Wyszukiwarka
Nerwy rdzeniowe
Dodał admin, 2007-08-05
Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe... (luniaa)


NERWY RDZENIOWE - powstaje z 2korzeni: 1)korzenia brzusznego ruchowego, który odchodzi od rogów przednich rdzenia kręgowego;2)korzenia grzbietowego czuciowego, który odchodzi ze zwoju rdzeniowego. Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe(przez otwory międzykręgowe wchodzą do kanału kręgowego i unerwiają oponę twardą rdzenia kręgowego),grzbietowe(unerwiają skórę grzbietu od potylicy do kości guzicznej i mięśnie głębokie grzbietu),brzuszne(tworzą parzyste sploty - szyjny, ramienny, lędźwiowy, krzyżowy).
SPLOT SZYJNY - powstał z połączenia gałęzi brzusznych 4pierwszych nerwów szyjnych rdzeniowych. Od splotu tego odchodzą nerwy skórne(unerwiają czuciowo skórę szyi i górne okolice klp.)oraz gałęzie mięśniowe(unerwiają mięśnie szyi)najdłuższym nerwem splotu szyjnego jest nerw przeponowy(unerwia osierdzie, opłucną i otrzewną)
SPLOT RAMIENNY - jest utworzony z 4nerwów szyjnych rdzeniowych i 1piersiowego, dzieli się na część nadobojczykową(odchodzą od niej gałęzie krótkie, unerwiające skórę i mięśnie barku) i część podobojczykową(odchodzą od niej nerw mięśniowo-skórny, pachowy, łokciowy, promieniowy).
SPLOT LĘDŹWIOWY - jest utworzony z gałęzi 3pierwszych nerwów lędźwiowych rdzeniowych i cz.4.Galęzie krótkie (unerwiają mięśnie obręczy biodrowej), długie( nerw biodrowo - podbrzuszny, biodrowo - pachwinowy, płciowo - udowy, skórny uda boczny i udowy. Unerwiają one częściowo mięśnie brzucha i udo oraz skórę okolicy biodrowej.
SPLOT KRZYŻOWY- powstał z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych 4 i5 lędźwiowego oraz nerwów krzyżowych. Odchodzą od niego gałęzie krótkie( unerwiają mięśnie obręczy biodrowej) i długie (nerw pośladkowy górny i dolny, nerw skórny uda tylny, nerw kulszowy).Nerwy te unerwiają skórę i mięśnie uda, podudzia i stopy.WARTO PRZECZYTAĆ
  • Żywienie sportowców Podstawowym czynnikiem warunkującym adaptację organizmu do długotrwałej pracy fizycznej są obciążenia o charakterze wytrzymałościowym. Systematycznie prowadzony trening...(luniaa)
  • Witamina E – eliksir młodości Obecnie witamina E to najbardziej popularna spośród wszystkich witamin stosowanych w kosmetyce. Można ją spotkać w recepturze niemal każdego kosmetyku zarówno do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów
  • Zatrucie ołowiem MMetale są w środowisku bardzo rozpowszechnione. W rudach i skalach górotworu występują najczęściej w postaci tlenków.
  • Kiedy poczuje ciążę? Każda ciąża jest inna i każdej mogą towarzyszyć różne objawy.
NEWSY
  • Spam będzie surowiej karany Badania firmy Symantec dowodzą, że aż 59 proc. całej poczty elektronicznej wysyłanej na Świecie to spam. Sytuację tę mają zmienić nowe przepisy antyspamowe.
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Turystycze atrakcje za unijne pieniądze Stoimy przed unikalną szansą wypromowania nie tylko konkretnego regionu, ale także stworzenia markowych produktów, które przyciągną tysiące turystów krajowych i zagranicznych..
Copyright © 2007-2009seoteka