Wyszukiwarka
Kable elektroenergetyczne
Dodał admin, 2007-11-01 Autor / Opracowanie: Tomasz Bajdan
Budowa kabli elektroenergetycznych wysokiego napięcia - astosowanie materiałów izolacyjnych

1  2  3  4  5    >

Kabel - przewód izolowany jedno lub wielożyłowy, otoczony warstwą ochronną, zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych stosowany do przesyłu energii elektrycznej (kabel elektroenergetyczny) lub sygnałów elektrycznych bądź optycznych (kabel telekomunikacyjny). Kable elektroenergetyczne mają żyły z pojedynczego drutu (miedzianego lub aluminiowego) bądź wielu drutów skręconych w linki. Jako izolacje stosuje się papier nasycony olejem, polietylen, polwinit, olej pod cisnieniem (kable olejowe) lub gaz pod ciśnieniem (zwykle sześciofluorek siarki, kable gazowe). Warstwa ochronna kabla zależy od jego zastosowania i mogą ją tworzyć:
płaszcz ołowiany - chroniący przed wilgocią i chemiczny oddziaływaniem środowiska ( w przypadku izolacji innej niż izolacja z tworzyw sztucznych)
pancerz z taśm bądź drutów stalowych - chroniący przed uszkodzeniem mechanicznym
juta asfaltowa- chroniąca pancerz stalowy bądź płaszcz aluminiowy przed korozją
W kablach elektroenergetycznych trójżyłowych na napięcie 15kV na izolacje poszczególnych żył nakłada się ekrany elektrostatyczne (papier metalizowany) w celu wyrównania rozkładu pola elektrycznego w izolacji (kable ekranowane).
Kable elektroenergetyczne zawierają od 1 do 4 żył.
Pierwsze powłoki ołowiane zostały wykonane w 1837 roku w Wielkiej Brytanii, natomiast prototyp kabla olejowego wykonał po raz pierwszy w 1877 roku Amerykanin D. Books, kabel współosiowy opracował w 1884 roku A. de Ferranti.. Kabel ekranowy powstał w 1915 roku w Niemczech a ciśnieniowy w 1926 roku w Wielkiej Brytanii.[1]

Przykładowe konstrukcje kabli elektroenergetycznych
1. Żyła robocza, miedziana
2. Wytłaczany ekran żyły, polietylen półprzewodzący
3. Izolacja XLPE, super czysty polietylen
4. Wytłaczany ekran izolacji, polietylen półprzewodzący
5. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca puchnąca pod wpływem wilgoci
6. Żyła powrotna, druty i taśma Cu
7. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca
8. Wytłaczana powłoka, stop ołowiu
9. Powłoka antykorozyjna, taśma z tworzywa sztucznego
10. Powłoka zewnętrzna, czerwona, polietylen uniepalniony

Izolacje żył
Wraz z postępem technicznym w automatyce i w transmisji sygnałów wzrastają wymagania dotyczące własności kabli. Powstają nowe konstrukcje i stosowane są nowe materiały, również tworzywa sztuczne, które decydują o tych własnościach i zakresie zastosowań. Przemysł chemiczny, współpracując z producentami kabli, opracowuje nowe odmiany tworzyw o wyspecjalizowanych własnościach.

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Sondy kosmiczne Sondy kosmiczne to bezzałogowe statki służące do badań Układu Słonecznego. Rozpędzone do drugiej prędkości kosmicznej, tak że odrywają się całkowicie od ziemskiego przyciągania
  • Tworzywa sztuczne i syntetyczne Od co najmniej 60 lat tworzywa sztuczne znajdują coraz większe zastosowanie w różnych dziedzinach techniki i życia codziennego.
  • Obiektywy Artykuł opsiujący rozwój fotografi cyfrowej i rożnice miedzy fotografią cyfrową i analogową, a także obiektywy do lustrzanek.
  • Zasady urządzenia pomieszczeń i rządzeń higienicznych i sanitarnych Pomieszczenia higieniczno sanitarne powinny znajdować się w budynku, w którym odbywa się praca, albo w budynku połączonym z nim obudowanym przejściem,
NEWSY
  • Ile kosztuje inteligentny dom Automatycznie gaszące i zapalające się światło, symulacja obecności domowników, muzyka podążająca z osobą przechodzącą z jednego pokoju do drugiego - to musi kosztować! Tylko ile?
  • Prezydent Wrocławia przed sądem Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz stanie przed sądem pod zarzutem niedopełnienia obowiązków i łamania praw pracowniczych
  • Polska bomba tenisowa Zwycięstwo Agnieszki Radwańskiej w turnieju tenisowym Nordic Light Open w Sztokholmie określane jest przez skandynawskie media jako sensacja. W Norwegii młoda Polka nazywana jest nowa bombą tenisa.
Copyright © 2007-2009seoteka