Wyszukiwarka
Telewizja internetowa
Dodał admin, 2007-09-15 Autor / Opracowanie: Wikipedia
Istnieje wiele systemów używanych do transmisji sygnału telewizyjnego w Internecie – zaliczyć do nich można m.in.: Windows Media, RealVideo, MPEG-4, Macromedia Flash 8 Video, NSV oraz Theora.

1  2    >

Telewizja internetowa – odmiana telewizji używająca za medium transmisji mechanizmów dostępnych w Internecie. Powszechnie za telewizję internetową uznaje się stację telewizyjną, która udostępnia swoje programy telewizyjne na stronach internetowych. W celu odbioru takich programów potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie (najczęściej darmowe) oraz łącze szerokopasmowe (na przykład Neostrada, Dialnet DSL).
Obecnie wyróżnia się cztery rodzaje telewizji internetowych:
• stacje telewizyjne działające wyłącznie w Internecie,• tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swój program nadawany metodami tradycyjnymi również poprzez Internet,• tradycyjne stacje telewizyjne udostępniające swoje programy telewizyjne na żądanie użytkownika poprzez Internet,• tradycyjne stacje telewizyjne przygotowujące specjalne materiały dostępne tylko poprzez Internet.Istnieje wiele systemów używanych do transmisji sygnału telewizyjnego w Internecie – zaliczają się do nich m.in.: Windows Media, RealVideo, MPEG-4, Macromedia Flash 8 Video, NSV oraz Theora.
Pierwsze publiczne testy realizacji przedsięwzięć będących telewizją w internecie w Polsce prowadzone były w roku 1998 przez Miejską Sieć Komputerową LODMAN w Łodzi przy Centrum Komputerowym Politechniki Łódzkiej. W ostatnich latach w kraju także wiele innych instytucji prywatnych i państwowych prowadzi podobne przedsięwzięcia.
W pierwszym rzędzie należy tu wymienić obecnie największe z nich - iTVP działające w ramach Telewizji Polskiej. Udostępnia ona programy własne, programy emitowane na antenach TVP, transmisje na żywo, a także jest platformą sprzedaży filmów w systemie Video on Demand zabezpieczonych systemem Digital Rights Management. iTVP używa złożonego systemu dystrybucyjnego składającego się z tzw. Głównych Centrów Dystrybucji (GCD), Regionalnych Centrów Dystrybucji (RCD) oraz serwerów proxy/cache. Dzięki specjalnie utworzonej sieci pomiędzy tymi jednostkami transmisja unicast przebiega tylko w możliwie krótkim odcinku od najbliższego serwera proxy/cache do widza. Serwery proxy/cache dystrybuują dane otrzymywane w pojedynczym strumieniu z GCD i RCD, a także przetrzymują na krótki okres najpopularniejsze nagrania, obniżając obciążenie serwerów głównych.Jedną z najstarszych i posiadających największą renomę jest ATVN, który od 2002 roku udostępnia na swoich stronach produkcje własne dotyczące szeroko rozumianej tematyki naukowej.
Kolejnym przykładem telewizji internetowej jest projekt Lemon TV stworzony przez portal o2.pl. Stacja ta udostępnia programy własne, nie realizuje transmisji na żywo. W 2006 roku pojawił w mediach elektronicznych trend zakładania kanałów telewizji internetowej, i tak swoje internetowe kanały telewizyjne posiadają także od niedawna portale gazeta.pl, interia.pl, onet.pl i wp.pl.

1  2    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Radio i telewizja W czasach, gdy przed telewizją stoją możliwości przekazywania mobilnych informacji, pora przyjrzeć się, czego możemy spodziewać się po takich aplikacjach.
  • Telewizja internetowa Istnieje wiele systemów używanych do transmisji sygnału telewizyjnego w Internecie – zaliczyć do nich można m.in.: Windows Media, RealVideo, MPEG-4, Macromedia Flash 8 Video, NSV oraz Theora.
  • Telewizja W systemach telewizji cyfrowej cyfrowe sygnały wizyjne mogą być przesyłane z modulacją OFDM (ortogonalne zwielokrotnianie z podziałem częstotliwościowym).
  • Amerykańska propaganda filmowa W latach 1942-1946 wykształciły się trzy centra filmowej produkcji propagandowej w zjednoczonych siłach zbrojnych USA
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka