Wyszukiwarka
Ukraina-Polska: nowy mur graniczny na Bugu ?
Dodał Administrator,
Po wejściu Polski do strefy Schengen ceny wiz dla sąsiadów ze Wschodu wzrosną. Polska mniejszość na Białorusi i Ukrainie obawia się utrudnień w kontaktach z krajem - pisze Rzeczpospolita


Od 1 listopada polska wiza na Ukrainie ma kosztować 35 euro. 60 euro - taki będzie koszt wizy na Białorusi. Obecnie wiza uprawniająca do jednorazowego przekroczenia polskiej granicy kosztuje Białorusina 5 euro (wielokrotna - 25 euro), Rosjanina 35 euro, a Ukraińca ani eurocenta.

- W wypadku Rosji cena wynika z jej porozumienia z Unią. Jeśli Kijów ratyfikuje analogiczną umowę, cena będzie taka sama - mówi "Rzeczpospolitej" Joanna Kozińska-Frybes z MSZ.

W Moskwie sprawa wiz nikogo nie bulwersuje. - Jakiś czas temu opłata wzrosła z 10 do 35 euro i jest teraz taka sama jak dla wiz innych krajów Europy - mówi "Rz" Igor Czukanow, dyrektor firmy turystycznej Alces. - Nasi klienci już się przyzwyczaili. Problemem może być to, że po wejściu Polski do strefy Schengen uzyskanie waszej wizy będzie się wiązało z dodatkowymi wymogami, składaniem zaświadczeń o stanie majątkowym, sytuacji rodzinnej, niekaralności, i temu podobnych. Powinniśmy zostać o tym wcześniej poinformowani - dodaje.

- Na razie nikt nam nie mówił, jak będzie wyglądała sytuacja po 1 stycznia 2008 roku - mówi "Rz" nieuznawana przez Mińsk szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. - Tak wysokie opłaty byłyby ogromnym problemem dla zwykłych Białorusinów. Dla nas mogłyby oznaczać ograniczenie kontaktów z rodzinnym krajem oraz mniejsze możliwości wyjazdów dzieci i młodzieży na kolonie czy obozy do Polski, a nauczycieli na szkolenia.

Więcej na podroze.onet.pl

 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Szkody związane z ryzykiem bankowym Pomimo najlepiej skonstruowanych przepisów prawnych, przestępcy łamią je. Jest mnóstwo przykładów w rzeczywistości, które potwierdzają tę tezę
  • Układ pokarmowy W dużym uproszczeniu układ pokarmowy składa się z jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelit oraz odbytu. Pożywienie, które spożywamy przechodzi przez przełyk do żołądka.
  • Pranie pieniędzy Pranie Brudnych Pieniędzy oznacza wymianę funduszy otrzymanych w wyniku aktywności kryminalnej na ‘czyste’ pieniądze, bez powiązania ze swoim nielegalnym źródłem.
  • Polska wschodnia Polska Wschodnia wyróżnia się bogactwem lokalnych obyczajów oraz dziedzictwem przeszłości, znajdującym wyraz w dużej ilości zabytków i miejsc pamięci narodowej.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka