Wyszukiwarka
Hodowla strusi
Dodał , 2009-04-13 Autor / Opracowanie: Miakrol
Pierwsze próby hodowania strusi podjęto pod koniec XIX wieku w ogrodzie zoologicznym w Marsylii. Do Niemiec sprowadził te ptaki Karl Hagenbeck - podróżnik, właściciel wielkiej cyrkowej menażerii

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|


Omawiając chów strusi nie sposób pominąć jego aspektów ekonomicznych. Ta nowa, rozkwitająca dziedzina produkcji narzuca zasadnicze pytanie o koszty założenia fermy i jej dochodowość. Obecnie w kraju jest wielu chętnych, którzy licząc na ogromne zyski pragną natychmiast uruchomić strusie przedsiębiorstwo. Przyszli producenci powinni zdawać sobie sprawę z faktu, że założenie fermy strusi wymaga nadal dużych nakładów inwestycyjnych. Wiąże się to przede wszystkim z wciąż wysokimi cenami materiału reprodukcyjnego, a więc jaj wylęgowych (120 - 150zł), piskląt (500-1000 zł) czy ptaków młodych przeznaczonych do dalszego chowu (2-2,5 tysiąca zł). Nadto hodowca musi ponieść koszty adaptacji budynku (w wielu przypadkach niezbyt wysokie) lub wybudować obiekt nowy. Stosunkowo dużym wydatkiem może być wykonanie solidnego ogrodzenia (pożądane wokół całej fermy i dla wydzielenia wybiegów).

Od kilku już lat obserwuje się w Polsce wzrost zainteresowania agroturystyką. Właściciele gospodarstw agroturystycznych chcąc przyciągnąć jak najwięcej gości starają się uatrakcyjnić swoje obiekty w różnoraki sposób. Część rolników decyduje się na utrzymywanie w swoich zagrodach oryginalnych i rzadkich ras koni, kóz, ozdobnego drobiu, a ostatnio coraz częściej egzotycznych gatunków ptaków - strusi afrykańskich i emu. Na krajowych fermach agroturystycznych można nabyć pióra, skorupy jaj i całe malowane jaja, czapeczki, koszulki oraz kartki pocztowe i kalendarze.

Warunki do chowu strusi
Wybierając miejsce pod przyszłą fermę należy uwzględnić ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, poziom wód gruntowych, przepuszczalność gruntu, osłonięcie od wiatrów, oddalenie od ruchu i hałasów, położenie w stosunku do drogi dojazdowej i uzbrojenie terenu. Wskazane jest, by fermy strusi zakładać 300 m od ferm innych zwierząt, 100 m od budynków inwentarskich w zabudowie gospodarczej, 100 m od toru kolejowego, 50 m od linii wysokiego napięcia. Nie zawsze jednak uda się te warunki spełnić, co oczywiście nie dyskwalifikuje miejsca do założenia fermy.

Wysokość pomieszczenia powinna przekraczać o około 50 cm wzrost dorosłego osobnika (2,5 - 2,7 m), a więc wynosić 3,0 - 3,2 m (dla emu 2,5m). Wszystkie elementy wewnętrzne - ściany, podłogi i strop powinny być gładkie dla umożliwienia dokładnej dezynfekcji. Wybiegi powinny bezpośrednio przylegać do budynku, a każde pomieszczenie musi mieć osobne wyjście na własny wydzielony wybieg. Zapewnienie strusiom odpowiedniej powierzchni wybiegów, po której mogą się swobodnie poruszać, wpływa korzystnie na prawidłowy rozwój głównie narządów ruchu i układu oddechowego, a nadto zwiększa odporność ptaków. Wybiegi mają z zasady kształt prostokąta o zaokrąglonych narożnikach. Dla strusi dorosłych bok długi wybiegu, niezależnie od liczby ptaków, musi mieć, co najmniej 60 m, co zapewnia im możliwość biegania. Wybiegi dla strusi w okresie reprodukcyjnym powinny być tak usytuowane, by zapewniały ptakom spokój. Wysokość ogrodzeń zależy przede wszystkim od wieku (wzrostu) ptaków.  

<  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11    >  >|


WARTO PRZECZYTAĆ
  • Wizja Polski do roku 2015 Społeczeństwo polskie oczekuje zmian, które doprowadzą do wzrostu standardu życia. Temu celowi ma służyć polityka rozwojowa państwa.
  • Środowisko Ogół elementów nieożywionych i ożywionych, zarówno naturalnych jak i powstałych w wyniku działalności człowieka, występujących na określonym obszarze oraz ich wzajemne powiązania,
  • Gromadzenie informacji w szpitalu Sposoby zapisu i gromadzenia informacji, analizy bieżącej działalności szpitalnej, w tym apteki szpitalnej i stacji krwiodawstwa.
  • Wonga: Pożyczka za 10 zł - opinia i test Wonga to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm oferujących pożyczki internetowe. W zasadzie można uznać tą firmę za prekursora pożyczek online w Polsce.
NEWSY
  • Raport o internetowych porównywarkach cen Porównywarki cen zagościły w polskiej sieci już na przełomie 2003 i 2004 roku stając się obecnie trwałym elementem e-commerce. Do pierwszych takich witryn należą kupujemy.pl oraz skapiec.pl.
  • PR daje szansę firmie w Europie Polski przedsiębiorca może skorzystać z profesjonalnej pomocy dynamicznej ekipy składającej się z 25 narodowości, która zapewnia - w zależności od potrzeb - stałą obecność oferty firmy
  • Święto Muzyki w Polsce Święto Muzyki (fr. Fête de la Musique | ang. World Music Day) to cykliczna impreza odbywająca się na całym świecie 21 czerwca, pierwszego dnia lata Toruń - 21.VI.2007
Copyright © 2007-2009seoteka