Wyszukiwarka
16 sposobów na wzbudzenie zainteresowania książkami
Dodał admin, 2011-03-09
Kiedy twoje dziecko myśli o literaturze, najprawdopodobniej wyobraża sobie godziny spędzane w samotności, z nosem w książce.


Jednak czytanie to tylko jeden z sposobów na zainteresowanie dziecka literaturą, a dzieci reagując na to co czytają, mogą pogłębić swoją wiedzę a jednocześnie dobrze się bawić!

Reagowanie na literaturę to po prostu wyrażanie własnych opinii i zrozumienia tego, co się czyta. Istnieje wiele sposobów, aby dziecko zaczęło reagować na literaturę, są to na przykład dyskusje, sztuka, teatr, czy pisanie. Dając naszym dzieciom wiele możliwości do reagowania na literaturę, możemy sprawić, iż dziecko wykreuje własne rozumienie czytanego tekstu. Poniżej znajduje się kilka pomysłów na rozwijanie zainteresowanie literaturą wśród dzieci:

Pisanie

    * Napisz alternatywne zakończenie. Przekonując nasze dzieci do przemodelowania czytanej historii stawiamy je w położeniu autora i dajemy możliwość posmakowania potęgi tworzenia za pomocą pisma.

    * Napisz poemat. Poezja jest wspaniałym sposobem na zmuszenie dzieci do wykorzystania ich wyobraźni oraz wyrażenia własnych poglądów i myśli w nieograniczonej niczym atmosferze.

    * Zbadajmy, kim jest autor aby wiedzieć, co mógł on myśleć. Skąd pochodzi autor? Jakie inne książki napisał? Co może być dla niego inspiracją, i jakiego typu książki pisze on najczęściej? Zaangażujmy dzieci do przeprowadzenia badań na temat ich ulubionego autora i wysunięcia wniosków na temat tego, kim on jest.

    * Napisz piosenkę. Czasami przelewanie myśli do postaci utworu muzycznego może uwolnić naszą wyobraźnię. Jednak to, czego nasze dzieci mogę nie wiedzieć, to fakt, iż komponowanie utworów muzycznych wymaga pracy z taktem, rymami i innymi ważnymi elementami, które pomogą w każdym aspekcie pisania!

Sztuka

    * Projektowanie nowej obwoluty. Jak ty wyobrażasz sobie tą książkę? Jest ona ciemna i straszna, a może jasna i pogodna? Weźmy pod uwagę rodzaj literatury, takie jak kryminał, romans, fikcja historyczna, powieść autentyczna. Zapytajmy się dzieci, w jaki sposób określone rodzaje literatury i tematy w nich poruszane powinny być reprezentowane wizualnie? A co jeśli chodzi o czcionkę i jej kolor? Ta czynność daje naszym dzieciom nie tylko podstawę do kreatywnego wyrażania własnych opinii: wymaga również dokładnego przyjrzenia się bohaterom książki, wątkom, wizerunkowi i rodzajowi!

    * Własny komiks. Dzięki przelewaniu pomysłów dziecka do formy komiksu z bohaterami i dialogiem, będzie ono rozwijać ważną umiejętność: z pojedynczego tematu i sceny lub rozmowy dwóch bohaterów będzie opracowywać większą i bardziej złożoną pracę.

    * Stwórzmy książkę z samymi ilustracjami  Pozwoli to dalej rozwinąć umiejętność spojrzenia dziecka na daną scenę i jej wyraz oraz rozwinie umiejętności wizualizowania literatury, tak potrzebne w filmie, fotografii i fikcji.

    * Zapisywanie ulubionych fraz.  Dzięki zapisywaniu ulubionych fraz nasze dziecko rozwija jedną z najważniejszych umiejętności literackich: identyfikację i wydobywanie interesujących lub trafnych cytatów z danego dzieła literackiego.

    * Stwórzmy dioramę.  Używając pudełka po butach lub innego, możemy zachęcić nasze dziecko do wykonania sceny z ulubionej książki. Wszystko, od ubranek dla lalek, patyczków po lodach i bawełnianych piłek oraz kolorowego papieru może zostać użyte do dekoracji sceny. Nasze dziecko będzie mogło rozwijać nie tylko swoją wyobraźnie, ale również uczestniczyć będzie w procesie projektowania i wykonywania sceny!

    * Projektowanie kadrów.  Technika wykorzystywana w filmach do planowania rozwoju sceny. Kadry są wspaniałym sposobem, aby wciągnąć każdego zapalonego filmowca lub wzrokowca w świat literatury. Zaangażujmy nasze dzieci do wyobrażenia dobie sceny z książki, tak jakby była ona skryptem filmu, a nasze dziecko reżyserem. Pozwólmy naszemu dziecko narysować tak wiele kadrów, ile będzie chciało i zachęcajmy go do bawienia się perspektywą, oświetleniem, językiem ciała, aby oddać więcej znaczenia danej sceny.

    * Wykonaj przemową jak bohater książki. Monologi dają możliwość naszemu dziecku na wyobrażenie sobie, co dany bohater może powiedzieć w określonej sytuacji, są również świetną okazją do eksperymentowania z komedią i dramatem!

    * Zaaranżujmy przedstawienie.  Przedstawianie literatury na scenie z wykorzystaniem żywych bohaterów może ją ożywić jak nic innego. Czy ktoś spróbuje Shakespeare'a?

    * Wykonajmy kukiełki i zróbmy przedstawienie. Ta czynność zawiera w sobie sztukę, grę aktorską, projektowanie i wiele więcej. Pozwala ona dziecku zasmakować w potędze każdego dzieła literackiego.

Dyskusja

    * Prowadzona przez dzieci dyskusja o książkach. To najprostszy sposób na zaangażowanie dziecka w czytanie, a czasami właśnie najlepszy. Siedzenie z dzieckiem i rozmowa na temat książki lub bohaterów i scen w niej występujących nie tylko zmusza dziecko do artykułowania swoich myśli, może również prowadzić do poważnych rozmów na temat życia, przyjaciół, rodziny i wszystkiego, czego może dotyczyć konwersacja rodzica z dzieckiem. Dodatkowo, ta czynność to czas wykorzystany w najlepszy sposób!

Klub miłośnika książki. Założenie klubu miłośnika książki lub zapraszanie znajomych na nieformalne rozmowy o tym, co aktualnie czytają, może pomóc naszym dzieciom w komunikowaniu idei w luźnej atmosferze, może również dostarczać nowych perspektyw dla znanych już książek.







WARTO PRZECZYTAĆ
  • Problemy dojrzałości szkolnej Uczenie się w okresie szkolnym stanowi czynność, w którą społeczeństwo ingeruje w sposób najbardziej bezpośredni, stwarzając obowiązujące wszystkich sytuacje w postaci sformalizowanych instytucji
  • Socjologia wychowania W działalności badawczej Znanieckiego szczególne miejsce zajmują socjologiczne badania wychowania jako procesu społecznego i jego szerokie społeczne uwarunkowania.
  • Nowoczesne technologie w szkole Pod koniec października odbędzie się konferencja „Nowoczesne technologie w oświacie”.
  • 16 sposobów na wzbudzenie zainteresowania książkami Kiedy twoje dziecko myśli o literaturze, najprawdopodobniej wyobraża sobie godziny spędzane w samotności, z nosem w książce.
NEWSY
  • Inter Cars z JC Auto Spółki Inter Cars i JC Auto, zajmujące się dystrybucją części samochodowych, podpisały porozumienie o połączeniu.
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • II Śląskie Targi Mieszkaniowe 13-14 października 2007 r., Hala Kapelusz.
Copyright © 2007-2009seoteka