Wyszukiwarka
Sieć komputerowa
Dodał admin, 2007-09-01 Autor / Opracowanie: meteormez
Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci

|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >|


W systemach cyfrowych podstawową jednostką szerokości pasma są bity na sekundę (b/s). Szerokość pasma jest miarą tego, jaka ilość informacji lub bitów może przepłynąć z jednego miejsca do innego w danym czasie. Chociaż szerokość pasma można określić w bitach na sekundę, zwykle używana jest wielokrotność tej jednostki. Innymi słowy, pasmo sieciowe jest zwykle opisane przy użyciu tysięcy bitów na sekundę (kb/s), milionów bitów na sekundę (Mb/s), miliardów bitów na sekundę (Gb/s) i bilionów bitów na sekundę (Tb/s). Chociaż pojęcia szerokości pasma i szybkości są często używane zamiennie, nie oznaczają one tego samego. Ktoś może na przykład powiedzieć, że połączenie T3 o paśmie 45 Mb/s działa szybciej niż połączenie T1 o paśmie 1,544 Mb/s. Jeśli jednak wykorzystywana jest tylko niewielka część ich możliwości, oba typy połączeń będą przesyłały dane z mniej więcej tą samą szybkością. Na przykład, niewielka ilość wody będzie przepływała z tą samą szybkością zarówno przez rurę o dużej, jak i o małej średnicy. A więc bardziej ścisłe jest stwierdzenie, że połączenie T3 ma szersze pasmo niż połączenie T1. Jest to spowodowane tym, że połączenie T3 może przenieść więcej informacji w tym samym czasie, a nie tym, że jest szybsze.
Szerokość pasma zależy od typu użytego medium oraz od użytej technologii sieci LAN lub WAN. Niektóre różnice wynikają z fizycznych właściwości medium. Sygnały są przesyłane miedzianą skrętką, kablem koncentrycznym, światłowodem lub za pomocą łącza bezprzewodowego. Fizyczne różnice w sposobie przesyłania sygnału są źródłem podstawowych ograniczeń przepustowości danego medium. Rzeczywista szerokość pasma sieci jest jednak zależna od dwóch czynników: rodzaju medium fizycznego oraz technologii służących do sygnalizacji i wykrywania sygnałów sieciowych.
Na przykład aktualna wiedza dotycząca fizycznych właściwości miedzianej skrętki nieekranowanej (UTP) wyznacza teoretyczną granicę szerokości pasma równą jednemu gigabitowi na sekundę (Gb/s). Jednak w praktyce szerokość pasma zależy od tego, czy zostanie użyta sieć Ethernet typu 10BASE-T, 100BASE-TX czy 1000BASE-TX. Innymi słowy, rzeczywiste szerokość pasma jest określana poprzez wybrane metody sygnalizacji, rodzaje kart sieciowych i inne elementy sieci. Szerokość pasma nie wynika więc wyłącznie z ograniczeń medium.
Na rysunku przedstawiono niektóre popularne typy mediów sieciowych wraz z ograniczeniami dotyczącymi odległości i szerokości pasma w przypadku użycia wskazanych technologii sieciowych.
Na rysunku przedstawiono podsumowanie popularnych rodzajów usług sieci WAN i szerokość pasma przypisaną do każdej z nich.
Szerokość pasma jest miarą ilości informacji, które można przesłać siecią w danym czasie. Z tego powodu szerokość dostępnego pasma jest jednym z najważniejszych elementów specyfikacji sieci komputerowej. Typowa sieć LAN może być tak skonstruowana, aby zapewniała pasmo 100 Mb/s dla każdej stacji roboczej, ale to nie znaczy, że dowolny użytkownik będzie mógł w rzeczywistości przesłać siecią sto megabitów danych w każdej sekundzie korzystania z niej. Byłoby to możliwe tylko w warunkach idealnych. Pojęcie przepustowości może pomóc w wyjaśnieniu powodu takiego stanu rzeczy.
Przepustowość oznacza rzeczywistą szerokość pasma zmierzoną o określonej porze dnia, przy użyciu określonych tras internetowych i podczas transmisji siecią określonych zbiorów danych. Niestety z wielu powodów przepustowość jest często znacznie mniejsza niż maksymalna możliwa szerokość pasma cyfrowego używanego medium. Niektórymi spośród czynników mających wpływ na przepustowość są:
• urządzenia intersieciowe
• typ przesyłanych danych
• topologia sieci
• liczba użytkowników sieci
• komputer użytkownika
• komputer pracujący jako serwer
• warunki zasilania


|<  <  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wirusy komputerowe Wirus komputerowy jest programem, który powiela się przez zarażenie zbiorów wykonywalnych, jednostek alokacji plików lub sektora startowego dyskietki lub dysku twardego
  • Typy sieci Sposób w jaki do sieci przyłączane są zasoby definiuje typ sieci. Zasobami tymi mogą być serwery, użytkownicy, urządzenia peryferyjne oraz pliki przyłączane do serwera lub klienta.
  • Maszyny cyfrowe - historia W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer).
  • Windows Vista - system operacyjny Windows Vista będzie zawierał 3 rodzaje interfejsu: Aero Glass, Aero i interfejs klasyczny. Aero będzie uproszczoną wersją Aero Glass, zaprojektowaną dla komputerów, które nie ...
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka