Wyszukiwarka
Dysk twardy
Dodał admin, 2008-03-13
Dysk twardy jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera.

1  2    >

Dysk twardy zbudowany jest z:

1. Gniazda zasilania.

2. Dysków magnetycznych-są to krążki na których zapisuje się dane.

3. Łącza między dyskiem a kontrolerem wejścia / wyjścia.

4. Uszczelki chroniącej przed kurzem.

5. Silnika napędu głowic.

6. Głowicy która zapisuje i odczytuje dane znajdujące się na krążku.

7. Przewodów łączących głowice z układami sterowania.

8. Kabla IDE -typ kabla służący do połączenia urządzeń pracujących w standardzie IDE i EIDE. Ma on kształt szerokiej taśmy zakończonej podłużnymi wąskimi wtyczkami.



Dysk twardy charakteryzuje się przede wszystkim pojemnością. Obecnie największe dyski EIDE, już dziś przekraczają pojemność 20 GB, a dyski SCSI osiągnęły pułap 50 GB, choć są już prototypy o pojemnościach aż 130GB. EIDE to kontroler transmisji danych miedzy dyskiem twardym a komputerem, jest to ulepszona wersja kontrolera IDE co oznacza Inteligent Drive Electronic, który występował w starszych komputerach. Złącza IDE nie mogły obsługiwać napędów CD-ROM, DVD i nagrywarek CD-RW. EIDE to skrót od angielskiego Enhances IDE czyli rozszerzonego IDE. Natomiast SCSI oznacza standard złącza o dużej prędkości transmisji stosowanych w komputerach. Duża niezawodność i uniwersalność tego typu połączenia sprawiła, że stał się on standardem w zaawansowanych komputerach. Do kontrolera SCSI możemy podłączyć m.in. dyski twarde, napędy CD-ROM , nagrywarki CD-RW i skanery.
Następną cechą charakteryzującą twardy dysk to parametr ciągłego transferu danych, który potrzebny jest nam do obróbki bardzo dużych plików zawierających grafikę, dźwięk, filmy lub do nagrywania płyt CD-R.
Dysk powinien mieć dużą stałą prędkość transferu danych ok. 10000Kb/sek.
Kolejną cechą jest średni czas dostępu do danych. Parametr ten określa, jak szybko dysk potrafi odnaleźć na swojej powierzchni potrzebne dane. Ponieważ niektóre dane odnajdywane są szybciej, a inne nieco wolniej, przyjęło się podawać informacje o średnim czasie dostępu. Co oznacza, że gdy korzystamy z dużej ilości danych rozmieszczonych w wielu różnych plikach, stracimy odrobinę czasu, czekając aż dysk wyszuka, kolejne porcje informacji. Najlepszy dysk charakteryzuje się najmniejszą średnią czasu dostępu, która wynosi ok.10 milisekund.
Ostatnią cechą jest cache co oznacz bufor danych- jest to pamięć zamontowana w urządzeniu. Służy ona do tymczasowego przechowania najbardziej potrzebnych danych. Komputer dużo szybciej pobiera dane z bufera, niż gdyby miał sięgać do informacji zapisanych na dysku.

1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Sieci komputerowe Karty interfejsu sieci komputerowej są konstruowane tak, aby pasowały do typowego złącza znajdującego się na płycie głównej komputera
  • Typy sieci Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.
  • Novell Sieć lokalna NetWare firmy NOVELL - to zaawansowane oprogramowanie sieciowe umożliwiające budowę sieci lokalnych opartych na różnych rozwiązaniach sprzętowych.
  • Wirus komputerowy Każdy użytkownik komputera na pewno słyszał, lub co gorsza "osobiście" miał do czynienia z wirusem. Jednak niewielu z nich zna zasadę ich działania
NEWSY
  • Galileo na orbicie Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła dziś swojego pierwszego satelitę nawigacyjnego. Będzie to pierwszy z 30 satelitów, które będą pomagać między innymi w kontrolowaniu ruchu pociągów
  • Nauczyciele wobec technologii informacyjnej i e-edukacji W tegorocznej, dziesiątej już edycji Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Informatyczne Przygotowanie Nauczycieli, która odbyła się w dniach 19-20 IV 2007 roku w Akademii Pedagogicznej w Krakowie
  • Platini: Anglicy, uważajcie na dorobkiewiczy! Władze Premier League twierdzą, że wszyscy właściciele klubów pomyślnie przeszli test na
Copyright © 2007-2009seoteka