  • Wirusy komputerowe Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego
  • Drukarka do komputera Drukarka – komputerowe urządzenie peryferyjne, używane do drukowania tekstów i grafiki na papierze. Drukarki różnią się szybkością, jakością i techniką druku
NEWSY
  • W RAJDZIE MAGURSKIM DEBIUTUJE NOWA ZAŁOGA Prace nad programem rajdowym Fiata Punto Super 2000 w Polsce trwały od kilku miesięcy. Dziś wiadomo już na pewno, że Maciej Lubiak i Sebastian Rozwadowski oficjalnie rozpoczynają starty w barwach
  • Hiphopowe błogosławieństwa Ojcowie salezjanie zaproponowali raperom przełożenie słów Chrystusa na język muzyki hiphopowej. Właśnie rozpoczęły się nagrania do awangardowej płyty "Osiem błogosławieństw".
  • Leki na nadciśnienie korzystne dla starszych Badania nad wpływem środków obniżających ciśnienie krwi u osób po 80. roku życia dały tak dobre wyniki w zapobieganiu udarom i zgonom, że je przerwano, by podać leki również grupie kontrolnej.
Copyright © 2007-2009seoteka