Wyszukiwarka
Kable elektroenergetyczne
Dodał admin, 2007-11-01 Autor / Opracowanie: Tomasz Bajdan
Budowa kabli elektroenergetycznych wysokiego napięcia - astosowanie materiałów izolacyjnych

1  2  3  4  5    >

Kabel - przewód izolowany jedno lub wielożyłowy, otoczony warstwą ochronną, zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych stosowany do przesyłu energii elektrycznej (kabel elektroenergetyczny) lub sygnałów elektrycznych bądź optycznych (kabel telekomunikacyjny). Kable elektroenergetyczne mają żyły z pojedynczego drutu (miedzianego lub aluminiowego) bądź wielu drutów skręconych w linki. Jako izolacje stosuje się papier nasycony olejem, polietylen, polwinit, olej pod cisnieniem (kable olejowe) lub gaz pod ciśnieniem (zwykle sześciofluorek siarki, kable gazowe). Warstwa ochronna kabla zależy od jego zastosowania i mogą ją tworzyć:
płaszcz ołowiany - chroniący przed wilgocią i chemiczny oddziaływaniem środowiska ( w przypadku izolacji innej niż izolacja z tworzyw sztucznych)
pancerz z taśm bądź drutów stalowych - chroniący przed uszkodzeniem mechanicznym
juta asfaltowa- chroniąca pancerz stalowy bądź płaszcz aluminiowy przed korozją
W kablach elektroenergetycznych trójżyłowych na napięcie 15kV na izolacje poszczególnych żył nakłada się ekrany elektrostatyczne (papier metalizowany) w celu wyrównania rozkładu pola elektrycznego w izolacji (kable ekranowane).
Kable elektroenergetyczne zawierają od 1 do 4 żył.
Pierwsze powłoki ołowiane zostały wykonane w 1837 roku w Wielkiej Brytanii, natomiast prototyp kabla olejowego wykonał po raz pierwszy w 1877 roku Amerykanin D. Books, kabel współosiowy opracował w 1884 roku A. de Ferranti.. Kabel ekranowy powstał w 1915 roku w Niemczech a ciśnieniowy w 1926 roku w Wielkiej Brytanii.[1]

Przykładowe konstrukcje kabli elektroenergetycznych
1. Żyła robocza, miedziana
2. Wytłaczany ekran żyły, polietylen półprzewodzący
3. Izolacja XLPE, super czysty polietylen
4. Wytłaczany ekran izolacji, polietylen półprzewodzący
5. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca puchnąca pod wpływem wilgoci
6. Żyła powrotna, druty i taśma Cu
7. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca
8. Wytłaczana powłoka, stop ołowiu
9. Powłoka antykorozyjna, taśma z tworzywa sztucznego
10. Powłoka zewnętrzna, czerwona, polietylen uniepalniony

Izolacje żył
Wraz z postępem technicznym w automatyce i w transmisji sygnałów wzrastają wymagania dotyczące własności kabli. Powstają nowe konstrukcje i stosowane są nowe materiały, również tworzywa sztuczne, które decydują o tych własnościach i zakresie zastosowań. Przemysł chemiczny, współpracując z producentami kabli, opracowuje nowe odmiany tworzyw o wyspecjalizowanych własnościach.

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Materiały magnetyczne Materiał magnetyczny jest to materiał wykazujący własności magnetyczne. Generalnie, wszystkie pierwiastki chemiczne i wszystkie ich związki chemiczne wykazują pewne własności magnetyczne
  • Fale dźwiękowe Falą mechaniczną nazywamy zaburzenie ośrodka rozchodzące się ze stałą prędkością przenoszące energię bez przenoszenia masy źródłem fal są ciała drgające lub poruszające się z dużą prędkością
  • GPS - zasada działania Procedura obliczania pozycji początkowej rozpoczyna się od określenia widzialnych satelitów. Każdy odbiornik ma w pamięci wzorce kodów PRN wszystkich satelitów (bodajże są 34 kody).
  • Tworzywa sztuczne i syntetyczne Od co najmniej 60 lat tworzywa sztuczne znajdują coraz większe zastosowanie w różnych dziedzinach techniki i życia codziennego.
NEWSY
  • Kara za niewykonywanie RUO Prezes UKE ukarał TP za niewykonywanie oferty określającej ramowe warunki umów o dostępie do lokalnej pętli abonenckiej i związanych z nim udogodnień.
  • Kobiety po 40-tce piją więcej alkoholu niż młodsze panie Kobiety po 40-tce częściej piją wieczorami potencjalnie szkodliwe ilości alkoholu niż ich młodsze koleżanki - ustalili naukowcy brytyjscy. Badacze z Cardiff University analizowali nawyki związane
  • Polska fotografia XX wieku Wystawa podsumowuje doświadczenia polskiej fotografii w okresie rewolucyjnych zmian ekonomicznych, politycznych i technologicznych XX wieku.
Copyright © 2007-2009seoteka