Wyszukiwarka
Techniki prowadzenia pojazdu
Dodał admin, 2009-05-16 Autor / Opracowanie: Miakrol
Niskie zużycie paliwa to jeden z podstawowych argumentów przemawiających za kupnem danego auta. Spalanie zależy przede wszystkim od pojemności silnika, rodzaju zużywanego paliwa i wielkości samochodu

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >


Bycie kierowcą ekologicznym jest opłacalne dla wszystkich stron. Zyskuje na tym zarówno środowisko, jak i nasza kieszeń.
Przykazania ekologicznego kierowcy

1. Szybka agresywna jazda zmusza do częstszego gwałtownego hamowania i przyspieszania. Zwiększa się znacznie zużycie paliwa. Unikaj szarpanej jazdy!
2. Unikaj i nie prowokuj nerwowych i agresywnych sytuacji na drodze.
3. Staraj się utrzymywać obroty silnika na poziomie 1 500-2 500 obr./min
4. Hamuj silnikiem nie wrzucaj biegów na luz. Oszczędzisz nie tylko paliwo ale i układ hamulcowy
5. Wyłączaj silnik, jeżeli przewidujesz postój dłuższy niż 30-60 sekund.
6. Co najmniej raz w miesiącu sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach. Zbyt niskie ciśnienie zwiększa zużycie opon, paliwa i pogarsza właściwości jezdne samochodu.
7. Planuj podróż tak, aby ominąć zakorkowane odcinki ulic, roboty drogowe, itp.
8. Pozbądź się zbędnego obciążenia.
9. Bagażnik dachowy czy uchwyt na rowery, zwiększają opór aerodynamiczny samochodu, a tym samym zużycie paliwa. Demontuj je, kiedy nie są używane.


TECHNIKI JAZDY I SPOSOBY NA OSZCZĘDNĄ JAZDĘ SAMOCHODEM

Niskie zużycie paliwa to jeden z podstawowych argumentów przemawiających za kupnem danego auta. Spalanie zależy przede wszystkim od pojemności silnika, rodzaju zużywanego paliwa oraz wielkości a konkretnie masy samochodu. Jednak istnieją czynniki, na które wpływ ma kierowca. Dzięki świadomości ich istnienia można znacząco ograniczyć zużycie paliwa. Ogólnie rzecz biorąc można podzielić je na dwie grupy.
Do pierwszej zaliczane są czynniki zależne od stopnia przygotowania samochodu natomiast do drugiej, sposoby ekonomicznej jazdy. Ważne jest to, że wszystkie zależą od nas samych.
I. Przygotowanie samochodu
1. Ciśnienie w ogumieniu
Zbyt niskie ciśnienie w oponach w znaczy sposób powoduje wzrost tarcia na styku opona-powierzchnia drogi, przyczyniając się tym samym do zwiększonego zapotrzebowania naszego auta na paliwo. Wartość ciśnienia należy zawsze sprawdzać przy zimnym ogumieniu.
Dodatkowo należy pamiętać o terminowej zamianie opon zimowych na letnie, gdyż te pierwsze charakteryzują się większymi oporami toczenia czyli powodują zwiększenie zużycia paliwa.

2. Niepotrzebny bagaż
Każdy dodatkowy niepotrzebny kilogram przewożony w kabinie samochodu przyczynia się do wzrostu spalania. Należy również wspomnieć, że równie kosztowne okazuje się podróżowanie z niepotrzebnym bagażnikiem i innymi elementami zamontowanymi do karoserii auta. Powodują one zwiększenie oporów powietrza, które nasz pojazd musi pokonać kosztem dodatkowych litrów.
W samochodzie 1500 kg każde 100 dodatkowych kg oznacza 7% większe zużycie paliwa. Gdy spodziewasz się częstych dodatkowych obciążeń lub dołączania wózka samochodowego, campingu kup pojazd z większy silnikiem. Mniej odczujesz zwiększone zużycie paliwa.

3. Zbędne odbiorniki prądu
Aby skutecznie obniżać zużycie paliwa należy zadbać o wyłączanie niepotrzebnych w danym momencie odbiorników mocy, do których należą: ogrzewanie tylnej szyby lub siedzeń, dmuchawa nagrzewnicy, układ klimatyzacji samochodu a także dodatkowe reflektory lub światła przeciwmgielne. Każde z nich stanowi obciążenie do silnika i większe zużycie paliwa, np. klimatyzacja oznacza wzrost spalani o 1-2 l/100 km.

4. Sprawność techniczna
Regularne przeglądy pozwalają zachować wysoką sprawność wszystkich podzespołów silnika i zawieszenia a przez to gwarancję normalnego zużycia paliwa.
Samochody z wtryskiem należy uruchamiać bez dodawania gazu, układ sam dobierze odpowiednią ilość paliwa. Wymienianie czasowe filtrów gwarantuje lepszy dobór składu paliwa i jego spalania. Okresowa wymiana oleju daje równomierniejszą pracę silnika i utrzymywanie go w odpowiedniej temperaturze. Kontrola przewodów elektrycznych, świec, szczelności układu wydechowego, gwarantuje lepsze spalanie mieszanki. Zaniedbanie którejkolwiek z tych czynności prowadzi do nieuchronnego zwiększenia zużycia paliwa. Czasami nawet drobne zaniedbania powodują 20% zwiększenie zużycia paliwa.


<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >






WARTO PRZECZYTAĆ
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka