Wyszukiwarka
Białystok
Dodał admin, 2007-10-14 Autor / Opracowanie: Emilka
Białystok będący siedzibą władz wojewódzkich jest największą aglomeracją w rejonie Polski północno-wschodniej położoną nad rzeką Białą

1  2  3  4    >

Białystok... Mieszkańcom i turystom znane są dwie interpretacje nazwy naszego miasta. Jedna z nich jest pochopnie wiązana z białym stokiem, rozumianym jako wzniesienie. Jednak słowo stok oznaczało rzekę (od "staczającego się" strumienia wody).
„Tereny, na których później powstał i rozwinął się Białystok- to rozległe, leśne pustkowia, rozciągające się szerokim pasmem wzdłuż granicy między Wielkim Księstwem Litewskim, a Koroną. Aż do późnego średniowiecza, obszar ten był prawie całkowicie nie zamieszkały. Historia Białegostoku (jako ośrodka miejskiego) zaczęła się stosunkowo niedawno. Najstarsze ślady osadnictwa datowane są na epokę neolitu. Dokładna data powstania osady zwanej Białystok, która wzięła swą nazwę od rzeki Białej, jest trudna do ustalenia. Według legendy osadę założył książę litewski Gedymin w 1320 roku.
Do początków XVI wieku jej nazwa nie figuruje jednak w formalnych opisach tych terenów, przemienionych w pustkowia długotrwałymi wojnami prowadzonymi na pograniczu Polski, Rusi, Litwy, plemion Jaćwingów i państwa krzyżackiego”.
Jednak za wiarygodną datę przyjmuje się rok 1450. Najpierw swą rezydencję zbudował tu ród Wiesiołowskich, a później przejęli ją Braniccy. Właśnie wokół rezydencji zaczęła się tworzyć osada. Za zasługą Jana Klemensa Branickiego, w 1691 roku Białystok uzyskał prawa miejskie. To właśnie on przyczynił się dla rozwoju miasta - dzięki temu zyskał miano jego patrona. Jego zasługą jest ostateczny wygląd rezydencji - Pałacu Branickich.
Białystok będący siedzibą władz wojewódzkich jest największą aglomeracją w rejonie Polski północno-wschodniej położoną nad rzeką Białą. Położenie miasta przy wschodniej granicy od dawna czyniło z niego ośrodek handlu ze Wschodem. Obecnie Białystok należy do grupy najszybciej rozwijających się ośrodków w kraju. Jest również stolicą do obszaru funkcjonującego pod nazwą - "Zielone Płuca Polski". Rozwojowi turystyki w tym mieście sprzyja nieskażone środowisko naturalne, dobrze rozwinięta baza noclegowo - gastronomiczna, korzystne połączenia komunikacyjne oraz liczne atrakcje turystyczne.
Białystok to akademickie i kulturowe centrum regionu. Miasto jest siedzibą siedmiu wyższych uczelni, wśród których prym wiodą Akademia Medyczna, Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka. Dumą białostoczan jest Teatr Lalek, którego realizacje przydały miastu zaszczytny tytuł "polskiego centrum sztuki lalkarskiej". W Białymstoku znajduje się dużo historycznych budowli, pełniących w tej chwili role użytkowe, a można zaliczyć do nich chociażby Pałac Branickich, nazywany również "Wersalem Podlasia", barokowo-klasycystyczny dworek zwany "Zbrojownią", pałacyk gościnny Hetmanostwa nazywany popularnie Domkiem Koniuszego, budynek Loży Masońskiej.
Zwiedzając miasto należy również zwrócić uwagę na ciekawą i różnorodną architekturę sakralną - zespół katedralny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, klasycystyczną cerkiew katedralną p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy czy pięknie usytuowany modernistyczny kościół p.w. Chrystusa Króla i św. Rocha.

Zespół pałacowo- parkowy Branickich z pierwszej połowy XVIII w.

Na teren założenia wchodzimy przez bramę zwaną "Gryfem" zbudowaną ok. 1758 r. wg. projektu arch. Jana Henryka Klema. Jest to najświetniejsza budowla w Białymstoku. Powstała ona na miejscu dawnego, obronnego zamku gotyckiego, wybudowanego jeszcze w XVI wieku. Ślady dawnych fos i bastionów odnaleźć można w przypałacowym parku. Z szesnastowiecznego założenia o walorach obronnych za sprawą Biesiołowskich, a następnie Branickich powstał barokowy zespół pałacowy, wielkiego hetmana koronnego Jana Klemensa Branickiego hetmana wielkiego koronnego, jednego z największych polskich magnatów oraz jego żony Izabeli. Całość z dziedzińcami i ogrodami, zwana była Wersalem Polskim, lub Wersalem Podlaskim. Zachwycały wnętrza pałacowe, ciągnęli tu goście z całej Europy, a przede wszystkim wielcy twórcy by oglądać występy śpiewaków operowych, tancerzy i aktorów, uczestniczyć w przyjęciach, romansować. Obecnie mieści się tu Akademia Medyczna. Dziedziniec pałacowy otoczony jest ozdobnym murkiem. Na którym stoją dwie rzeźby Herkulesów. Pałac wzniesiony jest w stylu baroku saskiego.
 

1  2  3  4    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Turystyka w EU Przewiduje się, że po przystąpieniu do EU w Polsce nastąpi przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, co powinno korzystnie wpłynąć również na branżę turystyczną, zwiększając popyt na jej usługi
  • Turystyczne walory wód Islandia - Ocean Atlantycki, stolica Reykjavik, kraj wyżynno- górski, teren aktywnej działalności wulkanicznej ( 26 czynnych wulkanów, m.in. Hekla 1491 m) z którą związane są liczne gejzery..
  • Wycieczka w Dolomity Wielką atrakcją turystyczną Dolomitów, a zarazem wielkim wyzwaniem dla pasjonatów górskich wędrówek są tzw. via ferraty.
  • CIOCIARIA - WŁOSKA „KIERPCOWNIA” Nieopodal Rzymu w samym sercu włoskiego buta znajduje się kraina o nazwie Ciociaria. W tłumaczeniu entymologicznym nazwa „ciocia” określa miękkie skórzane obuwie wiązane długim paskiem
NEWSY
  • Akademia Nauk ponownie broni teorii ewolucji W specjalnym raporcie członkowie Akademii oświadczyli, że żadne inne teorie dotyczące powstania i rozwoju wszechświata nie powinny być nauczane w szkołach na lekcjach przyrody.
  • Polacy odkryli tajemnicę katalizatorów Polskie badania pozwoliły na pełniejsze zrozumienie działania katalizatorów, między innymi tych stosowanych w układach wydechowych samochodów, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie bardziej wydajnych
  • 2011: rynek mediów i rozrywki będzie warty 2 bln USD Jak wynika z raportu PricewaterhouseCoopers "Global Entertainment and Media Outlook 2007-2011", w ciągu następnych pięciu lat prawie połowa wzrostu na rynku mediów i rozrywki będzie
Copyright © 2007-2009seoteka