Wyszukiwarka
Niezwykłe monety na wielkie święto Krakowa !
Dodał Administrator,
Specjalna uroczystość z udziałem Prezesa Narodowego Banku Polskiego, wystawa monet i medali w Oddziale Okręgowym NBP w Krakowie, a także konkursy z bardzo cennymi nagrodami…


to tylko niektóre wydarzenia organizowane przez NBP w związku z emisją monet z okazji 750-lecia lokacji Krakowa. NBP wyemituje złote monety o nominale 200 zł, srebrne 10 zł oraz 2 zł Nordic Gold. Monety zostaną wprowadzone do obiegu w dniu 22 maja 2007 r. i od tego dnia będą dostępne w kasach numizmatycznych 16 Oddziałów Okręgowych NBP w całej Polsce.

Monety kolekcjonerskie – złota i srebrna – zostały wybite stemplem lustrzanym. Moneta złota ma nominał 200 zł, natomiast srebrna – 10 zł.

Awers (z lewej) monety złotej, obok godła RP i roku emisji, przedstawia fragment aktu lokacyjnego w języku łacińskim. Na rewersie znajduje się wizerunek księcia krakowskiego i sandomierskiego Bolesława Wstydliwego (wg obrazu Jana Matejki), księcia, który 5 czerwca 1257 r.  wraz z matką księżną Grzymisławą oraz żoną Kinga wystawił dokument lokacji Krakowa na prawach magdeburskich.

Na awersie (z lewej) srebrnej dziesięciozłotówki, w jego centralnej części, znajduje się wizerunek Bramy Floriańskiej, a na rewersie wizerunki pieczęci, którymi Książe Bolesław Wstydliwy akt lokacji uwierzytelniał oraz pierwsze słowa z tego dokumentu.

Obie monety zostały zaprojektowane przez Roberta Kotowicza. Moneta srebrna została wybita w nakładzie 58 000 sztuk, natomiast złota – 9 600 sztuk.

Monetę o nominale 2 zł Nordic Gold zaprojektowali wspólnie Ewa Tyc-Karpińska (awers) oraz Robert Kotowicz (rewers).

N rewersie dwuzłotówki przedstawiony został wizerunek fragmentu pieczęci księcia Bolesława Wstydliwego z tytułem monety, natomiast na awersie m.in. godło RP i oznaczenie roku emisji.

Więcej na nbportal.pl
WARTO PRZECZYTAĆ
  • Inflacja Wszelka działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem korzyści jak i strat. Ponadto, zmiana działalności gospodarczej wywołuje korzyści i straty w różnym stopniu odczuwalne przez społeczeństwo.
  • Handel internetowy - meble, tanie opony Artykuł charakteryzujący drudne branże na rynku internetowym, w oparciu o przykłady sklepów internetowych sprzedających meble i tanie opony
  • Szlak orlich gniazd Szlak Orlich Gniazd prowadzi z Krakowa, przez Ojców do Pieskowej Skały, skąd biegnie dalej do Olkusza, zahacza o Pustynię Błędowską, skąd przez Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bobolice, Mirów…
  • Jak budować właściwe podstawy komunikacji społecznej W nurcie ideologii związanych z rozwojem cywilizacyjnym i społecznym wyraźnie można wyodrębnić myśl europejską, silnie podkreślającą humanizm, udział jednostki w życiu społecznym
NEWSY
  • Mitsubishi Concept-cX Siedemdziesiąt lat doświadczeń koncernu Mitsubishi Motors Corporation w opracowywaniu systemów napędu na 4 koła, daje niespotykane korzyści w zakresie aktywnego bezpieczeństwa na drodze.
  • Konferencja Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami SC Consulting we współpracy z IFMA Polska ma przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji konferencji: „Narzędzia Informatyczne Wspomagające Zarządzanie Nieruchomościami”,
  • Warsztaty QRP Zapraszamy do udziału w Warsztatach QRP, które odbędą się w dniach 14-16 września 2007 w Tomaszowie Mazowieckim.
Copyright © 2007-2009seoteka