Wyszukiwarka
Muzyka Elektroniczna
Dodał admin, 2009-04-13 Autor / Opracowanie: technomaniak02
Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.

1  2    >

Na początku XX wieku zaczęły powstawać różne inne instrumenty zasilane prądem elektrycznym takie jak np. Theremin, Fale Martenota czy Audion Piano. Te instrumenty wykorzystywane były w różnych gatunkach muzycznych np. w muzyce klasycznej czy rozrywkowej. Ok. roku 1913 powstał prototyp muzyki noise czyli ekstremalnej muzyki w której głównym rodzajem dźwięku jest hałas generowany przy pomocy instrumentów elektronicznych. Głównym przedstawicielem noise'u jest dziś Merzbow zaś prekursorem wczesnego noise'u był włoski futurysta i kompozytor Luigi Russolo. Inni ważni muzycy czerpiący z tej estetyki to Edgar Varese, John Cage i Karlheinz Schtockhausen, którzy są uznawani za najwybitniejszych muzyków elektronicznych i nowoczesnych. Odmiany noise'u które powstały w drugiej połowie XX wieku to harsh noise, power noise, power electronics, ambient noise. Muzyka noise miała duży wpływ na powstanie w latach 70. muzyki industrialnej. Muzyka elektroniczna zaczęła na dobre ewoluować pod koniec lat 40. XX wieku. Wtedy to Pierre Schaeffer zainicjował kierunek w muzyce nowoczesnej który nazwał Muzyką Konkretną. Nurt ten charakteryzował sie tym że twórca zgrywał dźwięki z otoczenia takie jak odgłosy ruchu ulicznego, dźwięki natury itp. i robili z nich specyficznie brzmiące ''kolaże dźwiękowe''. Idee muzyki konkretnej wykorzystywano w różnych innych gatunkach muzycznych np. w muzyce ambient. Innym ważnym nurtem we wczesnej muzyce elektronicznej był Minimalizm. Ten nurt powstał w latach 60. a jego najważniejszymi twórcami są: Terry Riley, Philip Glass, Steve Reich czy La Monte Young. Minimalizm jak sama nazwa wskazuje opierał sie na minimalnej ilości wykorzystywanych dźwięków i prostocie tworzonych kompozycji. Utwory z tego gatunku szczególnie na początku, były wykonywane na instrumentach akustycznych, dopiero później zaczęto w nich używać instrumenty elektroniczne.
Na przełomie lat 60. i 70. kształtował się pochodzący z rocka progresywnego i psychodelicznego tzw. rock elektroniczny czyli taki, który wykorzystywał instrumenty elektroniczne a w szczególności syntezatory (np. Moog czy Akai). Głównymi przedstawicielami tego gatunku byli: Jean Michel Jarre, Vangelis, Klaus Schulze czy Tangerine Dream. Ich kompozycje znacznie odbiegały od typowego rockowego brzmienia m.in. dlatego, że w większości były tworzone przy pomocy syntezatorów. Muzykę tych wykonawców zaczęto określać mianem Krautrock co z niemieckiego oznacza ''szwabski rock''. Muzyka takich artystów jak Jean Michel Jarre była dość komercyjna. W połowie lat 70. w Wielkiej Brytani pojawił się inny nurt muzyki elektronicznej wywodzący sie z punk rocka- Industrial. Muzyke tą charakteryzuje ciężkie mechaniczne brzmienie oraz odgłosy z fabryk i dźwięki wydawane przez różne maszyny. W przeciwieństwie do muzyki JMJ czy Tangerine Dream industrial był muzyką niekomercyjną i mroczną. Czołowi przedstawiciele industrialu to: Throbbing Gristle, Cabaret Voltaire, Coil, SPK, Front 242, Laibach.  

1  2    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Maanam Maanam – polski zespół rockowy, jeden z najpopularniejszych polskich przedstawicieli tego gatunku.
  • Muzyka Elektroniczna Początki muzyki elektronicznej sięgają końca XIX wieku kiedy to w 1876 Eliash Gray wynalazł tzw. muzyczny telegraf.
  • Historia Jazzu Początkowa faza rozwoju jazzu wiąże się z Nowym Orleanem, miastem o bogatej tradycji muzycznej. Stamtąd pochodził jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków tego gatunku
  • Lady Pank - historia zespołu Lady Pank – polski zespół rockowy założony w 1981 roku w Warszawie przez Jana Borysewicza i Andrzeja Mogielnickiego. Jedna z najpopularniejszych grup w historii polskiego rocka.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka