Wyszukiwarka
Czynniki ch³odnicze
Doda³ admin, 2007-10-07 Autor / Opracowanie: Pawe³ Kowalewski
Pierwsze urz±dzenia ch³odnicze, budowane w drugiej po³owie XIX wieku, by³y nape³niane ró¿nymi czynnikami, przede wszystkim amoniakiem, chlorkiem metylu CH3cl, dwutlenkiem wêgla i dwutlenkiem siarki.

<  1  2  

 Do grupy czynników naturalnych nale¿±:
Amoniak R717 jest stosowany w du¿ych i ¶rednich urz±dzeniach sprê¿arkowych. Jest bezbarwny, charakteryzuje siê ostrym zapachem, dziêki czemu ³atwe jest wykrycie nieszczelno¶ci w instalacji. W temperaturze powy¿ej 120*C mo¿e nast±piæ rozk³ad amoniaku na wodór i azot, co grozi awari± urz±dzenia. Amoniak jest palny, a w mieszaninie z powietrzem o stê¿eniu od 15 do 28%- wybuchowy. Dzia³a silnie na mied¼ i jej stopy oraz na cynk. W obecno¶ci niklu nastêpuje jego rozk³ad. Z wod± amoniak tworzy roztwory o dowolnym stê¿eniu, dlatego woda w amoniaku nie ulega zamarzaniu.
Propan R290 jest czynnikiem wysokoci¶nieniowym, nale¿y do grupy wêglowodorów nasyconych. Jest stosowany przede wszystkim w du¿ych urz±dzeniach ch³odniczych, bêd±c dobrym zamiennikiem dla R22. Jest ³atwo dostêpny i tani. Jego zasadnicza wada to palno¶æ, a przy ma³ych stê¿eniach z powietrzem - wybuchowo¶æ. Nie dzia³a niszcz±co na oleje mineralne i materia³y konstrukcyjne.
Dwutlenek wêgla R744 by³ u¿ywany od pocz±tku XX wieku, nastêpnie zaniechany w momencie wprowadzenia freonów . Jest nieszkodliwy dla otoczenia, nietoksyczny i niepalny. Przy du¿ych stê¿eniach grozi uduszeniem, dlatego w pomieszczeniach konieczne jest stosowanie wentylacji wywiewnej. Jest ³atwo dostêpny, o niskiej cenie, prostej obs³udze i konserwacji.
Woda R718 ma wiele pozytywnych cech, ale mo¿e byæ stosowana jedynie w temperaturach dodatnich. Ze wzglêdu na konieczno¶æ przet³aczania du¿ych ilo¶ci objêto¶ciowych pary jest stosowana jedynie w urz±dzeniach strumieniowych.
Nale¿y zaznaczyæ, ¿e omówione powy¿ej czynniki ch³odnicze s± wybrane przyk³adowo i ¿e w dalszym ci±gu s± poszukiwane inne o wiele doskonalsze.
Ch³odziwa
W niektórych urz±dzeniach ciep³o z ch³odzonego pomieszczenia nie jest odprowadzane bezpo¶rednio przez paruj±cy czynnik , lecz przez ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze. Ciecz ta, nazywana ch³odziwem lub solank±, jest ch³odzona za pomoc± urz±dzenia ch³odniczego. Uk³ad taki nazywa siê po¶rednim. Cieczami po¶rednicz±cymi mog± byæ: woda lub wodne roztwory soli, glikoli i alkoholi. Ich stê¿enia powinny byæ takie, aby temperatura krzepniêcia roztworu by³a ok. 5*C ni¿sza od temperatury parowania czynnika ch³odniczego.
Oleje
Zasadniczym zadaniem oleju w sprê¿arkach, w tym równie¿ ch³odniczych, jest smarowanie ³o¿ysk, cylindrów, mechanizmu napêdowego, zaworów roboczych i pier¶cieni uszczelniaj±cych. Ponadto zadaniem oleju jest uszczelnianie luzów ³o¿yskowych oraz odprowadzanie ciep³a wydzielaj±cego siê wskutek tarcia i pracy sprê¿ania
W¶ród stosowanych olejów rozró¿nia siê: mineralne, otrzymywane z ropy naftowej, pó³syntetyczne i syntetyczne. Sk³adnikami olejów syntetycznych s± poliglikole lub poliestry; wiêksze zastosowanie w ch³odnictwie znalaz³y te drugie. Wszystkie oleje musz± charakteryzowaæ ciê odpowiedni± lepko¶ci± w ca³ym zakresie temperatur wystêpuj±cych w urz±dzeniu, smarno¶ci±, nisk± temperatur± krzepniêcia i wysok± temperatur± zap³onu. Oleje musz± byæ obojêtne chemicznie wzglêdem czynników ch³odniczych, odznaczaæ siê ma³± higroskopijno¶ci± oraz nie zawieraæ zwi±zków parafinowych, które w niskiej temperaturze wydzielaj± siê w stanie sta³ym. Rodzaj oleju odpowiedni dla stosowanego czynnika ch³odniczego i typu sprê¿arki okre¶laj± zalecenia producenta


<  1  2  






WARTO PRZECZYTAÆ
  • SETI @ Home W SETI@Home mo¿e uczestniczyæ ka¿dy u¿ytkownik Internetu. Wziêcie udzia³u w Projekcie wymaga jedynie zainstalowania na komputerze programu klienta SETI i utworzenia indywidualnego konta uczestnika
  • Energia wiatrowa Energia by³a, jest i bêdzie potrzebna ludziom w ich ¿yciu. Jej postaæ, forma czy wykorzystanie mo¿e byæ ró¿ne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemys³owej
  • GPS - zasada dzia³ania Procedura obliczania pozycji pocz±tkowej rozpoczyna siê od okre¶lenia widzialnych satelitów. Ka¿dy odbiornik ma w pamiêci wzorce kodów PRN wszystkich satelitów (bodaj¿e s± 34 kody).
  • Promieniowanie UV Promieniowanie UV, nadfiolet, ultrafiolet, promieniowanie elektromagnetyczne o fali d³. 10–400 nm., nie wywo³uj±ce wra¿eñ wzrokowych.
NEWSY
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Ju¿ niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
  • Polsat w HDTV 25 maja przysz³ego roku w ofercie Cyfrowego Polsatu pojawi siê pierwszy kana³ telewizyjny nadawany w rozdzielczo¶ci HD - bêdzie to Polsat Sport HD. Przedstawiciele Cyfrowego Polsatu informuj±,
  • Ukraina-Polska: nowy mur graniczny na Bugu ? Po wej¶ciu Polski do strefy Schengen ceny wiz dla s±siadów ze Wschodu wzrosn±. Polska mniejszo¶æ na Bia³orusi i Ukrainie obawia siê utrudnieñ w kontaktach z krajem - pisze Rzeczpospolita
Copyright © 2007-2009seoteka