Wyszukiwarka
Nerwy rdzeniowe
Dodał admin, 2007-08-05
Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe... (luniaa)


NERWY RDZENIOWE - powstaje z 2korzeni: 1)korzenia brzusznego ruchowego, który odchodzi od rogów przednich rdzenia kręgowego;2)korzenia grzbietowego czuciowego, który odchodzi ze zwoju rdzeniowego. Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe(przez otwory międzykręgowe wchodzą do kanału kręgowego i unerwiają oponę twardą rdzenia kręgowego),grzbietowe(unerwiają skórę grzbietu od potylicy do kości guzicznej i mięśnie głębokie grzbietu),brzuszne(tworzą parzyste sploty - szyjny, ramienny, lędźwiowy, krzyżowy).
SPLOT SZYJNY - powstał z połączenia gałęzi brzusznych 4pierwszych nerwów szyjnych rdzeniowych. Od splotu tego odchodzą nerwy skórne(unerwiają czuciowo skórę szyi i górne okolice klp.)oraz gałęzie mięśniowe(unerwiają mięśnie szyi)najdłuższym nerwem splotu szyjnego jest nerw przeponowy(unerwia osierdzie, opłucną i otrzewną)
SPLOT RAMIENNY - jest utworzony z 4nerwów szyjnych rdzeniowych i 1piersiowego, dzieli się na część nadobojczykową(odchodzą od niej gałęzie krótkie, unerwiające skórę i mięśnie barku) i część podobojczykową(odchodzą od niej nerw mięśniowo-skórny, pachowy, łokciowy, promieniowy).
SPLOT LĘDŹWIOWY - jest utworzony z gałęzi 3pierwszych nerwów lędźwiowych rdzeniowych i cz.4.Galęzie krótkie (unerwiają mięśnie obręczy biodrowej), długie( nerw biodrowo - podbrzuszny, biodrowo - pachwinowy, płciowo - udowy, skórny uda boczny i udowy. Unerwiają one częściowo mięśnie brzucha i udo oraz skórę okolicy biodrowej.
SPLOT KRZYŻOWY- powstał z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych 4 i5 lędźwiowego oraz nerwów krzyżowych. Odchodzą od niego gałęzie krótkie( unerwiają mięśnie obręczy biodrowej) i długie (nerw pośladkowy górny i dolny, nerw skórny uda tylny, nerw kulszowy).Nerwy te unerwiają skórę i mięśnie uda, podudzia i stopy.WARTO PRZECZYTAĆ
  • Kinezyterapia Metoda PETO Twórcą metody PETO był węgierski lekarz, filozof i pedagog. W 1947r. utworzył w Budapeszcie Instytut Osób Niepełnosprawnych Ruchowo.
  • Technika masażu wczoraj i dziś W wielu metodach terapeutycznych masaż jest częścią zabiegu, bywa też odwrotnie, niektóre metody masażu zawierają elementy ćwiczeń a nawet terapii manualnej.
  • Koenzym Q10 Wiadomości o tym ważnym dla organizmu ludzkiego związku czerpie się głównie z pierwotnych badań Petera Mitchella. Ten angielski naukowiec za swoje odkrycia dostał nagrodę Nobla w 1978 roku.
  • Profilaktyka uzależnień dzieci i młodzieży W Polsce coraz więcej dzieci i młodzieży sięga po napoje alkoholowe czy narkotyki zaburzając swój rozwój fizyczny i psychospołeczny, wchodząc na drogę uzależnienia.
NEWSY
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
  • Spektakularne Prezentacje Artystyczne 2007 Spektakularne Prezentacje Artystyczne - cykliczne prezentacje najciekawszych zjawisk we współczesnej kulturze. Celem programu jest przybliżanie tego, co najbardziej istotne i interesujące w sztuce.
  • Polska turystyka pielgrzymkowa kwitnie W 2006 roku 10 najpopularniejszych polskich sanktuariów odwiedziło prawie 11 milionów pielgrzymów. Chociaż sanktuaria słabo się reklamują to liczba turystów ciągle wzrasta - pisze Rzeczpospolita
Copyright © 2007-2009seoteka