Wyszukiwarka
Hodowla strusi
Dodał , 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Miakrol
Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|


Największe straty w wychowie piskląt występują w ciągu trzech pierwszych miesięcy życia i dotyczą głównie strusiąt (śmiertelność w tym okresie może sięgać kilkudziesięciu procent). Niemal u wszystkich piskląt od momentu wyklucia do około drugiego tygodnia życia występuje zjawisko "rozjeżdżania się nóg" (nogi są zbyt słabe, aby udźwignąć ciężar pisklęcia - ok. 450g - emu, 900g - struś). Pisklętom związuje się nogi plastikową taśmą na szerokość normalnego rozstawu, a po kilku dniach, gdy nogi się wzmocnią taśmę należy zdjąć.

Niedobór ryboflawiny w paszy prowadzi do zwyrodnienia włókien nerwowych, w efekcie czego u niektórych piskląt mogą wystąpić przykurcze palców. Przy tego rodzaju deformacji palce są ciągle zgięte w pozycji stojącej i siedzącej. Pisklęta unikają chodzenia lub poruszają się za pomocą opierania ciężaru na stawie skokowym. Przyczyna tego schorzenia nie jest do końca wyjaśniona, a dużą rolę mogą tu odgrywać czynniki genetyczne. Pisklę dotknięte tym schorzeniem można poddać rehabilitacji sporządzając tekturową podkładkę na stopę, którą należy przymocować bandażem do palców. Opatrunek należy zmieniać codziennie, gdyż ulega zabrudzeniu odchodami i rozmoczeniu. Rehabilitacja nie zawsze odnosi pozytywny skutek, opisane wyżej zmiany mogą się pogłębiać doprowadzając do zniekształcenia kończyn zwanego potocznie "splayd leg". Zwykle dolna nasada kości piszczelowej ulega rotacji powodując odstawanie nogi na bok; z reguły proces ten obejmuje jedną kończynę, najczęściej lewą. Pierwsze symptomy choroby nóg ujawniają się w ciągu pierwszego tygodnia po wylęgu, ale nie później niż do 2 tygodnia. Etiologia tego schorzenia wiąże się z zaburzeniami gospodarki mineralno witaminowej, którym towarzyszy zachwianie równowagi wapniowo - fosforowej, niedobór witaminy D3 witaminy E i selenu cynku i manganu. Zła jakość wapnia w paszy dla niosek lub nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu sprawia, że skorupy jaj są zbyt grube i pisklę może mieć problemy z wykluciem. Jeśli pisklę zbyt silnie szamotało się w jaju, to problemy z kończyną ujawniają się po 10 dniach od wyklucia. Przyczyną deformacji może być także brak ruchu w połączeniu z obfitym żywieniem białkowym, jak również częste stresy i niewłaściwe, śliskie podłoże. Leczenie farmakologiczne i mechaniczne najczęściej nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Chore ptaki kuleją, tracą kondycję, po pewnym czasie skręcona noga uniemożliwia im poruszanie się. Z powodu zdeformowanego kośćca pojawia się problem dojścia pisklęcia do karmy, co często jest przyczyną napełnienia żołądka piaskiem, jego przepełnienia i dalszego pogłębienia objawów klinicznych dotyczących kończyn.

Błędy żywieniowe, a szczególnie niedobór witaminy E i selenu oraz złe warunki zoohigieniczne (małe wybiegi, brak ruchu) prowadzą u młodych ptaków do miopatii mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Strusie są bardzo płochliwe i mają skłonność do wpadania w stres, rzucają się wtedy do panicznej ucieczki. U nie wytrenowanych zwierząt przy dużym wysiłku dochodzi do nadmiernej produkcji kwasu mlekowego, co prowadzi do szoku i śmierci ptaka.
 

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Gromadzenie informacji w szpitalu Sposoby zapisu i gromadzenia informacji, analizy bieżącej działalności szpitalnej, w tym apteki szpitalnej i stacji krwiodawstwa.
  • O Prawie Harcerskim Przy Ognisku Książkę, którą wybrałem o wychowaniu, nosi tytuł: O Prawie Harcerskim Przy Ognisku, autorem tej ksiązki jest W. Hauser, została wydana w Warszawie w 1998r przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
  • Wizja Polski do roku 2015 Społeczeństwo polskie oczekuje zmian, które doprowadzą do wzrostu standardu życia. Temu celowi ma służyć polityka rozwojowa państwa.
  • Rolnictwo ekologiczne Rolnictwo ekologiczne jest szansą w warunkach konkurencji z rolnictwem zachodnim zwłaszcza, że rolnicy prowadzący gospodarstwa ekologiczne mogą otrzymywać z budżetu państwa dotacje do upraw.
NEWSY
  • Ekstremalna rozrywka w Warszawie Już niebawem, w centrum handlowo-rozrywkowym Blue City zostanie otwarte pierwsze tej skali w Europie centrum rozrywki ekstremalnej i klub paintballowi - speedbalowy Event Club.
  • Kobiety po 40-tce piją więcej alkoholu niż młodsze panie Kobiety po 40-tce częściej piją wieczorami potencjalnie szkodliwe ilości alkoholu niż ich młodsze koleżanki - ustalili naukowcy brytyjscy. Badacze z Cardiff University analizowali nawyki związane
  • Usługi dla wojska w TTcomm S.A TTcomm S.A., jako największy dostawca usług satelitarnych w Polsce i Europie, posiada w swojej ofercie bogaty zestaw usług i dostaw urządzeń dla wojska
Copyright © 2007-2009seoteka