Wyszukiwarka
Renta rodzinna i renta inwalidzka
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Pojęcie rent rodzinnych i rent inwalidzkich jest szeroko pojmowanym tematem. Są różne poglądy dotyczące ustalenia prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|

Prawo do renty inwalidzkiej i renty rodzinnej w polskim systemie emerytalno - rentowym (1996r.)

Celem mojej pracy będzie odpowiedź na pytanie: czy system przyznawania emerytur i rent jaki istnieje w Polsce może i powinien istnieć dalej, czy też wymaga ona zmian.
Postaram się przedstawić warunki jakie są wymagane do uzyskania rent inwalidzkich i rent rodzinnych, także krąg osób uprawnionych do tych rent, jak i zasady ustalania podstawy wymiaru tych świadczeń. Opiszę również w jaki sposób ustala się wysokość rent i ile w praktyce wydaje się świadczeń, przybliżę zasady zawieszania i zmniejszania rent inwalidzkich i rent rodzinnych.
Warunki wymagane do uzyskania renty inwalidzkiej i renty rodzinnej.

Warunek inwalidztwa.
Za inwalidę uważa się osobę, która jest częściowo lub całkowicie niezdolna do wykonywania zatrudnienia z powodu stałego lub długotrwałego naruszenia sprawności organizmu.
Renta inwalidzka przysługuje pracownikowi, który spełnił łącznie następujące warunki:
1.     jest inwalidą;
2.     ma wymagany okres zatrudnienia;
3.     inwalidztwo powstało w czasie zatrudnienia lub w czasie równorzędnym z okresem zatrudnienia, albo nie później niż w ciągu osiemnastu miesięcy od ustalenia tych okresów.
W zależności od stopnia niezdolności do wykonywania zatrudnienia ustalone są trzy grupy inwalidów.
Do III grupy inwalidów zalicza się osoby:
•    częściowo niezdolne do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia, jeśli  
zachowały zdolność dotychczasowego zatrudnienia w     zmniejszonym zakresie;
•    całkowicie niezdolne do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia, jeśli
    zachowały zdolność do wykonywania, niżej kwalifikowanego                        zatrudnienia;
•    dotknięte szczególnym naruszeniem sprawności organizmu, nawet jeśli naruszenia te nie ograniczają zdolności do dotychczasowego zatrudnienia.
Za inwalidów II grupy uważa się osoby, które są niezdolne do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia.
Inwalidami I grupy są osoby niezdolne do wykonywania jakiegokolwiek zatrudnienia, które ze względu na niemożność samodzielnej egzystencji wymagają stałej lub długotrwałej opieki innej osoby.
Do I lub II grupy inwalidów mogą być również zaliczane osoby, które zachowały zdolność do wykonywania zatrudnienia w warunkach specjalnie stworzonych lub na specjalnych stanowiskach pracy.
Ocena zdolności do wykonywania zatrudnienia, zaliczanie do jednej z grup inwalidów, ustalanie daty powstania inwalidztwa, a także wskazań i przeciwwskazań do zatrudnienia lub przeszkolenia zawodowego inwalidów należy do komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.
Warunek posiadania okresu wymaganego do uzyskania renty inwalidzkiej.
Okres pracy wymagany do przyznania renty inwalidzkiej uzależniony jest od wieku w którym powstało inwalidztwo. Okres ten wynosi:
•    I rok - jeśli inwalidztwo powstało przed ukończeniem 20 lat;
•    II lata - jeśli inwalidztwo powstało w wieku powyżej 20 lat do 22 lat;
•    III lata - jeśli inwalidztwo powstało w wieku powyżej 22 do 25 lat;
•    IV lata - jeśli inwalidztwo powstało w wieku powyżej 25 do 30 la;
•    V lat - jeśli inwalidztwo powstało w wieku powyżej 30 lat. 

1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >>  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Władza autorytarna jako środek reformy i naprawy państwa Wielokrotnie ugrupowania polityczne, broniące swoich partykularnych interesów, nie potrafią zjednoczyć się, aby osiągnąć cel dla dobra ogółu – państwa i jego obywateli.
  • Małe struktury społeczne Mała grupa społeczna – grupa z dominującymi interakcjami bezpośrednimi (face to face). Grupy z wyłącznie interakcjami bezpośrednimi nie istnieją w rzeczywistości. Typ idealny to...(Jezebel)
  • Klasyczne teorie socjologiczne W ujęciu Comte\'a filozofem pozytywnym jest ten, kto zrozumiał, że nauki przyrodnicze stworzyły doskonały wzór dochodzenia naukowego, posługuje się tylko badaniami czysto faktycznymi... (Jezebel)
  • Polska starość w dobie przemian W pracy, będącej studium porównawczym kolejnych lat transformacji, podjęto problem stanu, skutków i perspektyw starzenia się społeczeństwa polskiego.
NEWSY
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
  • Kraków z myślą o przyszłych mamach Urząd Miasta Krakowa zaprasza mieszkające na terenie Krakowa kobiety w ciąży na bezpłatne wykłady i ćwiczenia realizowane w ramach „Szkół rodzenia”.
  • Coraz więcej firm prowadzi księgi on-line Prowadzenie księgowości on-line pozwala przesyłać elektronicznie faktury i sprawdzać na bieżąco rozliczenia prowadzone przez biuro rachunkowe. Jednak barierą dla firm
Copyright © 2007-2009seoteka