Wyszukiwarka
Łączność radiowa
Dodał admin, 2008-03-13
Radio - środek masowego przekazu, rozpowszechnia audycje adresowane do różnorodnego i nieograniczonego kręgu radiosłuchaczy, odbierane przez odbiorniki radiowe.

1  2  3  4  5  6    >

Pierwsza publiczna audycja radiowa została nadana VII 1914 w Belgii. W czasie I wojny światowej korzystano z radia w celach wojskowych. Od 1919 nadawano program radiowy z Hagi, od 1920 nadawano regularne programy informacyjne w USA i Kanadzie.
Dzięki radiu możemy słyszeć kogoś, kto mówi do mikrofonu oddalony o setki, a nawet tysiące kilometrów. Sam dźwięk nie może rozchodzić się tak daleko. Nie mniej to właśnie dźwięki modelują fale radiowe rozchodzące się z nadajnika. Oprócz audycji dźwiękowych, fale radiowe są również wykorzystywane do wielu innych rodzajów komunikowania się. Policja, straż pożarna, taksówki, karetki pogotowia używają radiostacji do porozumiewania się między sobą. Telefony komórkowe łączą się przez radio z główna siecią radiową. Statki i samoloty korzystając niego w celach łączności i nawigacji.
Słońce i inne gwiazdy wysyłają w przestrzeń kosmiczną fale radiowe. Mogą je odbierać ogromne anteny zwane radioteleskopami. Astronomowie wykorzystują radioteleskopy w badaniach odległych galaktyk.

Co to są fale radiowe? Fale radiowe, a właściwie fale elektromagnetyczne, są wspólnym rozchodzeniem się od źródła oscylujących pól elektrycznego i magnetycznego. Wspólnym, ponieważ oscylacje obu pól są ze sobą ściśle związane; maksimum pola elektrycznego odpowiada minimum pola magnetycznego i vice Persa. Fale elektromagnetyczne są nośnikiem energii elektrycznej.

Rozchodzenie się fal radiowych.
Wspólną cechą wszystkich systemów telekomunikacyjnych jest przekazywanie informacji przez ośrodek propagacji fal radiowych: atmosferę, wodę, wnętrze Ziemi, czy, uczciwszy uszy, drut. Przetwarzanie informacji na sygnały, transmisja sygnałów, a także ich odbiór i odtwarzanie zależą od układu i konstrukcji urządzeń przeznaczonych do tych celów; natomiast warunki propagacji fal radiowych są zależne od wielu czynników nie dających się regulować. Zakres częstotliwości wykorzystywany w systemach radiokomunikacyjnych jest bardzo szeroki i rozciąga się od częstotliwości rzędu kilku kiloherców aż do zakresu światła widzialnego. Zgodnie z Regulaminem Radiokomunikacyjnym ITU stosuje się obecnie dekadowy podział widma fal radiowych na zakresy.
 

1  2  3  4  5  6    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • GPRS i HSCSD Obecne telefony umożliwiają transmisję GPRS wykorzystując od 2 do 3 kanałów, co daje maksymalne prędkości transmisji odpowiednio 26,8 kbit/s i 40,2 kbit/s.
  • UMTS Nazwa UMTS pochodzi od angielskiego rozwinięcia Universal Mobile Telecommunications System. Standard ten stanowi opis systemu komunikacji ruchomej w sieciach bezprzewodowych trzeciej generacji.
  • Sztuczne satelity Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki
  • HTC S620 HTC S620 to smartfon oparty na systemie Windows Mobile 5 w języku polskim. Wyposażony został w klawiaturę QWERTY. Ma 2.4-calowy ekran o rozdzielczości 320x240 pikseli i 65 tys. kolorów
NEWSY
  • Zagłębie walczy o LM Piłkarski mistrz Polski Zagłębie Lubin stanie w środę przed trudnym zadaniem. Aby awansować do trzeciej rundy eliminacji Ligi Mistrzów, musi wygrać na wyjeździe w rewanżu drugiej rundy ze Steauą
  • Wilczy bilet dla koreańskich uczonych Czy rzeczywiście koreańscy naukowcy jako pierwsi sklonowali wilka? Naukowy świat sceptycznie kręci nosem. Dlaczego?
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
Copyright © 2007-2009seoteka