Wyszukiwarka
Koszty podróży służbowej to koszt pracodawcy
Dodał Administrator,
Diety i inne należności za czas podróży służbowej wypłacone pracownikom do wysokości określonej w odrębnych przepisach, nie zostały wymienione w art.23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych


W skierowanym do organu podatkowego zapytaniu podatnik wyjaśnił, że prowadzi firmę transportową. Świadczy usługi na terenie kraju jak i poza jego granicami. W tym celu zatrudnia na umowę o pracę kierowców. W celu wykonywania pracy wyjeżdżają oni poza siedzibę firmy do innych miejscowości w kraju oraz do innych krajów. W umowach o pracę kierowcy mają zapisane jako miejsce pracy siedzibę pracodawcy. W związku z tym każdy wyjazd poza tę siedzibę pracodawca traktuje jako podróż służbową. Pracownicy zatem otrzymują za każdym razem druk delegacji a po zakończeniu podróży dokonują rozliczenia jej kosztów według przepisów i stawek przewidzianych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju. Podobnie jest w przypadku podróży krajowych. W związku z powyższym podatnik zadał pytanie, czy wydatki te mogą być zaliczane u niego do kosztów uzyskania przychodów? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Natomiast w myśl art. 23 ust. 1 pkt 52 ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu nie uważa się wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nim współpracujących – w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Więcej na e-gospodarka.pl 








WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka