Wyszukiwarka
Sieć komputerowa
Dodał admin, 2007-09-01 Autor / Opracowanie: meteormez
Szerokość pasma ma zasadnicze znaczenie dla działania sieci komputerowej. Decyzje dotyczące szerokości pasma są jednymi z najważniejszych, które trzeba podjąć podczas projektowania sieci

|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|

Teoretyczna szerokość pasma jest ważnym czynnikiem podczas projektowania sieci, ponieważ nigdy nie przekroczy ona wartości granicznych związanych z wyborem medium i technologii sieciowych. Jednak równie ważne dla projektanta sieci i administratora jest wzięcie pod uwagę czynników, które mogą wpłynąć na rzeczywistą przepustowość. Dzięki okresowym pomiarom przepustowości administrator sieci będzie miał świadomość zmian wydajności sieci i potrzeb jej użytkowników. Sieć można dzięki temu dostosowywać do aktualnych wymagań.
Projektanci i administratorzy sieci muszą często podejmować decyzje dotyczące szerokości pasma. Przykładem takiej decyzji może być podwyższenie parametrów połączenia WAN w celu obsługi ruchu związanego z nową bazą danych. Inna decyzja może być związana z określeniem, czy aktualna sieć szkieletowa LAN ma szerokość pasma wystarczającą dla szkoleniowego programu wideo. Odpowiedzi na takie pytania nie zawsze są łatwe, ale analizę należy zacząć od prostego obliczenia parametrów przesyłania danych.
Korzystając ze wzoru: czas przesyłania = rozmiar pliku / szerokość pasma (C=R/P), administrator sieci może oszacować kilka ważnych elementów składowych wydajności sieci. Jeśli typowy rozmiar pliku dla danej aplikacji jest znany, podzielenie tej wartości przez szerokość pasma sieci daje dobre przybliżenie najkrótszego czasu przesyłania takiego pliku.
Wykonując takie obliczenia, należy wziąć pod uwagę dwie sprawy.
• Wynik jest tylko przybliżeniem, ponieważ rozmiar pliku nie obejmuje dodatkowych danych dołączonych podczas enkapsulacji.
• Wynik będzie najprawdopodobniej dotyczył najbardziej korzystnego przypadku, ponieważ dostępna szerokość pasma najczęściej nie jest równa maksymalnej szerokości pasma dla sieci danego typu. Dokładniejsze oszacowanie można otrzymać, podstawiając we wzorze przepustowość w miejsce szerokości pasma.
Chociaż obliczenie transferu danych jest całkiem proste, należy zwracać uwagę na to, by w równaniu posługiwać się tymi samymi jednostkami. Innymi słowy, jeśli szerokość pasma jest mierzona w megabitach na sekundę (Mb/s), rozmiar pliku należy podać w megabitach (Mb), a nie w megabajtach (MB). Ponieważ rozmiary plików są zwykle podawane w megabajtach, może być konieczne przemnożenie liczby megabajtów przez osiem, aby przekształcić je w megabity.
Spróbuj odpowiedzieć na poniższe pytanie, używając wzoru C=R/P. Pamiętaj o przekształceniu jednostek w razie konieczności.
Która transmisja potrwa krócej? Przesłanie pełnej zawartości dyskietki (1,44 MB) linią ISDN, czy przesłanie pełnej zawartości twardego dysku o pojemności 10 GB linią OC-48?
Sygnały radiowe, telewizyjne i telefoniczne były do niedawna przesyłane drogą radiową oraz za pomocą transmisji przewodowej przy użyciu fal elektromagnetycznych. Fale te są nazywane analogowymi, ponieważ mają taki sam kształt jak fale świetlne i dźwiękowe wytwarzane przez nadajniki. Sygnał elektryczny przenoszący informacje zmienia się proporcjonalnie do zmian natężenia i kształtu transmitowanych fal świetlnych i dźwiękowych. Innymi słowy, fale elektromagnetyczne są analogią fal świetlnych i dźwiękowych.
Pasmo analogowe jest mierzone poprzez określenie, jaką część widma elektromagnetycznego zajmuje każdy sygnał. Podstawową jednostką pasma analogowego jest herc (Hz) lub liczba cykli na sekundę. Najczęściej używane są wielokrotności jednostki podstawowej, jak dzieje się to w przypadku pasma cyfrowego. Powszechnie używanymi jednostkami są: kiloherc (kHz), megaherc (MHz) i gigaherc (GHz). Są to jednostki używane do opisania częstotliwości telefonów bezprzewodowych, które zwykle działają w zakresie 900 MHz lub 2,4 GHz. Są to także jednostki używane do opisu częstotliwości sieci bezprzewodowych 802.11a i 802.11b, wynoszących odpowiednio 5 GHz i 2,4 GHz.


|<  <  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15    >  >|






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Pętle w Pascalu i ich porównanie Pętla jest to instrukcja lub zestaw instrukcji do wykonania przez program pod określonym warunkiem. Jak sama nazwa wskazuje powtarza pewną czynność określoną ilość razy, działa dopóki... (Marcin D.)
  • Bezprzewodowe sieci oraz jej protokoły i standarty Sieć bezprzewodowa używa fal elektromagnetycznych (radiowych lub podczerwonych) do wysyłania i odbierania danych z jednego punktu dostępowego do drugiego przez medium, jakim...
  • Drukarka do komputera Drukarka – komputerowe urządzenie peryferyjne, używane do drukowania tekstów i grafiki na papierze. Drukarki różnią się szybkością, jakością i techniką druku
  • Maszyny cyfrowe - historia W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura W połowie lat osiemdziesiątych pojawiła się architektura RISC (Reduced Instruction Set Computer).
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka