Wyszukiwarka
Technika masażu wczoraj i dziś
Dodał admin, 2007-10-28 Autor / Opracowanie: Barbara Świeciak
W wielu metodach terapeutycznych masaż jest częścią zabiegu, bywa też odwrotnie, niektóre metody masażu zawierają elementy ćwiczeń a nawet terapii manualnej.

1  2  3  4  5    >

Każdy kto w pracy terapeutycznej styka się lub stosuje w terapii masaż, zdaje sobie sprawy jakim fenomenem jest dotyk, w tym przypadku jego usankcjonowana forma dająca możliwości profilaktyki zdrowia, usprawniania oraz leczenia. W masażu posługujemy się wieloma terminami, jest wiele określeń i samych metod. Obecnie udokumentowanych jest około 30 metod masażu bądź metod profilaktyczno-terapeutycznych, w których masaż jest jednym z elementów. Wśród różnorodnej terminologii ostatnio najczęściej występuje podział ze względu na kryteria zastosowania masażu.
Dlatego też najczęściej mówimy o masażu: leczniczym (usprawniającym, rehabilitacji), kosmetycznym (pielęgnacyjnym, modelującym), relaksacyjnym (odprężającym, uspokajającym) oraz sportowym. Wyodrębniane nurty to masaż w odnowie psychosomatycznej czyli możliwość zastosowania masażu w profilaktyce i leczeniu zmian w tkankach miękkich wywołanych stresem lub też negatywnymi stanami emocjonalnymi. Do nowych nurtów należy też specyficzne zastosowanie masażu w medycynie estetycznej, zwłaszcza w profilaktyce i leczeniu defektów estetycznych. Aby zrozumieć rozwój masażu oraz jego najnowsze trendy, należy zaznajomić się z kilkoma faktami z historii masażu.

Krótka Historia masażu.
Historia masażu jest tak stara jak ludzki, świadomy dotyk. Nie wiemy dokładnie kiedy człowiek rozpoczął odkrywanie fenomenu jakim jest ludzki dotyk. Zapewne u zarania dziejów podczas długich zimowych nocy, w jaskiniach odkryto, iż pocieranie ciała powoduje przyjemne doznania ciepła. Podczas długich wędrówek ludów matka tuliła i głaskała swoje dziecko, uspokajając je. Innym razem biegnąc po sawannie, po skaleczeniu nogi nasi przodkowie doszli do wniosku, iż głaskanie okolic zranionych miejsc przynosi ulgę. Historią masażu jak i medycyny zajmują się historycy, ale i sami masażyści, zgłębiający fenomen ludzkiego dotyku. Każde badania historyczne, muszą mieć na wstępie jasno określony cel, a więc w tym przypadku kwintesencje masażu. Definiowanie go nie jest łatwe, tym bardziej, iż rozwijał się w wielu kulturach równocześnie, a także i dziś istnieją różne nazwy, podziały, kategorie. Dla osób wychowanych w zachodnim kręgu kulturowym podstawowe pojęcia to masaż klasyczny, szwedzki, w zdecydowanej mierze kojarzony jako masaż leczniczy. Dla osób z krajów azjatyckich masaż utożsamiany jest nie z pojedynczym zabiegiem, ale z danym systemem zachowania zarówno zdrowia psychicznego jak i fizycznego, czasem także w powiązaniu z aspektem energetycznym a nawet duchowym.
W krajach anglojęzycznych obok pojęcia therapeutic massage - masaż leczniczy, stosują pojecie body work – określające różne metody „ pracy z ciałem’’ w tym i masażu. W innych krajach te same metody są zaliczane do tzw. innych metod fizykalnych a kończąc na zastosowaniu w psychoterapii.
Podstawą zrozumienia fenomenu masażu, jest wyzbycie się eurocentrycznego lub też egoistycznego podejścia do tematu – jakoby zachodnie metody masażu były bardziej skuteczne i znormalizowane – i podejście do zjawiska jako przebogatego doświadczenia całej ludzkości. Z drugiej strony potrzebne jest odmitologizowanie pojęcia „ masaże wschodnie”, które pochodzą co prawda ze wspólnych źródeł, ale czasem diametralnie się różnią. Ponadto faktem jest, iż w Europie mamy do czynienia zaledwie z pewnym fragmentem metod, wyjętym z kontekstu, a w wielu przypadkach praktykowanie orientalnych metod masażu jest dalekie od źródeł.
Istnieją różne podziały masażu. Jedne ze względu na zastosowanie: lecznicze, kosmetyczno-pielęgnacyjne, relaksacyjne, sportowe. Inny podział stanowi sposób wykonywania: manualny klasyczny, w środowisku wodnym czy też urządzeniami.
Spotykamy się także z różnicowaniem masażu ze względu na pochodzenie, kraj lub regionu: metody orientalne, wschodnie, masaże azjatyckie: najbardziej znane to: Chiński Masaż klasyczny, akupresura, Tui-na, japońskie Shiatsu w tym Zen Shiatsu, Hinduski Masaż Głowy oraz Masaż Ayurwedyjski, ponadto mamy regionalne terminy takie jak:
Masaż Tybetański, Wietnamski, Malezyjski, Singapurski, Indonezyjski, Taiski (Yoga) Masaż, Singapurski oraz Egipski i Berberyjski. Odmienna grupę stanowią Masaże Polinezyjskie oraz tradycyjny Masaż w Tureckiej Łaźni. 

1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Nerwy rdzeniowe Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące(łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego),oponowe... (luniaa)
  • Trądzik pospolity i różowaty Trądzik pospolity i trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne choroby skóry, w których zmiany chorobowe dotyczą głównie twarzy
  • Żeński układ rozrodczy Układ rozrodczy kobiety produkuje komórki płciowe oraz ma za zadanie stworzenie warunków do zapłodnienia i rozwoju zarodka a po osiągnięciu przez płód dojrzałości do jego wydalenia.
  • Przyczyny szerzenia się narkomanii Współcześnie przyjmuje się, że nadużywanie i nałogowe używanie narkotyków nosi charakter wieloaspektowy i interakcyjny. (luniaa)
NEWSY
  • ANCIENT AUDIO - zestaw głośnikowy Wing Nowy produkt Ancient Audio - najbardziej ambitny w dotychczasowej działalności tego producenta. Są to kolumny Wing. Pierwszy zestaw powstał na indywidualne zamówienie amerykańskiego odbiorcy.
  • Pięciolecie Agito.pl Ostatnie 5 lat to dynamiczny rozwój e-commerce w Polsce. W 2002 roku dostęp do zasobów sieci miało tylko 17,72%2 Polaków. Internet jawił się jako nowe, nieznane i nie do końca bezpieczne medium.
  • Google: targetowanie ma swoje granice Google chce, aby jego reklamy były jak najlepiej dostosowane do preferencji użytkownika. Zaznacza jednak, że nie popiera tworzenia jednego profilu na bazie różnych zachowań użytkownika w sieci.
Copyright © 2007-2009seoteka