Wyszukiwarka
Polscy astronomowie odkryli gwiazdę nową typu WZ
Dodał Administrator,
Polscy naukowcy zrzeszeni w projekcie "Pi of thy Skyń odkryli gwiazdę nową przy pomocy zbudowanego przez siebie automatycznego detektora.


Rozbłysk nowej został zauważony przez algorytm do identyfikacji pojaśnień na niebie i uzyskał już potwierdzenie dzięki niezależnym obserwacjom. Astronomowie wiedzą już także, jakiego typu jest nowoodkryty obiekt.
Rozbłysk nowej został zauważony przez detektor podczas obserwacji w drugiej dekadzie grudnia 2007 roku. Obiekt o rektascensji 11 12 18 i deklinacji -35 38 37 został określony jako nowa karłowata typu WZ Sagittae. Obecnie obserwacje follow-up gwiazdy prowadzą teleskopy PROMPT (Panchromatic Robotic Optical Monitoring and Polarimetry Telescopes).
Nowe typu WZ Sagittae to układy podwójne, w których skład wchodzi biały karzeł i późna gwiazda ciągu głównego (chłodna i mało masywna). Gaz odbierany gwieździe towarzyszącej przez białego karła i opadający na jego powierzchnię znajduje się tuż poniżej temperatury jonizacji. W wyniku jego zagęszczenia dochodzi do wzrostu temperatury, jonizacji gazu i istotnej zmiany warunków przepływu gazu przez dysk akrecyjny. Do rozbłysku nowej (inaczej wybuchu) dochodzi, gdy gaz uderza w powierzchnię białego karła. Zjawisko powtarza się cyklicznie, jednak z różną częstotliwością.
Detektor-robot "Pi of the Sky" działa w Las Campanas Observatory w Chile od 2004 roku. Podczas conocnych obserwacji poszukuje on rozbłysków optycznych pochodzenia kosmicznego. Obecnie trwają prace nad pełną wersja systemu, która ma umożliwić ciągłe obserwacje dużo większego wycinka nieba. Naukowcy oczekują, że po zakończeniu prac przynajmniej raz na kilka dni system będzie odkrywał nowe obiekty. "Liczymy, że system pomoże nam pogłębić wiedzę o procesach zachodzących w kosmosie i lepiej poznać ewolucję gwiazd i układów złożonych." - powiedział Marek Pawłowski, rzecznik prasowy Instytutu Problemów Jądrowych.

Więcej na gazeta.pl 
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Współpraca Polski z organizacjami międzynarodowymi Najbardziej uniwersalną i rozpowszechnioną na świecie organizacją jest Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ).Do jej utworzenia przyczyniła się również Polska
  • Ochrony środowiska przed odpadami Odpady od wieków towarzyszą człowiekowi. Jednak dopiero w XX wieku stały się prawdziwym problemem. Wynika to z coraz większej ich ilości i negatywnego wpływu na środowisko naturalne.
  • Układ okresowy pierwiastków Pierwiastek chemiczny to według pierwotnej definicji substancja, której nie da się chemicznymi sposobami rozłożyć na prostsze substancje.
  • Koszty leasingu Wynagrodzenie finansującego składa się z następujących elementów: opłaty manipulacyjne z tytułu zawarcia umowy leasingu, marża, koszty finansowania, warunki zakupu przedmiotu leasingu od dostawcy
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka