Wyszukiwarka
Niezwykłe monety na wielkie święto Krakowa !
Dodał Administrator,
Specjalna uroczystość z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, wystawa monet i medali w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie, a także konkursy z bardzo cennymi nagrodami…


to tylko niektóre wydarzenia organizowane przez NBP w związku z emisją monet z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. NBP wyemituje złote monety o nominale 200 zł, srebrne 10 zł oraz 2 zł Nordic Gold. Monety zostaną wprowadzone do obiegu w dniu 22 maja 2007 r. i od tego dnia będą dostępne w kasach numizmatycznych 16 Oddziałów Okręgowych NBP w całej Polsce.

Monety kolekcjonerskie – złota i srebrna – zostały wybite stemplem lustrzanym. Moneta złota ma nominał 200 zł, natomiast srebrna – 10 zł.

Awers (z lewej) monety złotej, obok godła RP i roku emisji, przedstawia fragment aktu lokacyjnego w języku łacińskim. Na rewersie znajduje się wizerunek księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (wg obrazu Jana Matejki), księcia, który 5 czerwca 1257 r.  wraz z matką księżną Grzymisławą oraz żoną Kinga wystawił dokument lokacji Krakowa na prawach magdeburskich.

Na awersie (z lewej) srebrnej dziesięciozłotówki, w jego centralnej części, znajduje się wizerunek Bramy Floriańskiej, a na rewersie wizerunki pieczęci, którymi Książe Bolesław Wstydliwy akt lokacji uwierzytelniał oraz pierwsze słowa z tego dokumentu.

Obie monety zostały zaprojektowane przez Roberta Kotowicza. Moneta srebrna została wybita w nakładzie 58 000 sztuk, natomiast złota – 9 600 sztuk.

Monetę o nominale 2 zł Nordic Gold zaprojektowali wspólnie Ewa Tyc-Karpińska (awers) oraz Robert Kotowicz (rewers).

N rewersie dwuzłotówki przedstawiony został wizerunek fragmentu pieczęci księcia Bolesława Wstydliwego z tytułem monety, natomiast na awersie m.in. godło RP i oznaczenie roku emisji.

Więcej na nbportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • SETI @ Home W SETI@Home może uczestniczyć każdy użytkownik Internetu. Wzięcie udziału w Projekcie wymaga jedynie zainstalowania na komputerze programu klienta SETI i utworzenia indywidualnego konta uczestnika
  • Obieg wody w przyrodzie Całkowita ilość wody w przyrodzie jest ilością stałą. Dzięki właściwości występowania w warunkach naturalnych w trzech stanach skupienia woda podlega stałemu krążeniu.
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Sieci Peer to Peer Istnieje dużo definicji, czym naprawdę jest sieć P2P. Jednak do tej chwili nie udało się ustalić stałego jej pojęcia. Różne firmy kreują swoje definicje tego określenia.
NEWSY
  • Fiat Bravo Bravo to jedna z bardziej genialnych nazw w historii motoryzacji. Nacechowana pozytywnie już raz przyniosła szczęście Fiatowi w postaci tytułu Car Of The Year.
  • Jak zabezpieczyć się przed stratą bagażu Przed wyjazdem warto wykupić ubezpieczenie bagażu. Jednak nawet, gdy pasażer takiego ubezpieczenia nie posiada można liczyć na uzyskanie odszkodowania z polisy odpowiedzialnego za szkodę.
  • Nowy system reklamy kontekstowej w Interia.pl Interia we współpracy z siecią reklamową ARBOmedia uruchomiła AdSearch - nowy system reklamy kontekstowej.
Copyright © 2007-2009seoteka