Wyszukiwarka
Ukraina-Polska: nowy mur graniczny na Bugu ?
Dodał Administrator,
Po wejściu Polski do strefy Schengen ceny wiz dla sąsiadów ze Wschodu wzrosną. Polska mniejszość na Białorusi i Ukrainie obawia się utrudnień w kontaktach z krajem - pisze Rzeczpospolita


Od 1 listopada polska wiza na Ukrainie ma kosztować 35 euro. 60 euro - taki będzie koszt wizy na Białorusi. Obecnie wiza uprawniająca do jednorazowego przekroczenia polskiej granicy kosztuje Białorusina 5 euro (wielokrotna - 25 euro), Rosjanina 35 euro, a Ukraińca ani eurocenta.

- W wypadku Rosji cena wynika z jej porozumienia z Unią. Jeśli Kijów ratyfikuje analogiczną umowę, cena będzie taka sama - mówi "Rzeczpospolitej" Joanna Kozińska-Frybes z MSZ.

W Moskwie sprawa wiz nikogo nie bulwersuje. - Jakiś czas temu opłata wzrosła z 10 do 35 euro i jest teraz taka sama jak dla wiz innych krajów Europy - mówi "Rz" Igor Czukanow, dyrektor firmy turystycznej Alces. - Nasi klienci już się przyzwyczaili. Problemem może być to, że po wejściu Polski do strefy Schengen uzyskanie waszej wizy będzie się wiązało z dodatkowymi wymogami, składaniem zaświadczeń o stanie majątkowym, sytuacji rodzinnej, niekaralności, i temu podobnych. Powinniśmy zostać o tym wcześniej poinformowani - dodaje.

- Na razie nikt nam nie mówił, jak będzie wyglądała sytuacja po 1 stycznia 2008 roku - mówi "Rz" nieuznawana przez Mińsk szefowa Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys. - Tak wysokie opłaty byłyby ogromnym problemem dla zwykłych Białorusinów. Dla nas mogłyby oznaczać ograniczenie kontaktów z rodzinnym krajem oraz mniejsze możliwości wyjazdów dzieci i młodzieży na kolonie czy obozy do Polski, a nauczycieli na szkolenia.

Więcej na podroze.onet.pl

 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Trądzik pospolity i różowaty Trądzik pospolity i trądzik różowaty to przewlekłe, zapalne choroby skóry, w których zmiany chorobowe dotyczą głównie twarzy
  • Osobowość człowieka Przez osobowość rozumiemy zespół względnie stałych cech, które odróżniają człowieka od innych ludzi nie tylko pod względem wyglądu zewnętrznego, ale również jego sposób zachowania się.
  • Pożyczka Ekspreskasa w Ferratum Bank - nasza opinia Firmy pożyczkowe działają często pod wieloma markami. Strategia ta ma na calu poszerzanie rynku, czy manipulacje i zmylanie klientów?
  • Konserwanty w preparatach kosmetycznych Środki konserwujące obok barwników i związków zapachowych są jednymi z najbardziej kontrowersyjnych surowców kosmetycznych, gdyż są powodem najczęstszych alergii u użytkowników
NEWSY
  • Aktualności z rynku nieruchomości - sierpień 2007 W II kwartale 2007 r. po raz pierwszy od półtora roku odnotowano spadki cen mieszkań na rynku wtórnym:
  • Ile kosztuje inteligentny dom Automatycznie gaszące i zapalające się światło, symulacja obecności domowników, muzyka podążająca z osobą przechodzącą z jednego pokoju do drugiego - to musi kosztować! Tylko ile?
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
Copyright © 2007-2009seoteka