Wyszukiwarka
Prawo Gospodarcze
Dodał admin, 2007-10-06 Autor / Opracowanie: Ola_W
Pierwszym aktem prawnym, który w sposób odmienny od dotychczasowego regulował działalność gospodarczą była ustawa z 23.XII.1988r.

<  1  2  3  4  5    >


Przygotowanie umowy gospodarczej
Zawarcie umowy gospodarczej pociąga za sobą konsekwencje majątkowe, finansowe, i stąd przed zawarciem takiej umowy trzeba czynić przygotowania. Takim przygotowaniom służy umowa przedwstępna. Umowa przedwstępna to taka, w której obie strony lub jedno z nich zobowiązuje się do zawarcia w przyszłości określonej umowy i zawiera istotne postanowienie umowy przyrzeczonej. Z takimi umowami przedwczesnymi spotykamy się w procesie inwestycyjnym i przebranżowienie.

Każda umowa gospodarcza w swej treści powinna zawierać elementy, które maja wpływ na treść tej umowy i bezpieczeństwo. Te elementy to:
- w treści umowy powinna być zawarta jej nazwa,
- data i miejsce zawarcia umowy,
- dokładne oznaczenie strony umowy i ich przedstawicieli,
- oznaczenie ceny towaru, usługi lub sposobu naliczenia,
- dokładne oznaczenie przedmiotu umowy,
- oznaczenie terminu świadczenia (wykonania usługi, spłaty zadłużenia),
- powinny być wskazane możliwości przejścia praw tej umowy na inne osoby,
- miejsce u umowie, gdzie strony powinny uregulować wzajemne prawa i obowiązki wg.
  swojego uznania i w sposób zgodny z prawem,
- powinna być zawarta klauzula informacyjna, jakie przepisy prawa będziemy stosowali na
  wypadek sporu powstałego na tle tej umowy,
- w umowie powinna być klauzula juryzdykcjna, czyli zapis, z którego będzie wynikało, jaki
  sad jest właściwy do rozstrzygania sporów powstałych na tle umowy,
- ilość egzemplarzy sporządzonych z zaznaczeniem kto je otrzyma,
- podpisy stron.

Umowa dostawy i umowa sprzedaży
1)Umowa sprzedaży polega na tym, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i za nią zapłacić. Przedmiotem umowy sprzedaży mogą być rzeczy oznaczona co do gatunku (które da się zmierzyć, zwarzyć), rzeczy oznaczone co do tożsamości. Są to rzeczy posiadające im tylko cechy niepowtarzalne (obraz, jedyny w swoim rodzaju znaczek). Przedmiotem umowy sprzedaży mogą być rzeczy istniejące lub które zostaną wytworzone. Wydanie rzeczy przy tej umowie odbywa się częściowo, periodycznie lub jednorazowo.
2)Umowa dostawy to taka umowa, w której dostawca zobowiązuje się do wytworzenia rzeczy co do gatunku oraz do ich dostarczenia częściowo lub merytorycznie, a druga strona (odbiorca) zobowiązuje się do odebrania rzeczy i zapłacenia. Przedmiotem umowy dostawy mogą być jedynie rzeczy oznaczona co do gatunku (które da się zmierzyć, zwarzyć). Przedmiotem umowy dostawy są rzeczy nieistniejące w momencie spisywania umowy. Wydanie rzeczy przy tej umowie odbywa się częściowo lub periodycznie. Jeżeli zastrzeżono, że przedmiot dostawy ma być wytworzony z surowca określonego gatunku lub pochodzenia to dostawca ma obowiązek zapoznać z tym surowcem odbiorcę, uzyskać akceptację (jest to prawo kontroli surowca). Jeżeli w umowie dostawy zastrzeżono, że przedmiot dostawy ma być wytworzony w sposób określony, to na dostawcu ciąży obowiązek zapoznania z tym procesem odbiorcę (prawo kontroli surowca). Jeżeli strony uzgodniły, że surowiec do wytworzenia przedmiotu dostawy dostarczy odbiorca, a surowiec wg. oceny dostawcy nie daje gwarancji wytworzenia przedmiotu dostawy o cechach zawartych w umowie, to powinien poinformować odbiorcę.
 

<  1  2  3  4  5    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Marketing partnerski Marketing partnerski wymaga współpracy wszystkich działów w przedsiębiorstwie w wysiłkach, które maja służyć jak najlepszej obsłudze klienta.
  • Spółka Komandytowa Spółka powstaje z chwilą zarejestrowania jej w sądzie. Prawo prowadzenia spółki w tej spółce mają komplementariusze, nie mają go zaś komandytariusze.
  • Odpowiedzialność pracownika Odpowiedzialność, obowiązek ponoszenia przewidzianych przez przepisy prawne konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób
  • Polski sektor bankowy System bankowy w Polsce w obecnym kształcie odpowiada rozwiązaniom występującym w krajach o rozwiniętych systemach finansowych. Jest on efektem przemian, które dokonywały się w latach 90.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka