Wyszukiwarka
Kable elektroenergetyczne
Dodał admin, 2007-11-01 Autor / Opracowanie: Tomasz Bajdan
Budowa kabli elektroenergetycznych wysokiego napięcia - astosowanie materiałów izolacyjnych

1  2  3  4  5    >

Kabel - przewód izolowany jedno lub wielożyłowy, otoczony warstwą ochronną, zabezpieczającą przed działaniem czynników zewnętrznych stosowany do przesyłu energii elektrycznej (kabel elektroenergetyczny) lub sygnałów elektrycznych bądź optycznych (kabel telekomunikacyjny). Kable elektroenergetyczne mają żyły z pojedynczego drutu (miedzianego lub aluminiowego) bądź wielu drutów skręconych w linki. Jako izolacje stosuje się papier nasycony olejem, polietylen, polwinit, olej pod cisnieniem (kable olejowe) lub gaz pod ciśnieniem (zwykle sześciofluorek siarki, kable gazowe). Warstwa ochronna kabla zależy od jego zastosowania i mogą ją tworzyć:
płaszcz ołowiany - chroniący przed wilgocią i chemiczny oddziaływaniem środowiska ( w przypadku izolacji innej niż izolacja z tworzyw sztucznych)
pancerz z taśm bądź drutów stalowych - chroniący przed uszkodzeniem mechanicznym
juta asfaltowa- chroniąca pancerz stalowy bądź płaszcz aluminiowy przed korozją
W kablach elektroenergetycznych trójżyłowych na napięcie 15kV na izolacje poszczególnych żył nakłada się ekrany elektrostatyczne (papier metalizowany) w celu wyrównania rozkładu pola elektrycznego w izolacji (kable ekranowane).
Kable elektroenergetyczne zawierają od 1 do 4 żył.
Pierwsze powłoki ołowiane zostały wykonane w 1837 roku w Wielkiej Brytanii, natomiast prototyp kabla olejowego wykonał po raz pierwszy w 1877 roku Amerykanin D. Books, kabel współosiowy opracował w 1884 roku A. de Ferranti.. Kabel ekranowy powstał w 1915 roku w Niemczech a ciśnieniowy w 1926 roku w Wielkiej Brytanii.[1]

Przykładowe konstrukcje kabli elektroenergetycznych
1. Żyła robocza, miedziana
2. Wytłaczany ekran żyły, polietylen półprzewodzący
3. Izolacja XLPE, super czysty polietylen
4. Wytłaczany ekran izolacji, polietylen półprzewodzący
5. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca puchnąca pod wpływem wilgoci
6. Żyła powrotna, druty i taśma Cu
7. Uszczelnienie wzdłużne, taśma półprzewodząca
8. Wytłaczana powłoka, stop ołowiu
9. Powłoka antykorozyjna, taśma z tworzywa sztucznego
10. Powłoka zewnętrzna, czerwona, polietylen uniepalniony

Izolacje żył
Wraz z postępem technicznym w automatyce i w transmisji sygnałów wzrastają wymagania dotyczące własności kabli. Powstają nowe konstrukcje i stosowane są nowe materiały, również tworzywa sztuczne, które decydują o tych własnościach i zakresie zastosowań. Przemysł chemiczny, współpracując z producentami kabli, opracowuje nowe odmiany tworzyw o wyspecjalizowanych własnościach.

1  2  3  4  5    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Porażenia prądem elektrycznym Jeżeli człowiek dotyka jednocześnie dwóch punktów, między którym występuje napięcie, to przez jego ciało przepływa prąd elektryczny.
  • Kilka słów o kostkach lodu Kostki lodu umieszczane w napoju mogą wyglądać dość solidnie. Jeśli jednak weźmiemy bardzo dużą kostkę lodu, będzie ona utrzymywała się na powierzchni wody,
  • Tworzyw sztucznych w budownictwie Tworzywa sztuczne zastępują w coraz większym stopniu tradycyjne materiały budowlane. Równocześnie tworzywa umożliwiają wykonywanie lżejszych konstrukcji oraz łatwość montażu
  • Wentylacja grawitacyjna Wentylacja grawitacyjna jest to wentylacja powodująca podciśnienie w pomieszczeniu, w którym ruch powietrza jest wywołany przez energię potencjalną mas powietrza i przez energię kinetyczną wiatru.
NEWSY
  • Targi Mieszkanie i Dom Targi "Mieszkanie i Dom" odbędą się w dniach 27 i 28 października 2007 r w Hali IASE, tuż obok Hali Ludowej. Targi są przeznaczone dla wszystkich, którzy chcą kupić dom, działkę lub mieszkanie.
  • Tomasz Lis wraca do TVP Telewizja Polska S.A. zaprezentuje 25 lutego br. premierowy odcinek nowego, autorskiego programu Tomasza Lisa.
  • Warsztaty QRP Zapraszamy do udziału w Warsztatach QRP, które odbędą się w dniach 14-16 września 2007 w Tomaszowie Mazowieckim.
Copyright © 2007-2009seoteka