Wyszukiwarka
System ekspercki Choroby układu oddechowego
Dodał admin, 2008-02-13 Autor / Opracowanie: Paweł Kruk, Wanda Rydlewska
System ekspercki jest to program, lub zestaw programów komputerowych wspomagający korzystanie z wiedzy i ułatwiający podejmowanie decyzji.

1  2  3    >

Do stworzenia naszego systemu eksperckiego wykorzystaliśmy moduł PC SHELL pakietu SPHINX firmy AITECH, moduł CAKE i DETREEX oraz program Microsoft Visio. Uruchomienie programu następuje automatycznie po jego otwarciu.

1. DETREEX

Nasze dane zapisaliśmy do programu Excel. Pierwsza linijka zawierała oznaczenie elementów wejściowych oraz wyjściowych (we- odpowiednio dla każdego atrybutu wejściowego oraz wy- dla atrybutu końcowego). Kolejna linijka zawierała konkretne nazwy atrybutów tj. kaszel, katar, bol_w_klatce_piersiowej itd. Ostatnia kolumna zawierała atrybut CHOROBY.
Kolejne wiersze są to już odpowiedzi do powyższych atrybutów. Czyli np. dla atrybutu kaszel odpowiedz może być tak, nie, brak.
Tak przygotowany dokument zapisaliśmy jako „Tekst (rozdzielony znakami tabulacji)”. Następnie otworzyliśmy powstały dokument testowy i zapisaliśmy go jako .LRN czyli plik rozpoznawalny przez program Detreex tzw Plik uczący. Następnie kliknęliśmy przycisk z symbolem drzewa „Generuj drzewo (crtl+D)”, a potem wyświetliliśmy je.

2. PC SHELL

a. Sources : opis źródeł wiedzy. Korzystamy z źródła wiedzy what_is utworzonego za pomocą CAKE. Ma ono rozszerzenie .dbw.
sources
coto:
type what_is_file
file "choroby.dbw";
end;

b. Facets: Zawiera zbiór deklaracji oraz zbiór atrybutów.

facets
choroby:
single yes
val oneof { "Alergia oddechowa",
"Angina",
"Astma oskrzelowa",
"Astma pyłkowa", itd….}
kaszel_tn:
single yes
query "[BCZY MASZ KASZEL?"
val oneof {"Tak","Nie"};
kaszel:
single yes
query "[BJAKI MASZ RODZAJ KASZLU?"
val oneof {"Mokry","Suchy","Z odkrztuszaniem wydzieliny","Przewlekły","Uporczywy","Napadowy",
"Po położeniu się na wznak","Poranny kaszel bez powodu"};


1  2  3    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Klasyfikacja wirusów i szczegóły ich działania Najstarszym i jednocześnie najbardziej znanym typem wirusa jest tak zwany wirus plikowy. Wirus taki do rozmnożenia i przeniesienia się w inne miejsce potrzebuje nosiciela, jakim jest plik.
  • Ochrona danych osobowych Wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej informacji pochodzącej od byłego pracodawcy, jest w świetle tej ustawy nielegalne i zagrożone karą ograniczenia wolności do lat 2.
  • DRAM Pojedyncza komórka DRAM składa się w rzeczywistości tylko z tranzystora i kondensatora. Z tego też względu pamięć DRAM pozwala na uzyskanie najwyższego stopnia integracji.
  • Red Hat Linux Dzięki swoim cechom Red Hat Linux jest szeroko stosowany w zwykłych systemach odpowiedzialnych za kierowanie ruchem w sieci, w serwerach wydruków, ppp, poczty, ftp, serwerach... (Marcin D.)
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka