Wyszukiwarka
Linux Debian
Dodał admin, 2007-08-05
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). (Marcin D.)

1  2    >

Czym jest Debian ?
Debian to wolny system operacyjny (OS). System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Debian używa jądra (jest to rdzeń systemu operacyjnego) Linux, ale większość podstawowych narzędzi pochodzi z projektu GNU. Dlatego system nazywa się GNU/Linux.
Linux jest jądrem uniksopodobnego sytemu operacyjnego. Pierwotnie był on przeznaczony dla maszyn 386 (i lepszych), a teraz jest on w trakcie przenoszenia na inne architektury, włącznie z wieloprocesorowymi. Linuksa napisał Linux Torvalds i wielu informatyków z całego świata.
Poza samym jądrem, system ,,Linux” zazwyczaj posiada:
• System plików zgodny ze Standardem Hierarchii Linuksowego Systemu Plików
• Szeroki wybór narzędzi Uniksowych, z których wiele było stworzonych przez projekt GNU oraz Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF).
Kombinacja jądra Linuksa, jego systemu plików, oprogramowania pochodzącego z projektu GNU i FSF, oraz innego oprogramowania, jest tak zaprojektowana, aby osiągnąć kompatybilność ze standardem POSIX (IEEE 1003.1)
Debian to coś więcej niż sam system operacyjny: zawiera ponad, 15490 pakietów,
czyli skompilowanych programów zapakowanych w łatwy do instalacji format.
Projekt Debian to grupa osób, które wspólnie zdecydowały się stworzyć wolny system operacyjny. Stworzony przez nas system nazywa się Debian GNU/Linux, albo krótko: Debian.
System operacyjny to zestaw podstawowych programów i narzędzi, które umożliwiają komputerowi działanie. Rdzeniem systemu operacyjnego jest jądro. Jest to najbardziej podstawowy program w komputerze, który zarządza systemem i pozwala uruchamiać inne programy.
Systemy Debian używają obecnie jądra Linux. Jest to oprogramowanie, które zaczął tworzyć Linus Torvalds, a którym obecnie zajmują się tysiące programistów z całego świata.
Trwają jednak prace mające na celu udostępnienie Debian innym jądrom, przede wszystkim Hurt. Burd to zestaw serwerów, które działają wokół mikrojądra (takiego jak Mach) udostępniając różne usługi. Hurt jest oprogramowaniem wolnym, tworzonym przez projekt GNU.
Duża część podstawowych programów narzędziowych tworzących system operacyjny pochodzi z projektu GNU; stąd nazwy: GNU/Linux oraz GNU/Burd. Te narzędzia są także darmowe.
Projekt Debian został stworzony przez Diana Murdocka w 1993 roku i na początku był sponsorowany przez projekt GNU Fundacji Wolnego Oprogramowania (FSF). Dziś deweloperzy Debian myślą o nim jak o bezpośrednim potomku projektu GNU.
Mimo, że Debian GNU/Linux jest Wolnym Oprogramowaniem, jest on podstawą, na której mogą powstawać kolejne dystrybucje Linuksa. Przez dostarczanie niezawodnego, szeroko rozbudowanego systemu podstawowego, Debian dostarcza system Linux użytkownikom ze zwiększoną kompatybilnością i pozwala twórcom dystrybucji Linuksa skupić uwagę na rzeczach, które powodują, że ich dystrybucja jest szczególna.
• Debian GNU/Linux jest rozpowszechniany z mapami znaków dla blisko dwóch tuzinów klawiatur wraz z narzędziami (w pakiecie kbd) do instalowania, przeglądania i modyfikowania map.
Podczas instalacji systemu użytkownik jest proszony o określenie klawiatury
• Znaczna większość programów w pakietach obsługuje wprowadzanie znaków innych niż US-ASCII używanych w innych językach (Np. ISO-8859-1 czy ISO-8859-2); niektóre programy obsługują wielobajtowe języki, takie jak japoński czy chiński.

1  2    >


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • Nowoczesne platformy przekazu informacji W dzisiejszych czasach dostęp do informacji, i jej powszechność stanowią jeden z warunków realizacji praw człowieka, oraz konstytucyjnych praw obywateli.
  • UNIX System operacyjny Unix jest obok systemu MS-DOS i Windows jednym z najpopularniejszych obecnie systemów operacyjnych. Jest to system, który został napisany przez Kena Thompsona...
  • Urządzenia sieciowe Sieć komputerowa - grupa komputerów lub innych urządzeń połączonych ze sobą w celu wymiany danych lub współdzielenia różnych zasobów,
NEWSY
  • Niemiecki rynek pracy otwarty dla Polski od 2009 r.? Rząd niemiecki debatuje nad uchyleniem ograniczenia rynku pracy dla obywateli z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, jeszcze przed 2009 rokiem. Unijny komisarz ds. zatrudnienia
  • BBC komentuje Killzone 2 British Broadcasting Company opisało ostatnio, będącą jeszcze w produkcji, grę Killzone 2. Dziennikarze stacji, jako jedni z pierwszych, mieli okazję pograć w demo tytułu. Wrażenia ?
  • Obchody Dnia Niepodległości w Chicago W niedzielę, 11 listopada odbyły się liczne obchody Dnia Niepodległości w Chicago. Jedna z uroczystości została zorganizowana przez Konsulat Generalny RP w Muzeum Polskim w Ameryce.
Copyright © 2007-2009seoteka