Wyszukiwarka
Hodowla strusi
Dodał , 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Miakrol
Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii

|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >



5. Choroby strusi:
 Pomór rzekomy - niektóre objawy: osowiałość, brak apetytu, drgawki, opuchlizna szyi i głowy
 Ptasia grypa - niektóre objawy: słaby apetyt, osłabienie, biegunka.
? Ptasia ospa - niektóre objawy: obrzmiałe powieki, guzki na skórze.
 Salmoneloza - niektóre objawy: osłabienie, biegunka, apatia.
 Mykoplazmoza - niektóre objawy: osłabienie, utrudnione oddychanie.
 Zapalenie pępowiny i woreczka żółtkowego - niektóre objawy: Zwiotczałe podbrzusze, zielonkawe zabarwienie skóry.
 Aspergiloza - niektóre objawy: brak apetytu, biegunka, trudności z oddychaniem.
 Kandydiaza - niektóre objawy: wycieńczenie, brak apetytu.

6. Pasożyty wewnętrzne:
 Kokcydioza - niektóre objawy: osowiałość, osłabienie, brak apetytu
 Tasiemiec strusi - niektóre objawy: nie zanotowano w Polsce

7. Pasożyty zewnętrzne:
 Wesz strusia - niektóre objawy: nie zanotowano w Polsce
 Piórojady - niektóre objawy: ubytki piór
 Kleszcze - niektóre objawy: spadek apetytu
 Strusia mucha - niektóre objawy: nie zanotowano w Polsce

Produkty ze strusia
Okazuje się, że struś jest bardzo wartościowym zwierzęciem hodowlanym. Właściwie można wykorzystać go w 100 procentach.
Ptaki te dostarczają wielu cennych produktów, a więc mięsa, skóry, jaj i piór, a także innych artykułów o mniejszym znaczeniu. Od jednego dorosłego ptaka przeznaczonego na ubój i ważącego 90 kg uzyskuje się w Polsce 33 - 35 kg mięsa, 1,2 - 1,5 m2 skóry, 1,6 - 1,8 kg piór, 4,5 kg podrobów jadalnych i 5 - 7 kg tłuszczu przeznaczanego do produkcji kosmetyków.
Jednym z głównych kierunków użytkowania strusi jest pozyskiwanie mięsa, które cieszy się coraz większą popularnością głównie w Japonii, USA i na Tajwanie, a z krajów europejskich we Włoszech, w Szwajcarii, Belgii, Francji, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii i bywa dostępne najczęściej w wybranych supermarketach, hurtowniach i restauracjach.

Mięso
Jednym z głównych kierunków chowu strusi jest pozyskanie mięsa zwanego strusiną. Zapotrzebowanie na to mięso stale rośnie. Podstawowymi zaletami strusiny są jej wysokie walory smakowe, stosunkowo niska kaloryczność oraz niewielką zawartość cholesterolu i tłuszczu ? zbliżona do mięsa indyczego, a dużo mniejsza niż w wieprzowinie, baraninie, czy wołowinie oraz korzystny profil kwasów tłuszczowych.
Mięso to jest doskonałym źródłem białka i żelaza, nie ustępuje poziomem białka wołowinie czy wieprzowinie,.
Strusie mięso charakteryzuje się idealnym stosunkiem ilości kwasów tłuszczowych nasyconych do jedno- i wielonienasyconych. Zawiera sporo niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które nie są syntetyzowane przez organizm i trzeba je dostarczać z pokarmem. Dodatkowo wśród kwasów tłuszczowych tego mięsa stosunkowo dużą część stanowi kwas arachidonowy.
Średnia zawartość cholesterolu w mięsie strusi wynosi około 55 mg/100 g tkanki. Pod względem zawartości cholesterolu mięso strusi zbliżone jest do mięsa indyczego, a zawiera go wyraźnie mniej niż wieprzowina, wołowina czy baranina.
 

|<  <  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12    >






WARTO PRZECZYTAĆ
  • Zabezpieczenia i osłony maszyn Urządzenia zabezpieczające przed przypadkowym włączeniem mechanizmów mają najczęściej prostą konstrukcję, uzależnioną od rodzaju maszyny oraz budowy i przeznaczenia mechanizmów włączających.
  • Nawozy fosforowe Surowcem wyjściowym do produkcji nawozów fosforowych są przede wszystkim naturalne fosforany, trudno rozpuszczalne, tworzące złoża w rożnej części kuli ziemskiej.
  • Machiavelli Myślicielem, który wyraził polityczne credo włoskiego humanizmu z największą pasją i determinacją, był Niccolo Machiayelli (1469 - 1527).
  • Pestycydy Głównym zagrożeniem dla życia i zdrowia człowieka oraz fauny i flory są związki organiczne pochodzenia antropogennego.
NEWSY
Copyright © 2007-2009seoteka