Wyszukiwarka
Opis anatomiczny układu szkieletowego
Dodał admin, 2008-01-09 Autor / Opracowanie: Jadwiga rytko
Układ szkieletowy, kostny człowieka to wszystkie kości ciała człowieka. Szkielet dorosłego człowieka składa się z około 206 kości.

1  2  3  4    >

Kościec ludzki dzieli się na:
•    Kościec osiowy
•    Kości czaszki
•    Kościec kończyny górnej
•    Kościec kończyny dolnej

Kościec osiowy
Do kośćca osiowego zalicza się: kręgosłup, żebra i mostek. Powyższe elementy kostne stanowią rusztowanie tułowia.
Kręgosłup składa się z 33-34 nieparzystych kręgów, ułożonych jeden na drugim. Kręgi dzielimy w zależności od rozmieszczenia na 7 kręgów szyjnych, 12 kręgów piersiowych, 5 kręgów lędźwiowych, 5 kręgów krzyżowych i 4-5 kręgów guzicznych.
Kręgi szyjne piersiowe i lędźwiowe tworzą ruchomą , przedkrzyżową część kręgosłupa i nazywamy je kręgami prawdziwymi.
Kręgi krzyżowe zrastają się w okresie dojrzewania płciowego w jedną całość zwaną kością krzyżową. Kręgi guziczne zwane też ogonowymi u człowieka znajdują się w stanie szczątkowym i właściwie nie posiadają większego znaczenia w mechanice kręgosłupa. Część krzyżowo- guziczną kręgosłupa tworzą kręgi rzekome.

Budowa kręgu
W każdym kręgu wyróżnia się część przednią, zwaną trzonem kręgu oraz część tylną, zwaną łukiem kręgu. Trzon wraz z łukiem ograniczają otwór kręgowy. Z połączenia wszystkich otworów kręgowych powstaje kanał kręgowy, w którym mieści się rdzeń kręgowy wraz z oponami.
Trzon kręgu ma kształt niskiego walca, na nim wyróżniamy płaską nieco chropowatą powierzchnię górną i dolną, które służą do połączenia z krążkiem międzykręgowym. Łuk kręgu rozpoczyna się z tylne strony trzonu dwiema nasadami, które przedłużają się w blaszki zespalające się w płaszczyźnie pośrodkowej. Od łuku kręgu odchodzi siedem wyrostków.
Wyrostek kolczysty jest nieparzystym wyrostkiem, odchodzącym od łuku kręgu ku tyłowi i nieco w dół. Wyrostki kolczyste służą do przyczepu mięśni i więzadeł.
Wyrostki poprzeczne parzyste odchodzą od łuku kręgu w bok i podobnie jak wyrostki kolczyste, służą do przyczepu mięśni i więzadeł.
Wyrostki stawowe występują w liczbie czterech. Zaopatrzone są w powierzchnie stawowe, służące do połączenia stawowego kręgów między sobą. Para wyrostków stawowych skierowana ku górze to wyrostki stawowe  górne, pokryte powierzchniami stawowymi górnymi. Druga para skierowana w dół to wyrostki stawowe dolne zaopatrzone w powierzchnie stawowe dolne.

Kręgi szyjne
Kręgi te w liczbie siedmiu są najmniejszymi z kręgów prawdziwych. Dwa pierwsze kręgi szyjne szczytowy i obrotowy służą do połączenia kręgosłupa z czaszką i w związku z tym ich budowa znacznie różni się od pozostałych.
Trzon kręgów szyjnych jest niski i na przekroju poziomym poprzecznie owalny. Łuk kręgu jest cienki, pochylony w  swej tylnej części ku dołowi. Otwór kręgowy jest duży kształtu trójkątnego. Wyrostki  kolczyste kręgów szyjnych są pochylone nieco ku dołowi, a na swych wierzchołkach w kręgach od 2 do 6  wykazują charakterystyczne rozwidlenie. Wyrostek kolczysty siódmego kręgu wykazuje duże podobieństwo do wyrostków kolczystych kręgów piersiowych; jest znacznie dłuższy, wystający i nierozwidlony. 

1  2  3  4    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Promieniowanie laserowe w kosmetyce Wygląd naszej skóry w bardzo dużym stopniu zależy od higienicznego trybu życia, odpowiedniego doboru kosmetyków, a także od regularnych wizyt u kosmetyczki
  • Kinezyterapia Metoda PETO Twórcą metody PETO był węgierski lekarz, filozof i pedagog. W 1947r. utworzył w Budapeszcie Instytut Osób Niepełnosprawnych Ruchowo.
  • Kosmetologia - podstawowe pojęcia Kosmetologia - dział dermatologii zajmujący się leczeniem i pielęgnowaniem skóry ciała ze stanów chorobowych (alergie, suchość, łojotok, łuszczenie, zmarszczki) oraz włosów, paznokci
  • Anoreksja i bulimia Zaburzenia odżywiania występują pod dwiema postaciami: jadłowstrętu psychicznego - zwanego anoreksją (anorexia nervosa) oraz żarłoczności psychicznej - zwanego bulimią (luniaa)
NEWSY
  • Warto urlopować z polisą i kredytem w portfelu Jeśli w Polsce korzystamy z powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, to mamy prawo do bezpłatnej opieki medycznej we wszystkich krajach Unii Europejskiej i w Szwajcarii.
  • Spam będzie surowiej karany Badania firmy Symantec dowodzą, że aż 59 proc. całej poczty elektronicznej wysyłanej na Świecie to spam. Sytuację tę mają zmienić nowe przepisy antyspamowe.
  • W RAJDZIE MAGURSKIM DEBIUTUJE NOWA ZAŁOGA Prace nad programem rajdowym Fiata Punto Super 2000 w Polsce trwały od kilku miesięcy. Dziś wiadomo już na pewno, że Maciej Lubiak i Sebastian Rozwadowski oficjalnie rozpoczynają starty w barwach
Copyright © 2007-2009seoteka