Wyszukiwarka
Sztuczne satelity
Dodał admin, 2008-03-13
Tak często pomija się je w ważnych rozważaniach na temat księżyców, gwiazd czy galaktyki

1  2  3  4  5  6  7  8  9    >

Jednakże ich rola jest olbrzymia, i to nie tylko dla badań nad wszechświatem, lecz także w codziennym życiu. Nie zdajemy sobie sprawy, że bez przerwy korzystamy z ich możliwości. Dzięki nim otrzymujemy coraz dokładniejsze prognozy pogody, często są też wykorzystywane do przekazywania sygnału telewizyjnego - chociażby przez Atlantyk. Istnieją także satelity służące do określania własnej pozycji - korzystają z nich popularne ostatnio odbiorniki GPS (notabene odbiorniki GPS wbudowywane są ostatnio we wszystko - np. telefony komórkowe czy nawet zegarki). Nie można także zapomnieć o nieco mniej popularnym zastosowaniu satelitów - o szpiegowaniu.

Mała chronologia sztucznych satelitów

    Sztuczny satelita to obiekt stworzony przez człowieka który krąży wokół jakiegoś ciała niebieskiego, np. wokół Ziemi. Pierwszym w historii sztucznym satelitą był radziecki Sputnik 1, wysłany na orbitę w 1957 roku. Od tamtej pory wysłano dziesiątki takich urządzeń…

    • Sputnik 1 (4 październik 1957) Satelita badawczy ZSRR, pierwszy sztuczny satelita Ziemi. Wyniesiony został na orbitę za pomocą rakiety nośnej A/SL-1. Pozostawał na orbicie do 4 stycznia 1958 roku.
    • Sputnik 2 (3 listopad 1957) Satelita badawczy ZSRR, na którego pokładzie znajdował się pies Łajka. Satelita pozostawał na orbicie do 14 kwietnia 1958 roku.
    • Explorer 1 (31 stycznia 1958) Satelita badawczy USA, wyniesiony na orbitę przez rakietę nośną Juno 1. Był to pierwszy sztuczny satelita amerykański, a trzeci na świecie. Uważano go za znacznie trwalszego niż Sputniki. Pozostawał na orbicie do kwietnia 1970 roku. Satelita odkrył obecność pasów promieniowania (pasy Van Allena) wokół Ziemi.
    • Vanguard 1 (17 marca 1958) Satelita badawczy USA, drugi satelita amerykański, wysłany przez Marynarkę Wojenną USA. Charakterystyczną cechą dla tego satelity jest to, że zasilany był przez baterie słoneczne.
    • Explorer 6 (7 sierpnia 1959) Satelita badawczo - geologiczny USA, wystartował z Przylądka Canaveral, wyniesiony przez rakietę nośną Thor Able. Był on pierwszym z Explorerów geofizycznych. Kontynuował badania nad pasami Van Allena.
    • Łuna 1 (2 stycznia 1959) Sonda ZSRR, której celem było lądowanie na Księżycu. Startowała z Kosmodromu Bajkonur w Azji Środkowej. Była pierwszą sondą, która osiągnęła drugą prędkość kosmiczną. Ostatecznie minęła Księżyc i weszła na orbitę okołosłoneczną z trzecim stopniem rakiety nośnej.
    • Łuna 2 (12 września 1959) Sonda ZSRR, pierwsza dotarła do Księżyca, rozbijając się o jego powierzchnię na Morzu Deszczów. Zostawiła tam kule z godłem ZSRR.
    • Łuna 3 (4 października 1959) Sonda ZSRR, rozpoczęła fotografowanie powierzchni Księżyca z odległości około 65 000km. Jako pierwsza sfotografowała odwrotną stronę.
    • Pionner 4 (3 marca 1959) Sonda USA, wyniesiona na orbitę za pomocą rakiety Juno 2. Jest drugą sondą, która uzyskała drugą prędkość kosmiczną. Przeleciała w znacznej odległości od Księżyca.
    • Discoverer 13 (10 sierpnia 1960) Satelita USA, którego celem był wywiad fotograficzny. Na orbitę wyniesiony został za pomocą rakiety nośnej Thor Agena. Wyrzucił na Ziemię kapsułę z błoną fotograficzną, wydobytą następnie z Oceanu Spokojnego.  

1  2  3  4  5  6  7  8  9    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • 7 technologii bezprzewodowych, które rządzą światem Obojętnie, czy chodzi o nowy produkt lub ten już dostępny, często nie możemy się powstrzymać od czytania lub napotykamy się na wiadomości dotyczące technologii bezprzewodowych.
  • Fale radiowe Fale radiowe są formą promieniowania elektromagnetycznego. Teorię przewidującą i objaśniającą własności fal elektromagnetycznych stworzył James Clerk Maxwell.
  • Łączność radiowa Radio - środek masowego przekazu, rozpowszechnia audycje adresowane do różnorodnego i nieograniczonego kręgu radiosłuchaczy, odbierane przez odbiorniki radiowe.
  • Transmisja danych z komórki Od niedawna dostępna jest zaś technologia HSCSD oraz GPRS. Pokrótce postaram się przybliżyć czytelnikom te technologie...
NEWSY
  • iPLUS iPlus to największy zasięg szerokopasmowego dostępu do internetu w technologii 3G oraz superszybki internet w technologii HSDPA. Usługi trzeciej generacji dostępne są już w ponad 80 różnych
  • Wybory prezydenckie w Gruzji Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili ma szansę na reelekcję w pierwszej turze, jeśli potwierdzą się wyniki sondaży exit polls.
  • Obniżki połączeń do sieci komórkowych dla abonentów TP Prezes UKE zatwierdził projekty zmiany opłat połączeń z sieci stacjonarnej TP do sieci komórkowych (F2M) przedłożone przez Telekomunikację Polską S.A.
Copyright © 2007-2009seoteka