Wyszukiwarka
Niezwykłe monety na wielkie święto Krakowa !
Dodał Administrator,
Specjalna uroczystość z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, wystawa monet i medali w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie, a także konkursy z bardzo cennymi nagrodami…


to tylko niektóre wydarzenia organizowane przez NBP w związku z emisją monet z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. NBP wyemituje złote monety o nominale 200 zł, srebrne 10 zł oraz 2 zł Nordic Gold. Monety zostaną wprowadzone do obiegu w dniu 22 maja 2007 r. i od tego dnia będą dostępne w kasach numizmatycznych 16 Oddziałów Okręgowych NBP w całej Polsce.

Monety kolekcjonerskie – złota i srebrna – zostały wybite stemplem lustrzanym. Moneta złota ma nominał 200 zł, natomiast srebrna – 10 zł.

Awers (z lewej) monety złotej, obok godła RP i roku emisji, przedstawia fragment aktu lokacyjnego w języku łacińskim. Na rewersie znajduje się wizerunek księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (wg obrazu Jana Matejki), księcia, który 5 czerwca 1257 r.  wraz z matką księżną Grzymisławą oraz żoną Kinga wystawił dokument lokacji Krakowa na prawach magdeburskich.

Na awersie (z lewej) srebrnej dziesięciozłotówki, w jego centralnej części, znajduje się wizerunek Bramy Floriańskiej, a na rewersie wizerunki pieczęci, którymi Książe Bolesław Wstydliwy akt lokacji uwierzytelniał oraz pierwsze słowa z tego dokumentu.

Obie monety zostały zaprojektowane przez Roberta Kotowicza. Moneta srebrna została wybita w nakładzie 58 000 sztuk, natomiast złota – 9 600 sztuk.

Monetę o nominale 2 zł Nordic Gold zaprojektowali wspólnie Ewa Tyc-Karpińska (awers) oraz Robert Kotowicz (rewers).

N rewersie dwuzłotówki przedstawiony został wizerunek fragmentu pieczęci księcia Bolesława Wstydliwego z tytułem monety, natomiast na awersie m.in. godło RP i oznaczenie roku emisji.

Więcej na nbportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Akcja jest to część majątku spółki przez wykonanie którego nabywamy prawo do tego majątku. Na dowód posiadania akcji otrzymujemy dokument akcyjny zwany potocznie akcją, który legitymuje akcjonariusza...
  • Ogólna charakterystyka rozwoju fizycznego dzieci Proces zmian rozwojowych zachodzących w życiu ludzkim rozpatrywać możemy w różnych aspektach: w aspekcie rozwoju fizycznego, motorycznego lub psychicznego.
  • Sieć komputerowa Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci
  • Kilka słów o kostkach lodu Kostki lodu umieszczane w napoju mogą wyglądać dość solidnie. Jeśli jednak weźmiemy bardzo dużą kostkę lodu, będzie ona utrzymywała się na powierzchni wody,
NEWSY
  • Interia odpala nowe projekty 7 sierpnia odbyła się konferencja prasowa, której tematem było omówienie perspektyw rozwoju spółki. Najnowsze serwisy wprowadzane przez Interia.pl to Fulmido.pl, Grosso, Gremia.net i Wyspy.
  • Nowy sposób na recykling Amerykańska firma Global Resource Corporation (GRC) opracowała innowacyjną metodę recyklingu tworzyw sztucznych. Polega ona na wykorzystaniu specjalnej mikrofalówki, do której wkłada się tworzywa.
  • TP ukarana za dane abonenta Prezes UKE nałożył 20 000 zł kary na Telekomunikację Polską S.A. za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej. W dniu 13 sierpnia 2007 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej nałożył na
Copyright © 2007-2009seoteka