Wyszukiwarka
Niezwykłe monety na wielkie święto Krakowa !
Dodał Administrator,
Specjalna uroczystość z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, wystawa monet i medali w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie, a także konkursy z bardzo cennymi nagrodami…


to tylko niektóre wydarzenia organizowane przez NBP w związku z emisją monet z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. NBP wyemituje złote monety o nominale 200 zł, srebrne 10 zł oraz 2 zł Nordic Gold. Monety zostaną wprowadzone do obiegu w dniu 22 maja 2007 r. i od tego dnia będą dostępne w kasach numizmatycznych 16 Oddziałów Okręgowych NBP w całej Polsce.

Monety kolekcjonerskie – złota i srebrna – zostały wybite stemplem lustrzanym. Moneta złota ma nominał 200 zł, natomiast srebrna – 10 zł.

Awers (z lewej) monety złotej, obok godła RP i roku emisji, przedstawia fragment aktu lokacyjnego w języku łacińskim. Na rewersie znajduje się wizerunek księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (wg obrazu Jana Matejki), księcia, który 5 czerwca 1257 r.  wraz z matką księżną Grzymisławą oraz żoną Kinga wystawił dokument lokacji Krakowa na prawach magdeburskich.

Na awersie (z lewej) srebrnej dziesięciozłotówki, w jego centralnej części, znajduje się wizerunek Bramy Floriańskiej, a na rewersie wizerunki pieczęci, którymi Książe Bolesław Wstydliwy akt lokacji uwierzytelniał oraz pierwsze słowa z tego dokumentu.

Obie monety zostały zaprojektowane przez Roberta Kotowicza. Moneta srebrna została wybita w nakładzie 58 000 sztuk, natomiast złota – 9 600 sztuk.

Monetę o nominale 2 zł Nordic Gold zaprojektowali wspólnie Ewa Tyc-Karpińska (awers) oraz Robert Kotowicz (rewers).

N rewersie dwuzłotówki przedstawiony został wizerunek fragmentu pieczęci księcia Bolesława Wstydliwego z tytułem monety, natomiast na awersie m.in. godło RP i oznaczenie roku emisji.

Więcej na nbportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Szkody związane z ryzykiem bankowym Pomimo najlepiej skonstruowanych przepisów prawnych, przestępcy łamią je. Jest mnóstwo przykładów w rzeczywistości, które potwierdzają tę tezę
  • Lendon: Pożyczka internetowa za darmo - opinia i recenzja Lednon to firma, która już zagrzała sobie miejsce na rynku fast loans w Polsce. Obecnie oferuję jedną z najlepszych promocji dla pierwszej pożyczki dla nowego klienta.
  • System ekspercki Choroby układu oddechowego System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.
  • Minerały Minerał - najmniejszy naturalny składnik skał budujących skorupę ziemską, w stanie stałym o określonej budowie chemicznej i fizycznej (krystalograficznej) powstały bez udziału człowieka.
NEWSY
  • Fiat Bravo Bravo to jedna z bardziej genialnych nazw w historii motoryzacji. Nacechowana pozytywnie już raz przyniosła szczęście Fiatowi w postaci tytułu Car Of The Year.
  • Nowy album Anoushki Shankar Anoushka Shankar i Karsh Kale – dwoje najbardziej utalentowanych wizjonerów współczesnej muzyki etnicznej w popularnym wydaniu - stworzyło wspólne dzieło, muzyczną podróż po różnych krainach.
  • Wysokość pensji nie jest tajemnicą Zdarza się, że pracodawcy grożą dyscyplinarnym zwolnieniem, jeśli przyjmowany pracownik zdradzi kolegom wysokość swojej pensji. Okazuje się, że bezprawnie ograniczają w ten sposób
Copyright © 2007-2009seoteka