Wyszukiwarka
Medal Merentibus dla Krakowa
Dodał Administrator,
Medal Merentibus - najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego osobom i instytucjom wspierającym uczelnię - otrzymało miasto Kraków.


Władze Uniwersytetu Jagiellońskiego, ufundowanego 643 lata temu przez Kazimierza Wielkiego, podziękowały w ten sposób władzom i mieszkańcom za kilkaset lat współpracy i troski o uczelnię. Kraków w tym roku świętuje 750-lecie lokacji na prawie magdeburskim.
Medal Merentibus odebrał prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak mówił, „nie ma dla Krakowa znaczniejszego i większego wyróżniania jak to, przyznane w dowód wdzięczności od Wszechnicy Jagiellońskiej, z którą od wieków nierozerwalnie złączone są jego losy i dobre imię".
„W dużej mierze za sprawą wielowiekowej uniwersyteckiej tradycji zyskał Kraków zaszczytne miano duchowej stolicy Polski  - powiedział prof. Majchrowski. - Dziś Uniwersytet Jagielloński również stanowi o randze miasta, stanowi o jego znaczeniu w Europie i potęguje szanse jego rozwoju".
Radzie Miasta Krakowa władze uczelni podarowały wykonane przez Wydawnictwo Bernardinum z Pelplina faksymile dokumentu z 1364 r., w którym ówcześni rajcy miejscy potwierdzili przywileje nadane uniwersytetowi przez króla. Były to m.in. zwolnienie członków społeczności uniwersyteckiej z opłat drogowych i ceł od przewożonych towarów, wyjęcie ich spod sądownictwa miejskiego, gwarancja, że aresztowanie członków społeczności uniwersyteckiej może nastąpić tylko w obecności przedstawiciela rektora i za jego zgodą.
Oryginał dokumentu jest przechowywany w Archiwum UJ. Po zniszczeniu w okresie II wojny światowej aktu fundacyjnego Kazimierza Wielkiego, jest to najstarszy zachowany w oryginale przywilej związanym z założeniem uczelni.
Podczas uroczystości wielokrotnie podkreślano związki UJ i Krakowa. "Uczelnia wpisała się w życie Krakowa, a miasto przez wieki troszczyło się o swój uniwersytet" - mówił rektor UJ prof. Karol Musioł.
Dyrektor Archiwum UJ Krzysztof Stopka przypomniał, że bez lokacji Krakowa w roku 1257, uniwersytet krakowski nie mógłby zaistnieć, bo takie były wymagania stawiane przez papiestwo, jedyną instancję, która mogła w tym czasie kreować uniwersytety.
Stopka przypomniał, że miasto wielokrotnie, w różny sposób, wspierało uczelnię, a mieszczanie krakowscy przekazywali dobra ziemskie i pieniądze na utrzymanie katedr, kolegiów, burs, profesorów i studentów. Ale - jak mówił - wzajemne współżycie „nie zawsze było sielankowe", bo miasto musiało znosić także studenckie wybryki, napady, rabunki, kradzieże, rozruchy niekiedy groźne. "Kraków był, jest i oby być nie przestał życzliwym sąsiadem i partnerem naszej uczelni" – podkreślił dyrektor Archiwum UJ.

Więcej na edukacjawpolsce.pl







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Układ pokarmowy W dużym uproszczeniu układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit oraz odbytu. Pożywienie, które spożywamy przechodzi przez przełyk do żołądka.
  • Energia wiatrowa Wiatr jako niewyczerpywalne źródło czystej ekologicznie energii znajduje coraz szersze zastosowanie i cieszy się coraz większym poparciem społecznym
  • System stabilizacji jazdy Telligent System serwisowy Teligent, pozwalający na wydłużenie okresów międzyserwisowych do 100 tys. km, montuje się teraz seryjnie w Axorach do 240 kW
  • Euroregiony Komunalny Związek Celowy Gmin Pomorza Zachodniego Pomerania
NEWSY
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
  • Coraz więcej pieniędzy na promocję w wyszukiwarkach Działająca przy IAB Polska grupa robocza „Marketing w Wyszukiwarkach” określiła obraz rynku SEM w Polsce oraz perspektywy jego wzrostu. Na rozwój rynku marketingu w wyszukiwarkach wpływa
Copyright © 2007-2009seoteka